Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu opět mírně klesají, ceny v zemědělství padají volným pádem

Ceny v průmyslu opět mírně klesají, ceny v zemědělství padají volným pádem

12.12.2002 9:14
Autor: 

komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců v listopadu klesl o 0,1% a ceny v průmyslu jsou tak o 0,7% nižší než před rokem. Podle očekávání se zde projevil pokles cen rafinérií navazující na pokles cen ropy na světových trzích. Předchozí pokles cen zemědělských komodit přinesl další pokles cen v potravinářském průmyslu. Ceny zemědělských výrobců v listopadu meziměsíčně klesly o 4,7% a v porovnání s loňským rokem jsou o 14% nižší.

Rozklad indexu cen průmyslových výrobců ukazuje na jednoznačný závěr. Nebýt poklesu cen rafinérií index cen v průmyslu by se v listopadu nezměnil. V průběhu jedenáctého měsíce cena severomořské ropy Brent klesla z říjnového průměru 27,50 dolaru za barel na 24,23 dolaru. Zároveň posílila koruna vůči dolaru o 1,6%. Pokles cen rafinérií je tedy vcelku jednoznačnou záležitostí. Vysokou váhu má v indexu cen průmyslových výrobců potravinářský průmysl (21%), proto i malé změny v tomto odvětví hýbají celkovým cenovým indexem. Potravinářské firmy mohly i v průběhu listopadu pokračovat ve snižování cen své produkce, neboť trend poklesu cen domácích zemědělských komodit prozatím neskončil. V potravinářství, ale i v ostatních průmyslových odvětvích, je zřetelný také vliv poklesu dovozních cen spojený s posílením kurzu koruny a příznivým cenovým vývojem na zahraničních trzích. Jediným odvětvím, kde došlo k výraznějšímu růstu cen je výroba skla, keramiky, porcelánu a stavebních hmot. Zvýšení cen o 0,3% je ovšem důsledkem zrušení slev poskytovaných v předchozích měsících. Například o měsíc dříve se ceny v tomto odvětví snížily o 0,4%.

Šanci na další pokles cen v potravinářském průmyslu a následné snížení cen potravin dává výrazný pokles cen zemědělských výrobců v listopadu. Trend klesajících cen podpořila jak rostlinná tak živočišná produkce. Na trhu zemědělských komodit je častým případem převisem nabídky nad poptávkou podporovaný vzestupem dovozu. Například domácí produkce vepřového za prvních deset měsíců letošního roku vzrostla pouze o 0,8%, za to dovoz již předčil loňskou celoroční hodnotu dovozu o 67%. Vzhledem ke zhodnocení kurzu koruny došlo ke zlevnění dovážených zemědělských výrobků a s tím se zvýšila jejich konkurenceschopnost na českém trhu. Pro spotřebitele je důležité, že ceny vepřového, drůbeže, brambor a zeleniny stále klesají, pro zemědělce však pokles cen znamená pokles tržeb a zhoršení jejich hospodaření. Z pohledu budoucího inflačního vývoje je však zřejmé, že tlak klesajících cen potravin na pokles celkové spotřebitelské cenové hladiny v ČR ještě není u konce.

Údaje o cenách v produkční sféře potvrzují, že hlavní příčinou poklesu inflace v ČR jsou externí nabídkové faktory, se kterými toho měnová politika ČNB příliš nenadělá. Pro vývoj úrokových sazeb v následujících měsících bude významnější vývoj domácí spotřebitelské poptávky a stav západoevropských ekonomik a jejich vyhlídky. Nákladové faktory a sazby Evropské centrální banky stojí až na druhé koleji.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data