Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

3.5.2005 14:03
Autor: 

Slovensko
V aukcii 7-ročných štátnych dlhopisov s nulovým kupónom ŠD205 prejavili investori veľký záujem. Celkový dopyt v tejto novej emisii benchmarkových dlhopisov sa vyšplhal na 10,3 mld. Sk. Bol takmer dvakrát vyšší ako sa pôvodne očakávalo. Napriek tomu MF akceptovalo iba dopyt v objeme 2,2 mld. Sk. Štát nie je nútený požičiavať si za každú cenu, keďže hospodárenie rozpočtu sa vyvíja veľmi sľubne. Priemerný výnos v aukcii dosiahol 3,472%. Z celkového dopytu bol záujem nerezidentov vo výške 826 mil. Sk. Nerezidenti sa však často zúčastňujú aukcií prostredníctvom domácich bánk. Toto číslo preto nie je celkom smerodajné.

V tejto súvislosti sú zaujímavé dáta o objeme štátnych cenných papierov v držbe nerezidentov. Podľa údajov NBS a centrálneho depozitára cenných papierov vzrástol počas marca objem štátnych dlhopisov v rukách nerezidentov o 23,8 mld. Sk. Objem štátnych pokladničných poukážok sa znížil o 2,5 mld. Sk. Celkový objem štátnych cenných papierov v SKK v držbe nerezidnetov (ŠD+ŠPP) vzrástol o 21,3 mld. Sk. A to aj napriek turbulenciám, ktoré sa začali v polovici marca. Oslabovanie koruny, ktoré sa začalo v druhej polovici marca preto pravdepodobne súvisís úbytkom nerezidentských depozít (údaje budú publikované neskôr).

Polsko
Výnosy polských dluhopisů v minulém týdnu významně vzrostly v reakci na překvapivý krok centrální banky. Ta změnila náhled na měnovou politiku na „neutrální“. Trh v pondělí otevíral na hodnotách 5,32%, 5,46% a 5,49% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. Na trhu panovala prakticky po celý týden ospalá atmosféra, trh téměř vůbec nereagoval ani na nečekaný pokles maloobchodních tržeb. V druhé polovině týdne trh zaskočil výbor pro měnovou politiku, když změnil náhled na měnovou politiku na neutrální. Z tohoto kroku vyplývá, že výbor v nejbližší době nebude pokračovat v agresivním snižování úrokových sazeb. Výnosy dluhopisů významně vzrostly, zejména na krátkém konci výnosové křivky. Na pokles cen dluhopisů v dalších dnech působilo také čtvrteční oslabování zlotého v reakci na rostoucí politická rizika v zemi. V pátek se situace na devizovém trhu uklidnila, výnosy dluhopisů se však před víkendem nadále držely blízko předchozích vysokých hodnot a trh tak zavíral na úrovních 5,40%, 5,60% a 5,56% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis.

Vzhledem k absenci významných domácích dat bude polský trh citlivý na vývoj na vyspělých trzích a na domácí politické scéně. Nejvýznamnější událostí bude bezpochyby čtvrteční hlasování o rozpuštění Sejmu. Věříme, že skončí porážkou opozice, která usiluje o zkrácení volebního období. S hlasováním spojená nervozita na devizovém trhu se může projevit také na trhu s dluhopisy.

Maďarsko
Zasedání MNB, které přinese snížení základní sazby, bývá zpravidla katalyzátorem k alespoň několikadennímu růstu cen dluhopisů. Tentokrát však po snížení základní sazby MNB k ničemu takovému nedošlo, naopak ceny se vinou zhoršujícího se sentimentu v rámci emerging markets (více viz předchozí odstavec) vydaly směrem dolů. Invertovaná výnosová křivka zploštěla, přičemž není bez zajímavosti, že se úrokové rozpětí mezi německými a desetiletými výnosy v průběhu minulého týdne rozšířilo o 9 bazických bodů.

Pohyb maďarských výnosů bude tento týden dán výstupy z úterního zasedání amerického Fedu a implikacemi, které budou mít pro emerging markets. Rozhodně však nepočítáme s tím, že dluhopisy by mohly v průběhu první poloviny týdne výrazněji posílit, neboť trh bude před zasedáním americké centrální banky určitě nervózní. Co se týká výhledu na příští měsíce – zde trh podle aktuálních FRA sazeb prakticky nevidí prostor pro další snížení oficiální sazby. Naopak, my se domníváme, že by stabilnější forint a prudce klesající inflace mohly vytvořit prostor pro dvojnásobné snížení oficiální sazby o 25 bodů, tudíž až na 7,0 %.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data