Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ: Cena emisních povolenek dále klesá

ČEZ: Cena emisních povolenek dále klesá

3.5.2006 8:48

Švédsko nahlásilo 13% přebytek přidělených emisních povolenek, jejichž cena v úterý spadla na rekordně nízké historické hodnoty 11,4 EUR/t, tj. pokles o dalších 14 %. Emisní povolenky tak klesly z nejvyšších hodnot v polovině dubna o 63 %. Výsledkem je pokles ceny elektřiny Německo 2007 na 49,25 EUR/MWh, denní propad o 4,55 %. Povolenky začaly klesat poté co Česká republika, Francie, Belgie, Nizozemí a Estonsko nahlásili přebytek těchto povolenek z roku 2005. Čeká se na další zprávy z Německa, Polska, Velké Británie a Itálie. Tyto by měly pozdrženy až do 15. května, kdy Evropská komise plánuje zveřejnit emisní data pro celý region. Volné povolenky z roku 2005 mohou být použity až do konce roku 2007, kdy vstoupí v platnost noví alokační program (platný do roku 2012). Předběžný návrh pro druhou fázi by měl být znám do 30 června 2006. V každém případě vývoj cen emisních povolenek může zůstat nejasný, když se čeká, že EU sníží počet přidělovaných povolenek v druhé fázi.

Opakujeme, že v zásadě je dopad na ČEZ spíš omezený z krátkodobého hlediska a pozitivní ze střednědobého hlediska, protože (i) ČEZ zahrnul svoje přebytečné povolenky do rozpočtu za cenu zhruba 20 EUR/t, (ii) potřeby pro rok 2006 budou pokryty zůstatkem povolenek a (iii) společnost by musela kupovat povolenky vzhledem ke stoupající výrobě v roku 2007. Negativně to ovlivní vývoz ČEZu, vzhledem k tomu, že ten je realizován za nižší cenu, ale jeho objem klesá. Proto se domníváme, že to je spíše negativní nálada než podstata věci, která táhla ČEZ dolů. Navíc ceny české elektřiny jsou výrazně pod cenami v Německu.


Váš názor
  • Vážený pane.
    3.5.2006 10:48

    Když již neumíte řádně radit investorům, tak se alespoň naučte češtinu.Pokud je mi(jakožto člověku s klasickým vzděláním) známo, tak "noví alokační" píšeme jinak!
    Pepa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university