Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komerční banka – co napověděly výsledky banky za Q1

Komerční banka – co napověděly výsledky banky za Q1

5.5.2003 12:22
Autor: 

Minulý týden zveřejnila Komerční banka své nekonsolidované výsledky za první čtvrtletí roku 2003. V tomto článku shrnujeme, co tyto výsledky napověděly o současném vývoji hospodaření banky.

Provozní výnosy banky meziročně poklesly o 4 %. Hlavním důvodem bylo snížení úrokových výnosů banky o více než 7 %. Ačkoliv to není povzbudivé číslo, pokles byl nižší, než se očekávalo. Na jednu stranu bance dále klesla meziročně čistá úroková marže na 3 % (z 3,4 % v Q1 2002), na druhou stranu banka zaznamenala výrazný příliv klientských depozit v Q1 v objemu téměř 14 mld. Kč, které mohla uložit např. na mezibankovním trhu a inkasovat tak dodatečný úrokový výnos. Na mezikvartální bázi došlo poprvé od konce roku 2001 k růstu úrokové marže a vzrostly mírně i úrokové výnosy. Následující graf ukazuje pokles provozních výnosů v posledních čtvrtletích, v druhé polovině roku 2002 způsobený právě snižujícími se úrokovými výnosy. Z grafu také vyplývá, že se kvartální poklesy zmírňují.


Zdroj: Komerční banka, Patria Finance

Výnosy banky z poplatků a provizí sice po předchozích třech čtvrtletích meziročního poklesu vykázaly v Q1 2003 meziroční růst (+1 %), ten ale zaostal za očekáváními, která vycházela z optimistických odhadů dopadu zvýšení poplatků banky za některé základní operace v únoru tohoto roku. V minulém roce byly poplatky banky negativně ovlivněny zavedením eura a rostoucím zájmem klientů o levnější služby přímého bankovnictví. Tento druhý faktor se zřejmě částečně podepsal i na slabém růstu v Q1.

Stále rostoucí počet klientů používajících služby přímého bankovnictví (448 tis., 35 % klientů na konci Q1 2003) na druhou stranu napomáhá bance ve snaze snižovat provozní náklady. Ty poklesly meziročně o výrazných 16 % a po započtení restrukturalizačních nákladů dokonce o 21 %. Důsledkem toho se v posledních kvartálech pohybuje poměr provozních nákladů a výnosů okolo 54 %, což je výrazně méně než např. u České spořitelny či ČSOB (obě nad 60 %). Pozitivně se vývoj nákladů podepsal do vývoje zisku před tvorbou opravných položek, který přes nižší výnosy vzrostl meziročně o 26 % a mezikvartálně o 5 %.

V příštích čtvrtletích se budou oči investorů upírat na vývoj provozních výnosů a především na to, zda se budou zlepšovat výnosy banky z poplatků a provizí. Důležité také bude, zda se bance podaří udržet poměrně nízké provozní náklady (měřeno poměrem nákladů a výnosů).

Jan Hájek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data