Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sociální politika a britský „zázrak“ nízké nezaměstnanosti

Sociální politika a britský „zázrak“ nízké nezaměstnanosti

16.10.2003 13:03
Autor: 

Zatímco ve většině zemí eurozóny počty nezaměstnaných v posledních dvou letech výrazně vzrostly, z Velké Británie přichází informace přesně opačné - nezaměstnanost v Británii dosahuje dlouhodobě nejnižších hodnot. Míra nezaměstnanosti podle metodologie Mezinárodní organizace práce (ILO) v září činila 5,0%. Pro srovnání aktuální průměr eurozóny dosahuje 8,8%, v Německu a Francii činí shodně 9,4%. Jak je možné, že se Británii daří „plavat proti proudu“ a její obyvatelé nesklouzávají do pasti chudoby a statistik nezaměstnanosti, i když se ani Británie neubránila zpomalení hospodářského růstu?

V roce 1999 byla v Británii provedena reforma daňové a sociální politiky po vzoru amerického systému EITC (earned income tax credit) popsaného v článku Ondřeje Schneidera Nezaměstnanost a sociální stát - inspirace z USA. Britská verze nese nálepku WFTC (working families tax credit). Stejně jako v případě USA bylo zavedení WFTC motivováno dvěma důvody: omezením demotivačního efektu sociálních dávek a snížením administrativy spojené s vybíráním daní a vyplácením dávek. Z pohledu trhu práce je klíčovým prvkem navázání části sociálních dávek (in-work benefits) na příjem z práce. Bez práce nejsou v Británii nejen koláče, ale ani daňový kredit. Celý systém přitom není asociální, jak by se mohlo zdát, neboť je doplněn tradičními sociálními dávkami. Rodiny bez příjmu či s minimálními příjmy dostávají dávku income support. Systém doplňuje plošná dávka na dítě a daňový kredit na dítě (CTC - child tax credit), který v podstatě vytváří negativní důchodovou daň.

Dilema mezi sociální spravedlností v podobě nivelizace příjmů prostřednictvím druhotné redistribuce a motivací k práci je obecně neřešitelné. Demotivační efekt má dvě formy: demotivaci k vyššímu pracovnímu úsilí a demotivaci k setrvání v práci a hledání práce vůbec. Právě míra demotivačního efektu na hranici zaměstnanosti a nezaměstnanosti je z pohledu trhu práce rozhodující. A zde by mohly být užitečným nástrojem daňové kredity, neboť z celkové nezaměstnanosti mohou odříznout dobrovolně nezaměstnané spoléhající na štědrost sociálních dávek. Alespoň ve Velké Británii to zdá se funguje.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba