Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdražení plynu podle očekávání ztlumilo deflaci v české ekonomice

Zdražení plynu podle očekávání ztlumilo deflaci v české ekonomice

12.05.2003 9:20
Autor: 

komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se v dubnu zvýšily o 0,2%, přesně podle našich projekcí. Deflace, kterou je možné v meziročním měřítku pozorovat již od počátku letošního roku se zmírnila na 0,1% z březnových 0,4%. Nejvýrazněji do změny celkové cenové hladiny v dubnu promluvilo zvýšení regulovaných cen plynu, pokles cen pohonných hmot, pokračující sezónní slevy zimních turistických pobytů. Sezónní efekty se projevily také u cen některých potravin.

Podle rozhodnutí Energetického regulačního úřadu se ceny plynu pro domácnosti v průměru zvýšily o 7,9%. Tento krok byl znám již několik měsíců, nebylo tudíž obtížné propočítat dopad do celkové cenové hladiny. Zdražení plynu zdvihlo cenový index o dvě desetiny procenta. Je tedy zřejmé, že dubnová inflace byla způsobena především změnou cen plynu. Otázkou je, jak se zachová ERÚ v červenci, kdy by mohly být opět upraveny regulované ceny plynu. Při dubnovém zdražování ERÚ oznámil, že do regulovaných cen pro domácnosti záměrně nepromítá dopad zdražení plynu na světových trzích v plné výši, což by znamenalo, že i v červenci by mohl plyn opět podražit. Nicméně od té doby došlo k významnému poklesu cen nerostných paliv na světových trzích.

Právě snížení cen ropy je hlavní příčinou zlevnění pohonných hmot. Od začátku roku do března směřovaly ceny benzínu a nafty stále vzhůru, v dubnu došlo konečně k obratu a pohonné hmoty zlevnily o 1,5%. Dopad na celkovou cenovou hladinu se ovšem díky relativně nízké váze pohonných hmot v cenovém indexu (3%) pohybuje v řádu setin procent.

Duben s sebou tradičně přináší řadu sezónních efektů. Jedním z nejvýznamnějších je pokles cen cestovních kanceláří spojený s výprodejem zimních rekreačních pobytů. Opačné znaménko mívají cenové změny u čerstvé zeleniny a ovoce. S rostoucí nabídkou v průběhu následujících měsíců by ovšem mělo dojít ke korekci dubnového zdražení. Sezónní změny cen v dubnu odeznívají u oděvů. V ČR se v posledních čtyřech letech víceméně ustálil cyklus sezónních změn cen oděvů, v jehož rámci v prvních třech měsících roku ceny klesají a po té mírně rostou. Ani letos tomu nebylo jinak.

Podle našeho odhadu se díky plánované změně sazeb spotřebních daní, dopadu rušení drobných mincí a odeznění deflačních tlaků v podobě klesajících cen zemědělských výrobců zvýší inflace ke konci roku na 2,8%. V půlce příštího roku by se dokonce mohla vyhoupnout nad 4,5% a překročit horní hranici cílového pásma ČNB. Karty v rukou ovšem drží vláda, neboť vývoj inflace bude do značné míry záviset na tom, jak naloží se sazbami DPH a jejich uplatňováním pro různé zboží.

Vývoj spotřebitelských cen v dubnu je přesně v souladu s prognózou ČNB. Vzhledem k tomuto faktu a výhledu ČNB na nejbližších 12 až 16 měsíců je velmi pravděpodobné, že v nejbližší době ČNB nesáhne po změně úrokových sazeb.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data