Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB dnes opět jedná o měnové politice (opak.)

ČNB dnes opět jedná o měnové politice (opak.)

29.5.2003 9:34
Autor: 

Dnešek je posledním čtvrtkem v měsíci a bankovní radu ČNB čeká obvyklý program: zhodnotit současný stav českého hospodářství, nahlédnout do budoucnosti a rozhodnout o úrokových sazbách. Jak se asi rozhodne?

Uplynulý měsíc přinesl několik zásadních informací, důležitých pro vývoj cenové hladiny. Seznam obsahuje změny v daňovém systému schválené Poslaneckou sněmovnou (viz komentář Daňové změny a inflace - cenové šoky v příštím roce), prudké posílení kurzu eura k dolaru, čerstvá data o hospodářském růstu v eurozóně, varování ohledně vývoje německé ekonomiky a revizi údajů o zahraničním obchodu.

Rizika inflační prognózy směrem dolů vyplývají zejména ze stagnace německé ekonomiky. Toužebně očekávané oživení německé ekonomiky stále zůstává mimo dohled. Naopak, diskuse o německé ekonomice se stočila k úvěrové restrikci (credit crunch) a riziku deflace. Prudké posílení eura tyto úvahy dále posílilo. Nad ekonomikou eurozóny se stahují další mračna. Prezident německého ekonomického institutu DIW přirovnal situaci v Německu k tanci na Titaniku: lidé na tom ještě nejsou tak špatně, aby pocítili neklid, ledovec se však blíží. Jedním z pasažérů na německém Titaniku je i česká ekonomika.

Opačným způsobem ovlivní budoucí inflaci změny sazeb spotřebních daní a přesuny z nižší sazby DPH do základní sazby DPH. Na tato administrativní opatření se sice vztahuje výjimka z plnění inflačního cíle, je ovšem možné, že se ČNB bude obávat dopadů na inflační očekávání. Náš odhad vývoje inflace po vyloučení regulovaných cen, vlivu změn daní, potravin a pohonných hmot (Patria Core Inflation) ukazuje na postupný mírný vzestup s následnou stabilizací na úrovni odpovídající stabilitě úrokových sazeb. Prohloubení mezery výstupu (rozdílu mezi aktuálním a potenciálním výkonem ekonomiky) v důsledku „německé nemoci“ by ovšem mohlo odhad jádrové inflace stlačit níže a vytvořit prostor k uvolnění měnových podmínek.

Argumentem pro stabilitu úrokových sazeb v květnu je skutečnost, že v posledních době bankovní rada přistoupila ke změně sazeb na základě projednání velké situační zprávy, kterou má k dispozici jednou za čtvrt roku a která obsahuje nové oficiální prognózy inflace a hospodářského růstu. Vyšší pravděpodobnost změny sazeb tedy můžeme očekávat u červnového jednání bankovní rady. V červnu bude do značné míry záležet na zhodnocení ekonomických vyhlídek eurozóny. V této otázce může bankovní radu ČNB významně ovlivnit postoj Evropské centrální banky. Dnes zveřejněné výsledky ankety agentury Reuters ukazují, že 54 z 57 dotázaných ekonomů očekává, že ECB v červnu sníží úrokové sazby. 35 z nich sází na padesátibodový „cut“.

Závěry z krátkého přehledu faktorů, které budou patrně patřit mezi hlavní body jednání bankovní rady jsou následující: v květnu ČNB patrně zachová neutrální postoj, pro červen se ovšem mírně zvýšila pravděpodobnost dalšího uvolnění měnových podmínek.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data