Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Společná měna Euro se stává od ledna 2002 realitou všedního života

28.12.2001 9:00
Autor: 

Proces vzniku Evropské měnové unie vstupuje s definitivní platností do své poslední fáze. Od 1.1.2002 se stává realitou společná měna euro, která od roku 1999 existovala pouze pro bezhotovostní platební styk. Ve stejném roce začalo přechodné období, v rámci kterého všechny přípravy směřovaly k tomu, aby euro spatřilo světlo světa od ledna 2002. Platnost národních měn členských zemí EMU má skončit nejpozději do konce února 2002.

Do uskupení eurozóny vstoupilo od ledna 1999 11 států Evropské unie, jejichž občané se pro vstup do EMU vyslovili v referendu. Mezi „zakládající“ členské státy patří: Belgie, Německo, Španělsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemí, Rakousko, Portugalsko a Finsko. Od 1.1.1999 byly národní měny navázány na euro stanovením fixního přepočítacího poměru. Od stejného data je v rámci eurozóny aplikována společná měnová politika v čele s Evropskou centrální bankou. Členská základna eurozóny se ještě rozrostla od ledna 2001 o Řecko, k rozhodnutí o přijetí Řecka a ke stanovení fixního přepočítacího poměru došlo 19. června 2000. Ostatní země EU (Velká Británie, Švédsko a Dánsko) vstup do eurozóny v referendu odmítly.

Pro přijetí země do Evropské měnové unie nestačí pouze pozitivní výsledek v referendu, ale rozhodující je „připravenost a zdraví“ ekonomiky. Pro posouzení ekonomické připravenosti země na vstup do EMU byla stanoveny známá maastrichtská kritéria, která stanovují limity pro výši inflace, úrokových sazeb, deficitu veřejných rozpočtů a veřejného dluhu pro země, které se o členství v EMU ucházejí. Nezbytná je kromě toho také stabilita měnového kurzu, které je rovněž přesně vymezena.

Zavedení eura neprovázely jen optimistické nálady. Na počátku roku 1999 se kurz eura vůči dolaru pohyboval na úrovni 1,16 USD/EUR, poté však nastoupil trend postupného oslabování eura a společná měna se propadla v říjnu 2000 až pod 0,83 USD/EUR. Euro tak za rok a půl své existence ztratilo téměř 30% své hodnoty. V současné době se euro pohybuje víceméně kolem 0,9 USD/EUR. Podle slov představitelů EMU je však euro podhodnocené a existuje výrazný potenciál pro jeho posílení. Uvidíme …

(Monika Procházková)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data