Dolar je zřejmě stále na rozcestí, krátkodobé klouzavé průměry historického vývoje USD/EUR se postupně od začátku října zplošťují, což značí stagnaci kurzu. Jasněji by mělo být po dnešním zveřejnění amerického 3Q HDP a po komentářích ministra Snowa k devizovým kurzům. Obecně lze oba tyto faktory považovat za protichůdné. Investoři nadšení americkou ekonomikou by mohli kupovat americkou měnu, pozdější vystoupení ministra financí před Senátem by ale vše mohlo pokazit. Od rána dolar mírně ztrácí k euru (cca půl centu), aktuálně se obchoduje na 1,1740 USD/EUR.
Pokud se ve 14:30 potvrdí spekulace, že americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí na anualizované bázi nejrychleji za poslední 4 roky, bude to jistě pozitivní signál pro dolar. HDP by měl ve 3Q růst podle průměrného odhadu trhu (Bloomberg) o 6%! Hodně napoví ale struktura tvorby produktu - dominovat bude určitě i nadále spotřeba domácností, otázkou jsou firemní investice a problémem běžný účet platební bilance.
Minimálně stejně důležité jako HDP bude odpolední vystoupení Johna Snowa před senátním bankovním výborem. Ministr byl v den zveřejnění pololetní zprávy o devizových trzích požádán, aby zdůvodnil americkou kurzovou politiku. Eurodolar by byl bez reakce, kdyby Snow jen opakoval již známé - Japonsko by nemělo intervenovat, Čína by měla uvolnit kurz juanu. Obavy a pravděpodobně následný propad dolaru by způsobily ostřejší názory a slova, než jen "kritika". "Manipuluje" Čína devizovým kurzem, to bude zásadní otázka.
Někteří senátoři jsou toho názoru, že by se měly Spojené státy vypořádat s podhodnocennými asijskými měnami jinak, než jen verbálním tlakem na tamní vlády. Obchodní politika má k dispozici administrativní opatření, jakými jsou například cla nebo dovozní kvóty. Tím by se "netržně" zlepšila deficitní obchodní bilance USA, aniž by čínský juan k dolaru revalvoval. Jeho fixní kurz přitom čínská vláda odmítá změnit přes lepšící se ekonomické podmínky od roku 1994.
Snow bude pravděpodobně obhajovat svůj liberální postoj, včetně liberální interpretace politiky "silného dolaru". Tržní řešení obrovských schodků na běžném účtu americké bilance ale znamená řešení přes devizový kurz. Deficitní přitom není zahraniční obchod USA jenom s Čínou, euro by tak mohlo posílit jak ve vleku "široké" depreciace dolaru, tak z těchto fundamentálních důvodů.
Technicky je eurodolar v neutrální pásmu, spekulativní pozice jsou tak zhruba vyrovnané. "Death cross", o kterém jsme dříve psali (podrobněji
ZDE), zatím poskytl jen falešný signál. Krátkodobá predikce bude záviset na zmíněných dvou faktorech - zmíní Snow "manipulaci" s kurzy, bude HDP dostatečně dobré? Dnes odpoledne bychom mohli být chytřejší.
Radim Krejčí