Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Více o miliardových ziscích

16.2.2007 13:41

Ať již nějaká firma vydělává tisíce, či miliardy, jediným nástrojem jak relevantně posoudit tuto ziskovosti je ROIC - návratnost investovaného kapitálu. Nejde o nic jiného než o poměření oněch zisků k velikosti společnosti dané velikostí investovaného kapitálu do ní. Např. má-li společnost zisk 10 miliard Kč a velikost investovaného kapitálu 200 miliard, návratnost jejího investovaného kapitálu je 5 %. Zde je již možné se začít bavit o tom, zda jsou zisky veliké, či malé. Toto číslo lze poměřovat k požadované návratnosti na investovaný kapitál. Pokud např. jiná investice se stejným rizikem vynáší 10 % a naše firma dlouhodobě 5 %, její miliardové zisky ji nezachrání před úpadkem.

V minulém článku na toto téma bylo uvedeno i to, že uvedené je v praxi rozšířeno a komplikováno o množství faktorů. Tyto lze rozdělit následovně:

- správný odhad návratnosti kapitálu,
- poměření návratnosti kapitálu k požadované návratnosti na kapitál,
- posouzení toho, proč vlastně existuje v daném období nesoulad mezi ROIC a požadovanou návratností na kapitál.

Zatímco se návratnost na kapitál ve většině případů odhaduje na základě zisku (obecně zisk lomeno kapitál), relevantnější pohled je na základě volného cash flow – tj. na základě zisků upravených zejména o odpisy a investice. Kapitálem se pak povětšinou myslí účetní položka v rozvaze (tj. vlastní jmění a úročený dluh a jeho ekvivalenty). Jejich účetní hodnota je ale v podstatě irelevantní – většinou neříká moc o skutečné hodnotě kapitálu. Relevantní hodnotou je pouze hodnota kapitálu při jeho alternativním použití. Pokud je např. účetní hodnota kapitálu 100 a těchto 100 mohu skutečně ze společnosti dostat a investovat jinam (se stejným rizikem a výnosem např. 15 %), účetní ROIC je dobrý pro hrubé posouzení ziskovosti firmy (relativně k nákladu kapitálu, který je zde právě oněch 15 %). Pokud ale jsou investice do firmy z většiny nevratné (což je v naprosté většině případů), nelze se unáhlovat v závěrech ohledně velikosti ROIC.

Zejména v cyklických odvětvích je pak nutno přihlédnout k současné fázi cyklu. Firmy v takovýchto odvětvích se často pohybují mezi extrémy nadměrné a nedostatečné ziskovosti – ROIC pod požadovanou úrovní návratnosti v dobách recese a ROIC nad ní v dobách silné poptávky. V dobách dobrých si tak vydělávají na doby zlé. V takovýchto odvětvích, která vedle cyklické poptávky většinou čelí i výrazné cykličnosti investic (jde o dlouhodobé investice, po kterých následuje období malých investic), je důležitý i zmiňovaný pohled přes volné cash flow místo přes zisky. Volné cash flow se zde totiž od zisků většinou výrazně liší – je vyšší v obdobích po zainvestování (investice jsou menší než odpisy) a je nižší v obdobích obnovy, nebo kapacitní expanze. Příkladů takovýchto odvětví je mnoho – počínaje automobilovým průmyslem, přes komoditní chemii a rafinérie po ocelářství.

Ač tedy nelze jen tak od boku posuzovat přiměřenost zisků, pohled na ROIC nejziskovějších odvětví je přinejmenším zajímavý. Např. ve Spojených státech je návratnost tabákového průmyslu, kosmetického průmyslu a produkce domácích potřeb znatelně nad 20 %. S přihlédnutím k tomu, že zdaleka nejde o cyklická a riziková odvětví, je to „dost“. Důvodem přetrvávající vysoké ziskovosti těchto a mnoha jiných odvětví je často jediné – málo elastická poptávka (malá reakce na cenu) a zároveň velké bariéry vstupu, plynoucí zejména z vybudované značky a distribuce. Nelze ale zaměňovat vysokou návratnost těchto odvětví s tím, že by nutně představovaly dobrou investiční příležitost. Jejich vysoký ROIC (relativně k požadované míře návratnosti) již je odražen ve vysokém poměru tržní ceny a účetní hodnoty akcie (P/BV).


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.12.2017
11:07Evropa v novém týdnu roste, Ryanair po sníženém doporučení -4 %
11:05Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě  
10:50ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu (+komentář analytiků Patrie)
9:55Další americká burza začala obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin
9:14Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
8:51Západoevropské burzy mohou předvánoční týden zahájit růstem, možná i ta pražská  
8:18V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
7:09Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
5:14Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!
17.12.2017
16:42Elektrická sprcha pro ropné býky
7:26Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
16.12.2017
15:15Jen biozemědělství lidstvo v roce 2050 neuživí
8:22Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
15.12.2017
22:02Další historická maxima díky daňové reformě
18:11Bitcoin, bustcoin, happiness
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y