Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kalousek: Deficit bude vyšší, příští rok budeme dále škrtat výdaje

Kalousek: Deficit bude vyšší, příští rok budeme dále škrtat výdaje

12.04.2007 15:30
Autor: 

Deficit veřejných financí letos „určitě“ překročí 4 % HDP, řekl dnes ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro agenturu Reuters. Navrhovaná reforma podle něj příští rok ušetří 31 až 32 mld. na mandatorních výdajích. Aby však v příštím roce vláda splnila cíl deficitu veřejných financí na 3 % HDP, bude podle Kalouska muset seškrtat dalších 15,3 mld. v běžných rozpočtových výdajích.

„Mnohem víc než reforma bych to nazval krizový management, ovšem už s významnými reformními prvky,“ řekl Kalousek. „My navrhujeme tenhle balík reformních opatření v situaci, kdy rozpočtová legislativa roku 2007 je v bilanci téměř o 90 miliard horší, než byla legislativa k 1. lednu 2006,“ dodal.

„Trendy jsou důležitější než absolutní nominál,“ řekl dále Kalousek s odkazem na vládní plán snížit deficit veřejných financí na 3 % HDP v příštím roce, na 2,6 % v roce 2009 a 2,3 % v roce 2010. „Rok 2008 je: Pacient se začíná uzdravovat, není zdráv,“ dodal s tím, že v roce 2008, po prvním reformním kroku, bude výdajová strana rozpočtu stále horší, než byla k 1. lednu 2006.

Zvýšení DPH by podle Kalouska mělo zvýšit spotřebitelské ceny asi o jeden procentní bod, neočekává však žádné výrazné dopady reformy na růst ekonomiky. „Jedná se o 32 miliard transferů sociálního charakteru, to může mít na ekonomiku dopad pouze pozitivní, protože to motivuje k práci, a pak se jedná o 15 miliard běžných výdajů kapitol, což spíše (má) efektivní dopad na ´rozjedenost´ kapitol výdajů veřejných rozpočtů,“ řekl.

Kalousek dále uvedl, že ideální reforma podle jeho představ, tedy dva roky jen škrtat v sociálních výdajích a teprve poté snižovat daně, narazila na „politickou realitu“ předvolebních závazků. „Někteří politici uzavřeli jasné předvolební závazky a bylo zřejmé, že je nemyslitelné, aby prošel jakýkoliv reformní balík, aniž by současně neprobíhaly zásahy na výdajové a příjmové straně,“ řekl.

K výraznějším změnám by podle něj mělo dojít v letech 2009-2010, kdy chce vláda připravit penzijní reformu, zefektivnit vyplácení sociálních dávek a zvýšit motivaci lidí k práci i za nízkou mzdu. „Já jsem pevně přesvědčen, že dojde k penzijní reformě a že nám systémová opatření na výdajové straně umožní nejpozději s účinností od 1. ledna 2010 udělat mnohem razantnější snížení daní, úplně novým zákonem o dani z příjmu,“ řekl ministr.

Ozdravení veřejných financí by mělo umožnit vstup země do eurozóny k 1. lednu 2012, uvedl Kalousek. „Pro politika, který usiluje o prosazování reformních kroků, je pevně zakotvené datum pro euro argumentační výhodou, byť zdůrazňuji, že... přijetí eura je významným vedlejším produktem těchto reforem,“ řekl Kalousek.

Vláda však zatím žádné datum pro přijetí eura nestanovila. „První příležitost, aby vláda to datum řekla, je aktualizace strategie přistoupení k eurozóně, kterou budu předkládat v srpnu,“ řekl Kalousek. „V srpnu budeme vědět, jestli reformy projdou nebo neprojdou, protože pokud neprojdou reformy, nemá to absolutně žádný smysl,“ dodal.

(Zdroj: Reuters)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb