Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v únoru: desetiletý rekord

Zahraniční obchod v únoru: desetiletý rekord

24.3.2004 9:09
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance ČR v únoru překvapivě dosáhla přebytku 3,6 mld. Kč po lednovém deficitu 0,2 mld. Kč. Lepšího výsledku dosáhl zahraniční obchod naposledy v lednu 1994, kdy kladné saldo činilo 5,4 mld. Kč. Pro srovnání, loni v únoru činilo saldo zahraničního obchodu -2,0 mld. Kč. Vývoz se meziročně zvýšil o 18,4 %, dovoz vzrostl o 12,8 %.

Zahraniční obchod ČR těží v úvodu roku z příznivého vývoje cen v zahraničním obchodu, pokračujícího rychlého růstu poptávky v okolních středoevropských ekonomikách a postupného oživení v zemích EU. Z teritoriálního pohledu je pro ČR významný vývoj zejména v Německu a na Slovensku. Přebytek v obchodu s prvně jmenovanou zemí se ve srovnání s loňským únorem zvýšil o 2,6 mld. Kč, v případě Slovenska o 1,2 mld. Kč. Již tradičně pokračuje prohlubování deficitu v obchodu s Čínou. Tento fenomén ještě nabude na významu s tím, jak se bude zvyšovat vliv čínského hospodářství na celosvětovou produkci a obchod.

Z hlediska komoditní struktury je klíčovým prvkem růst vývozu strojů s dopravních prostředků o 11 mld. Kč a téměř dvoumiliardové zvýšení vývozu spotřebního zboží. Konkrétně se výrazně zvýšil zejména vývoz telekomunikačních zařízení (+138 %), strojního vybavení pro průmyslové firmy (+32 %) a elektrických přístrojů a spotřebičů (+22 %). Rostoucí celosvětová poptávka po kovech a kovových výrobcích zvýšila vývoz těchto komodit z ČR o 25 %. Zároveň je znát oživení investiční aktivity v české ekonomice. Dovoz strojů a dopravních prostředků se ve srovnání s loňským únorem zvýšil téměř o 7 mld. Kč. V průběhu února se na chvíli zmírnilo napětí na trhu s ropou a mírný poklesu dovozních cen přispěl ke snížení schodku v obchodu s nerostnými palivy. Ve srovnání s loňským únorem se schodek v této části obchodní bilance snížil o 1,3 mld. Kč na 7,3 mld. Kč. V meziročním srovnání je klíčovým faktorem zlepšení posílení kurzu koruny vůči dolaru. Rychlý růst produkce v gumárenském a plastikářském průmyslu zatěžuje bilanci v obchodu s chemikáliemi. Dovozy chemikálií se meziročně zvýšily o 20 % (2,4 mld. Kč).

Únorová data zahraničního obchodu jsou mimořádně příznivá, nicméně nelze opomenout výrazný vliv zlepšení směnných relací. Indexy cen dovozu a vývozu za únor ještě nejsou známy, podle našeho odhadu ovšem příznivý vliv růstu vývozních cen a poklesu dovozních cen snížil schodek zahraničního obchodu v únoru o 3,1 mld. Kč. Jinými slovy, kdyby letos v únoru byly stejné ceny dovozu a vývozu jako loni v únoru, činil by únorový přebytek obchodní bilance pouze 0,5 mld. Kč.

Příznivý vývoj v prvních dvou měsících letošního roku nezůstane bez odezvy v příspěvku zahraničního obchodu k růstu hrubého domácího produktu. Vývoz se v lednu až únoru meziročně reálně zvýšil o 6,5 %, dovoz o 6,2 %.

Za celý letošní rok očekáváme schodek zahraničního obchodu na podobné úrovni jako v loňském roce.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • propaganda
  24.3.2004 22:51

  Lide maji min penez a timpadem min utaceji.Navic kazdy ceka na vstup do EU.Toho vyuziva komunisticka vlada ke svym propagandam.To je cely zazrak obchodni bilance.
  dodo
 • Re: shodek obchodu s Čínou
  24.3.2004 13:29

  Tento fenomén ubyde, krátkodobě, na významu těsně po našem vstupu do EU a tudíž podstatně snížené možnosti fakticky bezcelního dovozu (náš celní úředník umí být vstřícný ;-). Údaje za únor, březen a duben budou dlouhodobě "mimo" srovnání. Bude třeba jednorázově dovézt spotřební zboží u něhož dojde ke zvýšení celních sazeb a zároveň uskutečnit poslední "vývozy" do freeshopů.
  Kozina+
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data