Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory

Šéfové států EU se shodli, jak na zdražování energií. Babišův požadavek na regulaci trhu ETS nenašel dost opory

22.10.2021 8:28
Autor: ČTK

Po více než čtyřhodinové debatě se prezidenti a premiéři zemí Evropské unie včera shodli na společném postupu, jak se vyrovnat s rychle rostoucími cenami energií. Závazné závěry summitu nejprve zablokoval český premiér Andrej Babiš, který požadoval regulaci trhu s emisními povolenkami (ETS). Řada lídrů však podle diplomatického zdroje nechtěla připustit příliš velké zásahy do trhu a do společného prohlášení nakonec přibyla výzva Evropské komisi, aby prověřila fungování ETS. Summit také chce, aby komise připravila dlouhodobější opatření k zajištění "dostupných cen" energie a snížení závislosti na jejím dovozu.

Šéfové unijních států diskutovali o doporučeních Evropské komise, která minulý týden navrhla dopad zdražování zmírnit cílenými a dočasnými daňovými úlevami či finanční podporou ohrožených skupin obyvatel. V dlouhodobější perspektivě komise hovoří o společných nákupech plynu či rozšiřování strategických zásob.

Lídři Francie, Španělska či Česka však již před summitem dávali najevo, že chtějí jít dál a reformovat trh s elektřinou či regulovat ceny emisních povolenek. Hlavním sporným tématem večera se podle zdroje seznámeného s průběhem jednání ukázaly být zmíněné povolenky, které chce do závěrů prosadit Babiš, podle něhož jsou jejich ceny neúnosně vysoké. Český premiér před summitem prohlásil, že chce usilovat o úpravu unijních pravidel ve snaze zamezit "spekulativnímu kapitálu" v nákupu emisních povolenek.

Podobné výraznější kroky však podle zmíněného diplomata narážely na odpor lídrů Nizozemska, Belgie a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu. Evropská komise tvrdí, že ETS se na zdražení energií projevuje jen okrajově a hlavní příčiny jsou ve vysoké poptávce způsobené pokrizovým oživením a nedostatečných zásobách plynu.

Do závěrů se nakonec dostala výzva komisi, aby "prověřila fungování trhu s plynem a elektřinou, stejně jako ETS" a to za pomoci evropského regulátora ESMA.


Čtěte více:

Brusel řeší drahé energie. Zváží společný nákup plynu, zrušit DPH na elektřinu, jak chce Babiš, ale odmítá
13.10.2021 15:55
Země Evropské unie mohou dočasně zmírnit dopady rychlého růstu cen ene...
František Kronus: Pro ČEZ bude dlouhodobě klíčové, kde se udrží cena energií
13.10.2021 18:39
Trhy aktuálně hýbou rostoucí ceny energií, inflace a začátek výsledk...
Energetická krize zvýší poptávku po ropě, říká agentura. Může to umocnit inflaci
14.10.2021 11:46
Celosvětová energetická krize zvýší poptávku po ropě až o půl milionu ...
Přichází do Evropy energetická zima?
17.10.2021 15:49
Zelená dohoda pro Evropu má za cíl snížit do roku 2050 evropské emise ...
Těžké časy pro staré dobré těžaře. Kohouty točí boom v ESG
19.10.2021 10:36
Komoditní rally je sice jedním z aktuálních horkých témat, staří dobří...

Váš názor
 • Maďarský postoj
  23.10.2021 21:56

  Maďarská vláda je proti zdanění, které chce Brusel uvalit na majitele domů a automobilů kvůli tzv. boji proti změně klimatu. Řekl to vedoucí kanceláře předsedy vlády Gergely Gulyás s tím, že ceny energií v celé Evropě prudce rostou, což má podle něj za následek krizi veřejných služeb, uvedl vládní web About Hungary. "Na vině je špatně promyšlená energetická politika Evropské unie," dodal Gulyás. Na okraj summitu EU tento týden premiér Viktor Orbán řekl, že plánovaný klimatický balíček EK Fit for 55 a následné vysoké ceny energií zničí evropskou střední třídu. To musí být zastaveno, vyhlásil. https://echo24.cz/a/SGNRB/brusel-chysta-klimatickou-dan-pro-vlastniky-domu-a-aut-madarsko-se-postavi-proti
  x2
 • Europoslanec Ivan David
  23.10.2021 11:26

  k historii energetiky a příčinách zdražování ele: https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1477918579315315
  x2
  • Re: Europoslanec Ivan David
   23.10.2021 11:34

   opr. odkazu o energetice https://www.facebook.com/MUdrIDavid/posts/1473797096394130/
   x2
   •  
    23.10.2021 11:45

    Co tam je? Nemám facebook.
    Ten, který tančí s papoušky
    • Taky nemám FB
     23.10.2021 12:27

     Obsáhlý ten text je, ale lze shrnout do 1 věty: Plivání na EU. /// V článku jsou některé teze autora vydávány za fakta. Navíc je zřejmá CÍLENÁ snaha vykreslit jednání Evropy jako exces, který nemá ve světě obdoby.
     Mudr.c
     • Mudr.
      23.10.2021 12:41

      Pozor. Nezaměnovat EU za bruselskou verchusku. Sovětské republiky také nebyly Ústředním výborem komunistické strany Sovětského svazu. Proti spolupráci evropských zemí těžko někdo cokoliv namítá. Ale spousta připomínek je k jejich centrálnímu řízení.
      x2
      • Re: Mudr.
       23.10.2021 17:28

       SPD snad požaduje referendum o vystoupení ČR z bruselske verchusky? Zvlášť pozorně jsem se teď podíval do jejich programu a je tam uvedeno z EU. Jakákoliv kritika evropských poměrů, byť se snahou o celistvý pohled panem doktorem Ivanem Davidem, se sveze VŽDY jako negativní vnímání EU čtenářem/posluchačem v nejširším významu. Z čehož pokaždé mohou dostat orgasmus globální konkurenti EU, tj. Rusko, Čína, USA, JAP a COMMONWELTH /// Ještě bych rád srovnal svůj předchozí koment do kontextu: "OCHRANA ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ", později "STAROST O GLOBÁLNÍ KLIMA" šlo ruku v ruce prakticky paralelně s VIDINOU REÁLNÉ GLOBÁLNÍ EXPANZE LIBERALIZMU" (konec 80.let 20.st.; možná to mělo vyznít jako úlitba koncernů pohrobkům grínpísáků, kteří se s oblibou přivazovali řetězy bůhvíkde či lezli na komíny bůhví jak vysoko). Nelíbí se mi tlak na elektromobilitu PERSONAL CARS, jako mnoha dalším lidem. Je to POLITICKÝ tlak. Avšak nikoliv z Bruselu, nýbrž z OSN !!! Takže z OSN přes Brusel, Londýn, Moskvu, Peking či Washington. (Když budete chtít bádat ještě více do celosvětové klima historie, tak si jistě vybavíte téma OZÓNOVÁ DÍRA s ukončením produkce FREONŮ, viz. Montrealský protokol). KLIMANÁBOŽENSTVÍ (kromě jiných bohulibých projektů) bylo zplozeno v Riu 1992 dokumentem UNFCCC a první konference smluvních stran proběhla v Berlíně v roce 1995. Shodou okolností Nobelovka za chemii 1995 ocenila odhalení příčin vzniku ozonové díry... Po Riu následoval Kjótský protokol (1997), následovala Pařížská dohoda (2015), od které brzy po svém zvolení Trump odstoupil, aby se k ní Biden hned svým prvním úkonem navrátil... /// Za dlouhých zimních večerů nebo při nemoci doporučuji prooklikat si ten rok 1992 a taky pozorně Kjótský protokol. Poměrně významně to člověku pomůže překročit hranici vnímání omezenou jen na emoce nebo na referendum o EU. Ten kdo se snaží zpochybňovat cokoliv v Evropě kvůli Green Dealu, buď nemá koule na to říct kromě A i to B, nebo vědomě strká hlavu do písku, vždy však s holou zadnicí vystrčenou směrem ke konkurenci Evropy.
       Mudr.c
       • Ozónová ďoura
        23.10.2021 17:57

        Je zajímavé, že po těch všech letech se ukazuje, že tý ďouře je to tak trochu fuk, co máme za chladivo v lednici a čím plníme spreje na vlasy. A i bych se vsadil, že tomu "globálnímu oteplování" je nějaké CO2 taky u zardele.
        Ten, který tančí s papoušky
       • Mudr
        23.10.2021 17:41

        Víte pane, abych se držel tématu. Za zdrazovani ele stojí z velké části emisní povolenky. A ty nám sem direktivne naservirovala bruselska verchuska nikoli EU resp. její členové. Proto také na jiném místě píšu, že Brusel není řešením vysokých cen energií, nýbrž jejich součástí. Už jen z tohoto důvodu je volání po referendu o odejiti z tohoto cinknuteho systému naprosto relevantní.
        x2
        • x2
         23.10.2021 18:52

         Víte pane, vyklikejte si v klidu co jsem popsal. Já to až tak neprožívám, jen komentuji. Dozvíte se třeba to, že přeprodej nevyčerpaných kvót umožňoval méně rozvinutým zemím na systému vydělávat a opačně. A mnoho dalšího. Jistým způsobem se historicky opakují situace, kdy si druhá strana myslí, že přidat se k té první bude výhodné. A potom když výhoda pomine, nelze se vrátit. Uvedu příklad: Pakliže jsme jako ČR eliminovali z dostavby bloku východní dodavatele ZÁKONEM navázaným k datu přistoupení k Lisabonské smlouvě, obávám se, že proti globálnímu green dealu nám vystoupení z EU nijak nepomůže. Nicméně ten green deal na nás beztak dopadne, protože jsme se k němu jako samostatný suverenní stát přihlásili u jiné instituce než u EU. /// Tématu jsem se držel, dal jste přeci odkaz na článek, který kritizuje EU, a ten jsem okomentoval. ///----------------------------- Co se týče těch povolenek, tak pod jiný článek jsem napsal ironickou poznámku. Máte pravdu v tom že "z velké části" a možná tomu někdo přikládá nějvětší váhu, že je uvedena jako první v pořadí. Ovšem jedná se o tu část, která je více let po sobě daná a předvídatelná, DLOUHODOBÁ. Jako zdůvodnění aktuální exploze cen elektřiny je povolenka v podstatě nevýznamná, jelikož předem kalkulovaná a čitelná. Ano roste jako všechno okolo. Ovšem všech 5 ostatních vyjmenovanách vlivů v grafu jsou situace NEPŘEDVÍDATELNÉ, tedy zásadní a KRÁTKODOBÉ. A myslím pod tento článek více relevantního nemám, tak přeji hezký večer. Celý nick je Mudrc.
         Mudr.c
         • Re: x2
          24.10.2021 2:04

          Vysvětluje Ti, že se mýlíš a pro spočasnou explozi energie není povolenka podstatná a vysvětluje proč. Pak Ti píše, že vystoupení z EU nás před grean deleam neochrání, jak tvrdí lidé, co skočili vůdcům na jednoduchá řešení. Není za co.
          Velkamedvědice
          • VM
           24.10.2021 7:05

           Czexit samozřejmě pomůže. Zbavíme se povolenek a tudíž příčiny růstu ceny ele, navíc budeme moci přebytky ele prodávat přímo, tedy podobně, jako Rusko prodava plyn - za smluvní ceny. Navíc se nebudeme muset trapně ponižovat před bruselskymi úředníky a žádat povolení např. o dostavbu jaderného bloku či změnu DPH z ele. Docela pozitivní pro ČR.
           x2
          • VM
           24.10.2021 6:33

           Viz. maďarsky postoj 23.10., 21:56. Vetovat, vetovat, vetovat a hlavně se ještě před tím nepodelat i přes výhrůžky s dotacemi. Jsou to neschopní zbabělci, jež se neumí postarat ani o naplnění zásobníků plynu přes léto a ochranu schengenu před nelegali a raději cpou miliardy eur našich daní do Turecka.
           x2
         • Re: x2
          23.10.2021 20:49

          Člověče, Vy nejste schopen vyjádřit vlastní názor bez toho, abyste psal romány na pokračování? Jasně, výstižně a k věci. Kdo se tou omáčkou kolem má prokousavat? Podobné plky zde psal Fuld.
          x2
    •  
     23.10.2021 11:56

     Je to obsáhlé, ale poučné. Shrnutí v několika větách, aniž by se vytratil obsah textu není možný.
     x2
 • Znaky kolaborace?
  23.10.2021 7:15

  Polští ústavní soudci ve svém nálezu prohlásili, že část Lisabonské smlouvy, která svěřuje a Evropskému soudnímu dvoru pravomoc trestat členské státy, odporuje polské Ústavě. V nálezu vyložili, že tehdejší polský premiér a pozdější předseda Evropské rady Donald Tusk nebyl kvůli tomuto rozporu části Smlouvy s polskou Ústavou oprávněn ji jménem země podepsat. Judikátem 3/21 ze 7. 10. 2021 polský Ústavní soud provedl přímou deratifikaci této části Lisabonské smlouvy a vyhlásil ji na území Polska za neplatnou od počátku a neúčinnou ode dne vyhlášení jejich nálezu.
  x2
  • Re: Znaky kolaborace?
   23.10.2021 11:12

   Ale to je všude. Ta Lisabonská smlouva prostě narušuje státní svrchovanost obecně. Stačí si projít, jak se implementuje právo EU. To nejsou žádné mezinárodní smlouvy.
   Ten, který tančí s papoušky
  • x2
   23.10.2021 10:43

   Proč jsou Češi takové ovce? Proč se nedokážeme bránit jako Poláci a Maďaři? I v tom socializmu si dokázali prosadit více než my.
   Jan47
   • Honza
    23.10.2021 10:53

    Europoslanec David k tématu toto: "A troufnu si rovnou i předpovědět, jak to celé dopadne. Komise ráda „vyjde vstříc“ a předloží europarlamentu i Radě oba návrhy – na zastavení dotací i na zbavení polských zástupců práva hlasovat v orgánech EU. V EP o tom budou probruselští fanatici plamenně řečnit a probruselská většina návrh odhlasuje. Pak na Radu přijede maďarský premiér Viktor Orbán a jedním slovem „veto“ celou tuto šaškárnu ukončí".
    x2
    • Re: Honza
     23.10.2021 11:17

     Tak jako existuje prostě nějaká legislativa. Buď ji stát porušuje a nebo ne. To spadá pod ESD nebo jak se ten soud dneska jmenuje. Ale určitě to nespadá pod europarlament.
     Ten, který tančí s papoušky
     • Soudní dvůr Evropské unie
      23.10.2021 11:28

      Funkce: zajistit, aby bylo právo EU vykládáno a uplatňováno stejným způsobem ve všech zemích EU / zajistit, aby země a orgány EU dodržovaly právní předpisy Unie Členové: Soudní dvůr: 1 soudce za každý stát EU a 11 generálních advokátů / Tribunál: 2 soudci z každého členského státu EU / Rok zřízení: 1952 / Sídlo: Lucemburk (Lucembursko) /www: https://curia.europa.eu/jcms/jcms/j_6/cs/
      Ten, který tančí s papoušky
      • Papoušek
       23.10.2021 11:42

       To však nesouvisí s tím, podepíše-li Tusk vzniknuvší unijní dokumenty bez kompetence a v rozporu s ústavou Polska.
       x2
       • Re: Papoušek
        23.10.2021 11:44

        Kde není žalobce, není soudce.
        Ten, který tančí s papoušky
        • Papoušek
         23.10.2021 11:48

         Žalobci jsou polská vláda a soudci Ústavního soudu Polska rozhodli, že podpis Tuska byl v rozporu s jejich ústavou.
         x2
 •  
  22.10.2021 14:25

  Faktem je, že trh s energiemi je tak provrtaný regulacemi, že se do toho nikomu nechce… protože jakmile odstraníš jednu regulaci, té hned vedle pozbývá platnost a účel. Proto nechtějí šnupat do těch emisních povolenek, jak navrhuje AB. Tam se utopí mnoho peněz, jež jsou následně přerozdělovány a to je podstata socialistického Bruselu, EU. Regulovat a přerozdělovat.
  Čert
  •  
   22.10.2021 14:43

   Ono stačí vyúčtovávat teplo v SVJ, když je to dálkáč, že.
   Ten, který tančí s papoušky
 • Domnívají se, že mají fungující trh
  22.10.2021 11:21

  a současně řeší jeho problémy a následky - "podobné výraznější kroky však podle zmíněného diplomata narážely na odpor lídrů Nizozemska, Belgie a dalších států, podle nichž není nutné dočasné zdražení řešit tak zásadními zásahy do dosud fungujícího unijního trhu".
  x2
 • EU kašpaři
  22.10.2021 11:10

  někde jsem nedávno četl, že komise začíná něco řešit až když hrozí kolaps, no tak aby nečučeli jak trubky až se zase nějací populisté začnou vyřvávat o odchodu z EU a lidi budou tak nas..ní, že na to kývnou, tvl čekat až vyřeší trh co rozk...vili oni naprosto netržními opatřeními, oni tam snad něco hulí jinak to nejde vysvětlit
  Mike
  • Mike
   22.10.2021 14:08

   Jste jeden z mála, kdo je s vedením EU nespokojen. Ve volbách dalo 90% voličů najevo, že kroky EU podporují. Pouze voliči SPD chtějí, aby ČR z EU vystoupila. Vedení EU má ještě velkou rezervu. Ještě může lidi mnohem více ožebračit, než podpora EU u voličů klesne z 90% např. na 50%.
   Jan47
Aktuální komentáře
01.12.2021
19:29Cena kávy je nejvýše za 10 let. Podle analytiků může dál zrát
17:52Technický pohled na Apple a jeho základní fundamentální srovnání s Microsoftem
17:28Akcie opět bleskově mažou ztráty. Pomohla dobrá data - ISM stoupl  
16:20Turecká centrální banka brání liru a poprvé po sedmi letech intervenuje na trhu
15:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
15:45Trh s ESG ovládá pár velkých investorů. Jaký je další cíl?
14:21Schodek státního rozpočtu v listopadu stoupl na 401,5 miliard korun
13:24Ekonomika USA je na tom mnohem lépe než v roce 2019, míní ekonom Rupkey
12:21OECD výrazně zhoršila výhled růstu ekonomiky pro Českou republiku, celosvětově jako největší riziko považuje inflaci
11:42Čína plánuje uzavřít oblíbenou právní kličku technologických gigantů pro zahraniční kotace akcií
10:41Trhy vstřebaly jestřába Powella, akcie i výnosy obracejí nahoru  
10:41CEO Microsoftu Nadella prodal během dvou dnů téměř polovinu svých firemních akcií
10:38Podmínky v průmyslu se v listopadu zlepšovaly. Index stoupl nad odhady trhu
9:09Rozbřesk: Ekonomika si vede lépe, než ČNB předpokládala, Fed opouští pohádku o dočasně vysoké inflaci
9:00Nasdaq bude od roku 2022 obchodovat přes cloud. S vývojem pomůže Amazon
8:50Fed bude zřejmě jednat o rychlejším omezování nákupů dluhopisů, říká Powell
8:46Přísnější utahování Fedu, světový obchod vzroste na nový rekord a turecká lira klesla na nové rekordní minimum  
8:20Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m