Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
USA: HDP, Fed a nezaměstanost

USA: HDP, Fed a nezaměstanost

30.4.2008 9:28
Autor: David Marek

Tento týden je nabitý ekonomickými informacemi ze zámoří. Vrcholy týdne jsou středa a pátek. Ve středu bude zveřejněn první odhad HDP v USA v 1. čtvrtletí letošního roku a večer navíc bude jednat Fed o úrokových sazbách.

V případě HDP se čeká zpomalení růstu z 0,6 na 0,5 procenta (podle průzkumu agentury Bloomberg) či dokonce na 0,2 procenta (podle šetření agentury Reuters), co se týče mezičtvrtletní změny převedené na celoroční bázi. Prozatím by se tedy neměly naplnit předpoklady o recesi americké ekonomiky, nicméně tento scénář se pouze odsouvá na druhé a třetí čtvrtletí. Rozptyl odhadů je ale opravdu široký, což svědčí o nejistotě ekonomů o stavu americké ekonomiky. Zítra zveřejněný údaj může být výrazným překvapením oběma směry a reakce akciových trhů a kurzu dolaru může být značná.

S peněžním trhem, treasury bills a dluhopisy by mohl zacvičit Fed. Zde ovšem panuje vcelku shoda, že Fed sníží úrokové sazby pouze o 25 bazických bodů a zakončí sérii snižování sazeb. Ve hře mezi ekonomikou, finančními trhy a centrální bankou dopodus hrály prim obavy z prohloubení problémů ve finančním sektoru a snaha omezit negativní dopady na reálnou ekonomiku. Nyní se do hry přidala inflace a Fed jí patrně začně přikládat větší váhu při svém rozhodování. Mohlo by se i stát, že po záchraně Bear Stearns a omezení systémové rizika Fed již nechá úrokové sazby beze změny a vyčká na dopad silného měnové impulsu a daňových úlev.

Událostí stejného významu bude pro finanční trhy páteční zveřejnění dat o nezaměstanosti a počtu pracovních míst mimo zemědělský sektor. Zde se čeká pokles počtu pracovních míst o 80 tisíc, tedy stejně jako předchozí měsíc.

Situace ohledně vývoje ekonomiky a trhů zdaleka není vyjasněná a strategie velkých finančních domů se pohybují v rozmezí optimismu po záchraně Bear Stearns a poklesu CDS spreadů u bankovních titulů po hledání konce rally na medvědím trhu limitovaném zhoršující se makroekonomickou situací. Neobvykle vysoké spready mezi dolarovými, librovými a eurovými Libory a sazbami centrálních bank, tvrdohlavě stagnující výnosy korporátních dluhopisů a nadprůměrná volatilita akciových trhů svědčí o pokračování nervozity na trhu, která může prohloubit problémy v reálné ekonomice. Opomenout samozřejmě nelze rozbušku současných problémů, trh nemovitostí, kde ceny stále ještě nenašly své dno, jak svědčí dnes zveřejněný index cen domů v USA. Co s tím? "Large caps" bez nadměrné finanční páky z cyklicky odolného odvětví.


Váš názor
  • DOLAR DOWN !!!
    30.4.2008 11:35

    Už to nic nezastaví--dolar se propadne do žumpičky :)))) FED sazbu sníží, ale musel by jít až na 1% a to neudělá :)))) Toš buy EURO a ve velkym :)))
    MC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data