Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v 1. čtvrtletí: nemilé přebytky

Zahraniční obchod v 1. čtvrtletí: nemilé přebytky

5.5.2005 9:25
Autor: David Marek

Obchodní bilance se nečekaně udržela ve výrazném přebytku i v březnu. Kladné saldo činilo 6,0 miliard korun. Vývoz se meziročně zvýšil o 6,0 %, dovoz klesl o 0,5 %. Bohužel se naplňuje hypotéza, že za příznivým vývojem obchodní bilance je do značné míry pokles investiční aktivity. Největší propad dovozu lze nalézt u strojů a dopravních prostředků.

Komentář doplněn
Obchodní bilance se nečekaně udržela ve výrazném přebytku i v březnu. Kladné saldo činilo 6,0 miliard korun. Vývoz se meziročně zvýšil o 6,0 %, dovoz klesl o 0,5 %. Bohužel se naplňuje hypotéza, že za příznivým vývojem obchodní bilance je do značné míry pokles investiční aktivity. Největší propad dovozu lze nalézt u strojů a dopravních prostředků (-9,1 %), konkrétně u průmyslových výrobních zařízení, kovozpracujících strojů a telekomunikačních zařízení. V těchto číslech tkví smysl nadpisu této stati. Není důležitá jen hodnota salda obchodní bilance, ale i její příčiny.

Do statistiky zahraničního obchodu se promítly vysoké ceny ropy a zemního plynu. Reálně se dovoz nerostných paliv změnil minimálně, kvůli vysokým cenách se ovšem schodek v této části obchodní bilance prohloubil o dvě miliardy korun.

Zároveň se v zahraničním obchodu projevuje zhoršující se kondice německé ekonomiky. Vývoz do Německa meziročně klesl o 4,4 %. Naštěstí se i nadále daří okolním ekonomikám střední Evropy, přičemž z pohledu českého zahraničního obchodu je klíčovým partnerem Slovensko, kam se podařilo v březnu vyvézt o 17,9 % více než před rokem.

Po prvních třech měsících činí přebytek obchodní bilance 14,7 mld. Kč, tj. o 13,4 mld. Kč více než loni v 1. čtvrtletí. Ze 40 procent se na zlepšení podílí změna směnných relací. Reálné zlepšení činí 8 mld. Kč.

Na konci letošního roku by mohla být napsána u obchodní bilance nula. Po březnovém výsledku a mírné úpravě modelu reflektující výraznější než očekávaný propad dovozu investičního zboží nyní očekáváme v letošním roce vyrovnanou bilanci. Schodek běžného účtu platební bilance by tak mohl klesnout z loňských 5,2 % HDP pod čtyři procenta HDP. Údaje o zahraničním obchodu a jeho struktuře vedou k úvaze, že těžiště růstu HDP se v letošním roce ještě více posune k čistému exportu, naopak vliv hrubé tvorby fixního kapitálu klesne.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data