Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

26.4.2005 13:07
Autor: 

Slovensko
Obchodovanie na dlhopisovom trhu bolo opäť pomerne pokojné. V pondelok sa uskutočnila aukcia 14-ročného štátneho dlhopisu 5,3 %/2019. Záujem investorov bol veľmi nízky, len 0,9 mld. Sk a ARDAL odmietol všetky ponuky. Priemerný výnos bol na úrovni 4,08 %. Turbulencie na devízovom trhu v úvode týždňa spôsobili rast výnosov po celej dĺžke výnosovej krivky, pričom najväčší pohyb bol na krátkom konci krivky a to o 7-10 bps. Na konci týždňa prišlo k miernej korekcii výnosov, približne o 2-3 bps. Hlavnou udalosťou budúceho týždňa bude zasadnutie centrálnej banky. Zmena sadzieb sa všeobecne neočakáva a ceny by sa preto nemali výraznejšie zmeniť. Vývoj na trhu by mal do veľkej miery kopírovať vývoj na stredoeurópskych trhoch.

Polsko
Obchodování s polskými dluhopisy bylo i přes znatelnou nervozitu na devizových trzích klidné. Trh v pondělí otevíral na relativně vysokých hodnotách a ceny dluhopisů pokračovaly v růstu, když kopírovaly dění na vyspělých trzích. Na snížení výnosů měl vliv také nečekaně nízký růst průmyslové výroby a zpomalení růstu výrobních cen. Náladu na trhu rovněž zlepšila úspěšná aukce pětiletého dluhopisu v celkovém objemu 2,75 mld. PLN, která proběhla v polovině týdne. Poptávka dosáhla 4,6 mld. PLN a dosažený průměrný výnos se blížil tržnímu výnosu stávajícího dluhopisu. Protože výnosy již zahrnují očekávané dubnové snížení sazeb, ceny dluhopisů zůstaly nezměněny i po vystoupení členu výboru pro měnovou politiku Pietrewicze a Czekaje, kteří potvrdili, že existuje prostor pro další snižování úrokových sazeb. Trh prakticky nereagoval ani na zveřejnění mírně horších než očekávaných dat o růstu jádrových cen (+2,4% y/y). V pátek trh zavíral na hodnotách 5,31%, 5,46% a 5,46% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis.

Obchodování v první polovině tohoto týdne bude podle našeho názoru nejvíce ovlivněno děním na vyspělých trzích. Podle našeho názoru výbor pro měnovou politiku ve středu sníží úrokové sazby o 50bps, trh očekává jen 25bps. V druhé polovině týdne proto dojde podle našeho názoru k poklesu výnosů zejména na krátkém konci výnosové křivky.

Maďarsko
Domácí trh dluhopisů částečně následoval dění na devizovém trhu, neboť ceny v důsledku horší nálady v regionu a pochybností okolo vývoje veřejných financí poklesly. Výnosová křivka se tedy v průběhu minulého týdne posunula paralelně vzhůru a to přibližně o X bazických bodů. Vzrostly tedy i výnosy na krátkém konci křivky, což znamenalo, že trh byl před včerejším zasedáním bankovní rady rozpolcen v názoru na pohyb základní sazby MNB. Či jinak řečeno, pokles základní sazby o 25 bodů s níž počítaly analytici byl zahrnut do cen dluhopisů jen částečně.

Ačkoliv MNB snížila svoji základní sazbu, tentokrát nečekáme, že by akce centrální banky nasměrovala domácí trh dluhopisů na strmou cestu vzhůru. MNB totiž naznačila, že uvolňovaní měnové politiky bude probíhat pomaleji, což konec konců trh zohlednil ve svých očekáváních. Po zasedání MNB bude hlavní událostí tohoto týdne čtvrteční aukce tří a patnáctiletého vládního dluhopisu. Vzhledem k tomu, že sentiment v regionu je v poslední době horší, je možné, že sekundární trh dluhopisů oslabí a to v souvislosti s přípravou výhodnějších pozic před aukcí. Co se pak týká výsledku aukce – domníváme se, že poptávka bude silná, neboť současné úrovně výnosů jsou relativně atraktivní.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC