Hledat v komentářích

Investiční doporučení

Výsledky společností - ČR

Výsledky společností - Svět

IPO, M&A

Týdenní přehledy

 

Detail - rozhovor
Pavel Cyrani z ČEZu: Tahounem cen elektřiny je především plyn a povolenka. Teď musíme zvládnout statisíce nových odběratelů, pak počítat tržby a výhled

Pavel Cyrani z ČEZu: Tahounem cen elektřiny je především plyn a povolenka. Teď musíme zvládnout statisíce nových odběratelů, pak počítat tržby a výhled

22.10.2021 15:24
Autor: Redakce

Cena plynu, která více než ztrojnásobila a v našem regionu se do cen elektřiny promítá nejvíce, a cena povolenky, která zdvojnásobila. To jsou podle ředitele divize obchod a strategie a místopředsedy představenstva společnosti ČEZ Pavla Cyraniho hlavní faktory, které stojí za prudkým růstem cen energií na trzích. Trhy dle slov Cyraniho věří, že se plyn někdy v roce 2024 vrátí na poloviční ceny, očekávané pro rok 2022. Jak se to vše propíše do výsledků ČEZ? Pro skupinu je nyní nejdůležitější procesně zvládnout úlohu dodavatele poslední instance, kterou začala náhle sehrávat pro statisíce zákazníků, na odhady dopadů tohoto vývoje na skupinové tržby je ještě brzy. Očekávku na příští rok bude společnost komentovat při zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí na začátku listopadu, řekl Cyrani během rozhovoru s Patria.cz na okraj čtvrtečního setkání s novináři.

č1
Zdroj: Prezentace ČEZ

Patria.cz: Kde vy osobně vnímáte hlavní důvody enormního růstu cen energií, tedy elektřiny a plynu?

Důvody jsou v podstatě dvojí. Největší důvod je nárůst ceny plynu, která se více než ztrojnásobila proti cenám před rokem. Ta se v našem regionu promítá do cen elektřiny nejvíce. Druhý největší efekt je nárůst ceny povolenky, která se zdvojnásobila. Kombinace těchto dvou faktorů vede k růstu ceny elektřiny.

č2
Zdroj: Prezentace ČEZ

Na straně emisní povolenky je to podle všeho taženo zpřísňující se legislativou, respektive zpřísňujícími se cíli Evropské unie v oblasti snižování emisí CO2. Na straně plynu je to disbalance mezi nabídkou a poptávkou, za čímž stojí loňská tuhá zima, která zanechala prázdnější zásobníky proti dlouhodobému průměru, a rychlé ekonomické zotavování po Covid-19, které zažíváme nejen my, ale i zbytek Evropy a zbytek světa. To naopak táhne poptávku nahoru. To se tedy potkává v Evropě. Do toho navíc hraje fakt, že Rusko chce zvýšit dodávky plynu až po zprovoznění Nord Stream 2.

Patria.cz: Skupina ČEZ nejnověji oznámila, že do režimu dodavatele poslední instance přebírá téměř 400.000 odběratelů elektřiny. Dokážete v současnosti odhadnout, jaká by mohla být konverze na zákazníky ČEZu, a jaký efekt by to mohlo mít na tržby?

Na to je nyní skutečně brzy. Jsme na úplném začátku. Pro nás je nyní nejdůležitější zvládnout režim dodavatele poslední instance, všechny informovat, zajistit zálohy, a v druhém kroku nabídnout rozumný produkt. Dopad na tržby je v tuto chvíli obtížné předpovídat.

Patria.cz: Jaký je aktuální tržní podíl ČEZu z pohledu dodavatele elektřiny a plynu a očekáváte z hlediska podílu pozitivní posun?

To je druhá strana téže mince. Dopad na tržní podíl teprve uvidíme. Jak říkám, nyní žijeme procesním zvládnutím, a pak uvidíme výsledky z něj.

Patria.cz: Oznámení o zdražení elektřiny (o třetinu) a plynu (až o dvě třetiny) od počátku roku vyvolalo značný rozruch. Vidíte ve světle tohoto bodu a ve světle potenciálně nových zákazníků prostor ke zlepšení výhledu na letošní rok?

Nechci to nyní komentovat. Kvartální výsledky, potažmo výhled na příští rok budeme komentovat v rámci zveřejnění výsledků za první tři čtvrtletí 9. listopadu.

cyrani pavel
Pavel Cyrani

Co ještě zaznělo na čtvrtečním setkání ČEZu s novináři?

Vysoká cena elektřiny, která ve středu zavírala na burze PXE na 128 EUR za MWh, má na výsledky ČEZu obecně pozitivní dopad, podotkl Cyrani na dotazy novinářů. Logika fungování předprodejů je ovšem taková, že dopad na nejbližší období je omezený, větší by mohl být na delší období

Vývoj na nejbližší období je podle Cyraniho těžké předjímat. Pokud se ale podíváme na tržní očekávání, tak při pohledu dále do budoucna se trh domnívá, že cena klesne. „Trhy věří, že se plyn vrátí někam nad 20 EUR/MWh v roce 2024,“ uvedl Cyrani. To by byla méně než polovina proti roku 2022. Ceníky se přitom podle něj odvíjejí od cen, za které se firmě daří nakupovat na trhu. Z vývoje do budoucna lze podle Cyraniho usuzovat, že pokud se tato očekávání na pokles cen plynu naplní, „budeme zase zlevňovat“.

č3 

Zdroj: Prezentace ČEZ

ING. PAVEL CYRANI, MBA

Pavel Cyrani vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, obor mezinárodní obchod, a titul MBA. v oboru finance získal v USA na Kellogg School of Management.

Před nástupem do ČEZ, a. s. působil sedm let v management consultingu ve společnosti McKinsey & Company, kde se specializoval na sektor energetiky. Pavel Cyrani působí ve Skupině ČEZ od roku 2006 a kromě útvaru asset management řídil téměř čtyři roky útvar controlling v divizi finance.

Rozhovor byl uskutečněn ve čtvrtek 21. října 2021.

 
 

Čtěte více:

Martin Novák z ČEZ: Výsledky splňují naše očekávání, z vysokých cen emisních povolenek celkově Skupina ČEZ benefituje
11.08.2021 5:55
Výsledky splňují očekávání, což odpovídá tomu, že jsme ještě mírně vyl...
O čem všem je raketový růst cen energií v Evropě?
07.10.2021 11:21
Zřejmý cíl Evropy v podobě přerodu energetiky na nízkoemisní včetně kl...
Bohemia Energy končí, zlomil ji extrémní růst cen energií. Zákazníky přesměrovává jinam
13.10.2021 11:31
Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů ener...
František Kronus: Pro ČEZ bude dlouhodobě klíčové, kde se udrží cena energií
13.10.2021 18:39
Trhy aktuálně hýbou rostoucí ceny energií, inflace a začátek výsledk...
Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory
22.10.2021 8:28
Po více než čtyřhodinové debatě se prezidenti a premiéři zemí Evropské...

  Offline rozhovory
  Ročně prodáme stovky tisíc montérek: Bratři Ratajovi vybudovali největšího tuzemského dodavatele pracovních oděvů
  30.10.2021 14:27
  Firma Canis bratří Jaromíra (54) a Jiřího (50) Ratajových, která prodá...
  Po datových centrech chceme být lídry i ve výdejních boxech: Conteg Group se vrhla do dalšího odvětví
  23.10.2021 14:08
  Nejvýznamnější středoevropský výrobce rozvaděčů a všeho „železa“ a chl...
  Zdraví vs chuť: Co je víc? Martin Jahoda vede rodinnou firmu Emco již dva roky
  16.10.2021 14:13
  Martin Jahoda vede již druhým rokem rodinnou firmu Emco. Převzal ji po...
  Z technologií budoucnosti děláme technologie dneška. Gerald Rausnitz provádí 88letou firmu Meopta proměnou
  09.10.2021 14:05
  1600 zaměstnanců, tržby přes 3,5 miliardy korun a export do více než...

  Online rozhovory

  Váš názor
  • Z křišťálové koule 17.8.2021
   27.10.2021 22:29

   https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4755132/ceny-elektriny-zrejme-uz-dosahly-sveho-maxima-cinsky-regulator-dale-reguluje-internetovy-sektor-a-futures-klesaji.html
   Mudr.c
  • ČEZ poroste
   26.10.2021 10:31

   Cena el. může pokud se zlepší situace na trhu s plynem i klesnout, ale dlouhodobě bude mít stejně tendenci růst kvůli elektromobilismu. A s tím se ČEZ dostatne i k novému trhu - k DOPRAVĚ - z kterého dříve skoro nic neměl. K tomu má teď ČEZ spoustu nových zákazníků. Vidím to na růst akcií ČEZu.
   PetMa
  • Graf nade vše
   23.10.2021 17:55

   Z obrázku je patrné, že ceny povolenek rostly průběžně LINEÁRNĚ (z 34 na 60 = 1,8x), a že cena plynu vyletěla EXPONENCIÁLNĚ (z 16 na 60 = 3,75x). V grafu vyjmenované vlivy situaci dostatečně obhajují, zejména ten úplně poslední je velmi výživný. Rusofil byl to formuloval trošku jinak "k růstu přispěla i snaha Trumpa prosadit zastavení výstavby plynovodu" :-))) /// Tak teď přemýšlím, jaký graf asi škarohlídi podstrčili Babišovi, že orodoval za REGULACI povolenek...aha dole v legendě prohodili text u šedé a černé :-)))
   Mudr.c
   • Mudr
    23.10.2021 18:08

    Víte pane, povolenky jsou centrální úřednickou regulací tržního mechanismu. A jako pravicove zaměřený člověk s takovými socialistickymi regulacemi nesouhlasím. Metody typu "funguje to, zdaň to, hejbe se to, reguluj to, přestane se to hejbat, dotuj to" vedou k problémům na trhu, což můžete právě nyní pozorovat v případě trhu s ele.
    x2
    • x2
     23.10.2021 19:26

     Co se týče těch povolenek: Máte pravdu v tom že "z velké části" a možná tomu někdo přikládá nějvětší váhu, že je vliv uveden jako první v pořadí. Ovšem jedná se o tu část, která je více let po sobě daná a předvídatelná, DLOUHODOBÁ. Jako zdůvodnění aktuální exploze cen elektřiny je povolenka v podstatě nevýznamná, jelikož předem kalkulovaná a čitelná. Ano roste jako všechno okolo. Ovšem všech 5 ostatních vyjmenovanách vlivů v grafu jsou situace NEPŘEDVÍDATELNÉ, tedy zásadní a KRÁTKODOBÉ. A myslím pod tento článek více relevantního nemám, tak přeji hezký večer.
     Mudr.c
     • Re: x2
      23.10.2021 22:30

      Povolenky a jejich trh je uměle vytvořený, držený a slouží poučení jednomu účelu. Vybrat ranec peněz a pak je přerozdělit. V tomto procesu, dost z toho ranče zůstane samotným institucím provozující tuto absolutně zbytěčnou činnost. Bez povolenek, cena padá o 40%, proto to navrhuje AB a proto Brusel o tom nechce slyšet.
      Čert
      • Čert
       24.10.2021 8:05

       Šmejd zůstane šmejdem. A je lhostejné, zdali se napakuje na povolenkach či hrncích.
       x2
     • Re: x2
      23.10.2021 20:36

      Na ele se podepsal centrální úřednicky socialismus úplně ukázkove. Dotace, regulace.... a když už to s ním byrokrate dovedli k drahote a možnym nedostatkům, napadla je další levicová antitrzni manipulace - kompenzace škod, které napachali právě těmi dotacemi a regulacemi. Mají v úmyslu kompenzovat ty nejpostižnější občany přerozdělováním vybraných daní na příjmové straně rozpočtu. Tohle poslední vidím už jako úplnou bezradnost a poslední snahu o oddálení kolapsu současného socialismu, kdy je tento napravovan znovu socialistickou cestou.
      x2
    • x2
     23.10.2021 19:22

     Centrálně řízená regulace podpory chudých ekonomik Vám pane nevadí? Jistěže ne, protože podporovat sociálně slabší je "správné". Souhlasím s Vámi v tom, že byrokracie je příliš mnoho. Máte pocit, že Britové mají momentálně méně byrokracie, když již nejsou součástí socialistických regulací? Snažím se těmito připodobněními mimo téma navést ke zjištění, že svět a jeho společnost je v pohybu a vyvíjí se. Mnoho všech regulací (např. zákonodárství) se neustále nabaluje jako kokon jen z toho důvodu, že cílem je ochrana těch sociálně slabších před těmi silnými! Ti silní jsou vždy o krok napřed. Nelze si v dnešním světě vybírat "tato regulace je v pořádku" nebo "tato regulace není v pořádku". To je čirý POPULISMUS. Základem je NABÍDKA a POPTÁVKA v konkrétním čase. Pokud dokáže jeden jediný politik doslova ROZBÍT celý svět, pak se musí všichni ostatní politici snažit to nějak zalátovat a to se právě děje nesmysly v podobě odpuštění DPH z cen ele, apod. Pokud má stát příjmy z povolenek vyšší než plánoval, nechť je použije na kompenzaci růstu cen těm dotčeným, kteří prostě s koncem podnikání jednoho kapitalisty zjistili, co je to snaha ušetřit v džungli liberalismu. Když Havlíček nazve firmu šmejdem, tak je to v roce 2021 čistě populistický výrok. Zákonodárce přece za posledních 7 let dostatečně ZREGULOVAL legislativu právě kvůli energošmejdům z minulosti!!! Pamatujete AAA text málo čitelným písmem? Taky se RUGULOVALO. A proč? Aby se ochránili ti slabší před těmi silnými.
     Mudr.c
     • Re: x2
      23.10.2021 20:14

      Mně vadí jakýkoliv socialismus sovětského typu v jehož dosahu je ČR. A je úplně lhostejné, jeli aplikován Moskvou či Bruselem nebo kýmkoliv dalším.
      x2
  • První fotka
   23.10.2021 17:40

   Nemůžu si pomoci. LOL. https://en.wikipedia.org/wiki/Hugh_Laurie
   Ten, který tančí s papoušky
   • Re: První fotka
    23.10.2021 17:43

    jojo, Černou zmiji už dlouho nevysílali.
    Ten, který tančí s papoušky
  • Ale vždyť ten pán
   23.10.2021 17:03

   s plnovousem a brýlemi při svém vzdělání tvrdil, že za zdražování může Babiš. Já to na mou duši od něho slyšel na vlastní uši -:).
   x2
  • To jsou hrozné plky
   23.10.2021 15:38

   A zlevní v létě,pokrytci.
   monarchista
   • Re: To jsou hrozné plky
    23.10.2021 16:04

    Nabídka, poptávka, jak by řekl klasik. Mě hlavně překvapuje podle diskusí na internetu, kolik toho lidi dokáží protopit. Nejlepší byl ten, který říkal: "Od té doby, co se odstěhovala lachtanka, tak ušetřím 2 tisíce měsíčně." To samé děcka. Jako já být jejich fotr, tak jim to každý měsíc píšu a na férovku jim říkám, že o tolik mají menší kapesné.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     23.10.2021 16:50

     Kapesné? S manželkou jsme žádné nedostavali stejně, jako naše děti -:).
     x2
     •  
      23.10.2021 17:12

      A za co jste si kupovali fet? :-o
      Ten, který tančí s papoušky
      • Papoušek
       23.10.2021 17:19

       Před časem jsem si uvědomil, že slovo "droga" jsem prvně slyšel až v plnoletosti a přišlo mně to tehdy jako něco z jiného světa. Škoda, že už nemám prarodiče. Jistě bych se od nich dověděl, že ten výraz za celý život neslyšeli.
       x2
       • Re: Papoušek
        23.10.2021 17:26

        V angličtině se ale "drugs" běžně používá. Prostě léky. Drugstore = lékárna s volně prodejnými léky. To jenom čeština to přejala trochu nešťastně pouze ve verzi illegal drugs. Panadol = drug, legal. Pívo = drug, legal. Gandža = drug, sometimes legal :)
        Ten, který tančí s papoušky
    •  
     23.10.2021 16:05

     To samé voda. Jeden by řekl, že je tu pomalu každý druhý velkochovatel akvarijních rybiček.
     Ten, který tančí s papoušky
  •  
   22.10.2021 20:26

   Doufám že čez zůstane státu…
   Čert
   • Čert
    23.10.2021 16:56

    Uvidime za 4 roky. S některými stranami v budoucí vládě máme v tomto směru již jistě zkušenosti, že?
    x2
    • Re: Čert
     23.10.2021 22:36

     Privatizační peníze jsou lákavé…, ano zkušeností s ODS ČSSD je dost!
     Čert

  Nejčtenější zprávy týdne

  Jsme také na sociálních sítích

  Facebook Twitter RSS Youtube RSS

  Právě diskutujete

  Nejčtenější zprávy dne

  Nejdiskutovanější zprávy týdne

  Analýza dne

  Analýza Pilulka.cz: Nižší diskont zvedá valuaci
  11.11.2021 17:53
  Uplynulý turbulentní rok se nesl ve znamení návratu k normál...více