Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu loni klesl z 6,2 % na 5,2 % HDP

Schodek běžného účtu loni klesl z 6,2 % na 5,2 % HDP

11.2.2005 10:27
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Podle právě zveřejněných informací z České národní banky dosáhl schodek běžného účtu v prosinci 18,3 miliardy korun. Přebytek finančního účtu byl zhruba dvojnásobný. Dnešní data jsou důležitá tím, že jde o první indikaci celoročních výsledků platební bilance. Podle našeho odhadu HDP se loni schodek běžného účtu platební bilance snížil na 5,2 % HDP z předloňských 6,2 % HDP. Finanční účet vytvořil přebytek 6,0 % HDP.

Za prosincovým saldem běžného účtu stojí především schodek bilance výnosů (-10,3 mld. Kč). Tradičně vysoké prosincové saldo ovšem tentokrát omezil překvapivě příznivý zahraniční obchod. Za pozornost stojí historicky první schodek v bilanci služeb. Zatímco v předchozím desetiletí dosahovala česká ekonomika přebytku v bilanci služeb mezi 2-3 % HDP, v posledních letech začaly tyto přebytky velmi rychle ubývat. A loňský prosinec je prvním měsícem, kdy se saldo přehouplo do záporných hodnot. Obraz české ekonomiky jako montovny automobilů a televizních přijímačů, jejichž výrobci v rostoucí míře hledají služby v zahraničí, asi není zcela ideální. Pokles schodku obchodní bilance a zhoršování bilance služeb reflektuje posun ve struktuře české ekonomiky. V 90. letech se struktura české ekonomiky „normalizovala“ postupným zvyšováním podílu služeb a snižováním podílu průmyslu na tvorbě HDP. Od roku 2001 se situace opět obrátila.

Na finančním účtu se projevila rumunská akvizice společnosti ČEZ, kvůli čemuž byl celkový účet přímých investic záporný. Finanční účet ale vylepšily zvýšené nákupy dluhopisů zahraničními investory a vklady zahraničních bank v českých bankovních domech.

Loňský rok přinesl další protisměrný pohyb klesajícího schodku obchodní bilance, mizejícího přebytku bilance služeb a stále vyššího deficitu v bilanci výnosů. Podle předběžných měsíčních údajů schodek běžného účtu v loňském roce klesl na 142,6 mld. Kč (5,2 % HDP) ze 157,2 mld. Kč (6,2 % HDP) v roce 2003. Tato úroveň schodku je z pohledu makroekonomické stability „bezproblémová“ a pro ekonomiky našeho typu akceptovatelná, neboť je dostatečně kryta přílivem kapitálu na finančním účtu. Příliv přímých zahraničních investic do ČR loni stoupl na 115,7 mld. Kč z předloňských 72,9 mld. Kč. Téměř dvě třetiny ale tvoří reinvestice zisku zde vytvořeného zahraničními investory. Zohledníme-li loňský nákup Eurotelu Českým Telecomem, příliv nových investic se mírně snížil. Že by vysoké daňové zatížení práce přeci jen vadilo?

V letošním roce očekáváme udržení schodku běžného účtu v blízkosti 5 % HDP při pokračujícím trade-off mezi obchodní bilancí a bilancí výnosů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu