Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Deficit amerického rozpočtu bude výrazně vyšší, než se čekalo

ČTK: Deficit amerického rozpočtu bude výrazně vyšší, než se čekalo

5.2.2008 8:14
Autor: ČTK

Washington 5. února (ČTK) - Deficit federálního rozpočtu Spojených států by měl v příštím fiskálním roce činit zhruba 407 miliard dolarů (asi 7,1 bilionu Kč). Počítá s tím návrh rozpočtu, který včera Kongresu předložil ke schválení prezident George Bush. Navrhovaný deficit je mnohem vyšší, než s jakým Bílý dům počítal zhruba před půl rokem, a za strukturu rozpočtu Bush sklidil kritiku i z vlastních řad.
 
Bush přiznal, že vyšší schodek rozpočtu je do značné míry výsledkem poklesu dynamiky hospodářského růstu. Velkou část rozpočtu ale budou plnit i vojenské výdaje na financování přítomnosti americké armády v Iráku a v Afghánistánu. Loni v červenci Bush předpokládal, že deficit bude činit 213 miliard dolarů.

Celkové výdaje se vyšplhají na 3,11 bilionu dolarů a vůbec poprvé v historii překročí hranici tří bilionů dolarů. Příjmy by měly činit zhruba 2,93 bilionu dolarů. Plán předpokládá, že se jen minimálně zvýší výdaje na domácí programy.

"Hlavním důvodem ke zvýšení deficitu je z krátkodobého pohledu soubor opatření, který prezident navrhl na podporu ekonomiky," uvádí dokument. Bush se totiž rozhodl podpořit ekonomiku daňovými úlevami a žádá, aby úlevy byly trvalé. Objem daňových úlev a různých pobídek by měl dosáhnout zhruba 150 miliard dolarů.
 
Důvodem k růstu deficitu je vedle zpomalení ekonomiky a nižšího výběru daní i nutnost vynaložit více peněz na financování válečných konfliktů. Pentagon sice bude mít k dispozici zhruba 515 miliard dolarů, což znamená nárůst o 7,5 procenta, skutečné náklady na financování armády by však měly být vyčísleny až později.

Předložený návrh podrobili kritice demokraté i republikáni. Číselné údaje prý mohou být úmyslně zavádějící, a to právě proto, že nepočítají s úplnými výdaji na válku v Iráku a v Afghánistánu. Veřejné finance by tudíž mohly být v horším stavu, než se z návrhu rozpočtu zdá.

Bush navíc požadoval 70 miliard dolarů pouze na financování vojenského konfliktu v Iráku a v Afghánistánu, předpokládá se ale, že tato částka pokryje pouze část fiskálního roku. Administrativa uvedla, že o peníze na financování vojenské přítomnosti v Iráku si řekne později.

"Tento rozpočet chrání Ameriku a podporuje hospodářský růst. Kongres jej musí schválit," řekl Bush po setkání s členy kabinetu. Vysoký schodek bude muset řešit až Bushův nástupce, protože Bush ve funkci definitivně končí v lednu příštího roku.

S horším vývojem je nutné počítat i v tomto fiskálním roce, který končí 30. září. Deficit by měl činit 410 miliard dolarů, ačkoli jej Bush ještě před půl rokem odhadoval na 258 miliard dolarů. Výdaje se vyšplhají asi na 2,93 bilionu a příjmy na 2,52 bilionu dolarů.

Deficit v letošním i příštím roce bude výrazně vyšší než loni, kdy činil 162 miliard USD. Schodek rozpočtu se tak přiblíží na dohled rekordu z roku 2004, kdy činil 413 miliard dolarů. Z toho důvodu také Bush zmrazil peníze na některé domácí programy, třeba na stavbu silnic či na pomoc nejchudším. Uskrovnit se bude muset i státní program zdravotní péče Medicare.

I když je důvodem k obavám už současný deficit, experti na sestavování státního rozpočtu varují, že bude ještě hůř. Ameriku totiž čeká vlna takzvaných "baby boomers", kdy začnou do důchodu odcházet populačně silné ročníky z poválečného období. Prvním "baby boomers", kteří se narodili v roce 1946, letos bude 62 let.


Váš názor
 • Tak jak je to?
  5.2.2008 8:34

  V příštím fiskálním roce výdaje 3,11 bil. a příjmy 2,93 bil.: ať počítám, jak počítám ke schodku 407 mld. se nemůžu dobrat.
  Tom
  • Re: Tak jak je to?
   5.2.2008 9:41

   země neomezených možností.....
   THR
  • Re: Tak jak je to?
   5.2.2008 8:51

   Jde o ekonomiku a jeste k tomu v Americe = napriklad 10 +10 muze byt i 30... a v polovine tohoto roku i 40...
   pm
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data