Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Detailnější pohled na pololetní výsledky Českého Telecomu

Detailnější pohled na pololetní výsledky Českého Telecomu

4.8.2003 10:41
Autor: 

V pátek jsme přinesli detailnější pohled na výsledky Eurotelu, které významnou měrou přispěly k tomu, že pololetní konsolidované výsledky Českého Telecomu předčily naše očekávání. Měly by tak dle nás přispět k uzavírání mezery mezi odhady hodnoty akcie a její cenou.

Prvním hlavním faktorem ovlivňujícím výsledky společnosti v oblasti pevných linek je pokračující dlouhodobý negativní trend odlivu provolaných minut prostřednictvím pevných linek. To demonstruje následující graf, který ukazuje vývoj průměrného výnosu v Kč na 1000 provolaných minut a počty provolaných minut v jednotlivých segmentech (místní, meziměstské a mezinárodní hovory a internetové služby), které určují celkový výnos z hovorného.

Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

V tomto čtvrtletí došlo k dalšímu poklesu počtu provolaných minut jak na místní, tak na meziměstské a mezinárodní úrovni, což je odrazem migrace k mobilní telefonii a pokračující liberalizace. Snížil se také objem poskytnutých internetových služeb ve smyslu provolaných minut. Na druhou stranu je z grafu patrné zastavení poklesu průměrného výnosu na provolanou minutu. Celkové výnosy z hovorného ale díky poklesu minut poklesly.

Pro zajímavost přinášíme graf, na kterém je vidět náš odhad zmiňovaných proměnných pro QII 2003:

Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Rozdíl mezi projekcemi a realitou je vidět zejména v menším počtu provolaných minut na internet (což není pozitivní, ale zatím není jasné, nakolik jde o mimořádný výkyv, či trend) a naopak vyššímu průměrnému výnosu na minutu.

Následující graf ukazuje vývoj dvou hlavních skupin výnosů – hovorného+měsíční paušál+mobilní výnosy a ostatních výnosů.

Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Výnosy z hovorného byly o 4 % nižší než naše projekce (a o 24 % nižší než v prvním pololetí loňského roku), což je způsobeno zmiňovaným nižším objemem provolaných minut, naproti tomu průměrný realizovaný minutový výnos byl o něco vyšší.
Tyto nižší výnosy z hovorného byly téměř kompenzovány vyššími příjmy od ostatních operátorů, které dosáhly 1,6 mld. Kč a meziročně se zvýšily o 27 % (k nárůstu přispěly hlavně příjmy od zahraničních operátorů, které vzrostly o 37 %, zatímco příjmy od domácích alternativních operátorů vzrostly pouze o 15 %).
Příjmy z paušálních poplatků a datových a jiných služeb byly v souladu s očekáváním, příjmy z mobilní telefonie byly o něco vyšší.

Připomeňme, že celkové konsolidované tržby dosáhly 25,4 mld. Kč (oproti 26,1 mld. Kč v H1 2002) a překonaly tak o 1,4 % naše očekávání. Samotný Český Telecom měl tržby 18,8 mld. Kč, Eurotel přispěl ke konsolidovaným tržbám 6,6 mld. Kč.

Další graf ukazuje vývoj čtvrtletních tržeb a EBITDA marže.

Zdroj: Český Telecom, Patria Finance

Český Telecom dosáhl konsolidovaného zisku EBITDA 12,5 mld. Kč, mírně lepší než naše očekávání byla i HI EBITDA marže, která dosáhla 48,5 %, a to hlavně díky snížení nákladů na energii a údržbu a nižším ostatním provozním nákladům. Odpisy ve výši 9,2 mld. Kč (meziročně poklesly o 1 %) byly v souladu s našimi projekcemi, provozní zisk 3,2 mld. Kč proto o 0,3 mld. Kč přesáhl naše očekávání.

Vyšší zisk před zdaněním byl dosažen díky vyšším než očekávaným kurzovým ziskům a čistý zisk 2,277 mld. Kč byl pozitivně ovlivněn daňovým štítem, který mohl uplatnit Eurotel z vyplacených dividend.

Český Telecom je dle nás v současné době jednou z nejzajímavějších investic mezi blue chips na BCPP. Mimo jiné z toho důvodu, že vedle bank se dá očekávat, že právě telekomunikace budou z pokračující konvergence k EU (která se v České republice týká zejména minimalizace tzv. emerging market risk premium, v Maďarsku a Polsku se pak k této ještě přidává očekávaný pokles bezrizikových sazeb) těžit nejvíce.

Jiří Soustružník, J.Oppitzová


Váš názor
  • Vedení ČTc
    7.8.2003 19:44

    Kdyby vedení téhle firmy za něco stálo, měl by ČTc daleko lepší ekonomické výsledny. Ale oni se snaží prodat 5 rohlíků za 100,- místo aby prodali tisíce rohlíků za korunu.
    Vít Ožana
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data