Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v květnu: s nulou do EU

Zahraniční obchod v květnu: s nulou do EU

7.7.2004 9:21
Autor: 

Komentář doplněn
Schodek obchodní bilance v květnu klesl na 0,9 miliardy korun z 10,8 miliardy v dubnu. Vývoz se meziročně zvýšil o 33,9 %, což je nejvíce od října 2000. Dovoz vzrostl o 32,1 % a rychleji naposledy rostl v lednu 2001. Po prvních pěti měsících je ČR v zahraničním obchodu v mínusu 12,6 miliardy korun, což je nejméně za posledních deset let.

Statistiku zahraničního obchodu loni postihly nepřesnosti z důvodu „šumu“ mezi celníky a statistiky, letos do hry zasáhl vstup ČR do Evropské unie. ČSÚ kvůli tomu začal získávat údaje o zahraničním obchodu v rámci EU ze systému Intrastat od Generálního ředitelství cel. Výsledkem aplikace nového systému je skutečnost, že teritoriální skladba zahraničního obchodu je prakticky neporovnatelná s předchozími údaji, neboť nyní je v rámci obchodu se zeměmi EU vykazován i dovoz zboží pocházejícího původně z jiných zemí. Příkladem je dovoz ze skupiny zemí Čína, Severní Korea, Kuba, Laos, Mongolsko, Vietnam. V prvních čtyřech měsících letošního roku se dovoz z těchto zemí meziročně zvýšil o 32 %, v květnu propadl o 50 %.

Druhým způsobem, jímž vstup do EU ovlivnil zahraniční obchod, je změna celních sazeb. Některá cla zmizela, jiná se zvýšila. Právě očekávanému převzetí některých vyšších celních sazeb došlo v dubnu k předzásobení zbožím, jehož se zvýšení cel týkalo. I kvůli tomu se schodek obchodní bilance prohloubil na 10,8 mld. Kč. O co vyšší byly dovozy v dubnu spojené s tímto faktorem, o to nižší byly v květnu. Nebýt vstupu do EU, mohly by se dubnový i květnový schodek klidně pohybovat kolem pěti miliard.

Výrazný růst vývozu je výsledkem rychlého růstu ve středoevropských ekonomikách a oživení hospodářského růstu v západní Evropě. Z této situace nejvíce těží firmy vyrábějící stroje a dopravních prostředky, kde se vývoz meziročně zvýšil o 58,4 %. Konkrétně se jedná o telekomunikační a výpočetní techniku. Svižný růst domácí investiční poptávky (9,5 % v 1. čtvrtletí) vedl k růstu dovozu strojů a dopravních prostředků o 46,5 %. Pokračování rychlého růstu reálných mezd vedlo k udržení spotřebního apetitu domácností a s ním i růstu dovozu spotřebního zboží. Ten dosáhl v květnu meziročního zvýšení o 35,9 %.

Na první pohled vypadají letošní, a zvlášť květnová, čísla zahraničního obchodu velmi příznivě. Je ovšem namístě připomenout, že značný podíl na tom mají příznivé směnné relace. Pokud by se za posledních dvanáct měsíců ceny vývozu a dovozu nezměnily, nebylo by letošní květnové saldo -0,9 mld. Kč ale zhruba -3,7 mld. Kč. Obdobně schodek po prvních pěti měsících by nebyl 12,7 miliardy ale 27,5 miliardy korun. Na první pohled (na čísla v běžných cenách) se letos zahraniční obchod vyvíjí příznivěji než loni, reálně se schodek zdvojnásobil. V hrubém domácím produktu za 2. čtvrtletí to nezůstane bez odezvy.

V letošním roce očekáváme schodek obchodní bilance ve výši 65 mld. Kč.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba