Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hurá na spekulanty

Hurá na spekulanty

18.7.2008 14:25

U.S. Commodity Futures Trading Commission vyšetřuje, zda nedošlo k manipulaci na trhu s ropou. A nejde o povrchní pohled - v rámci vyšetřování bude hledat důkazy v e-mailech, voice-mailech, apod.

V principu je toto samozřejmě v pořádku – manipulace (!) s cenami poškozuje protistrany a celkovou důvěru v trh (a nic lepšího zatím pro koordinaci většiny našich ekonomických aktivit vymyšleno nebylo). Zaráží mne ale trochu popis toho, proč CFTC toto dělá. Slovy jednoho z jejích zástupců jde o to zjistit, zda dané obchody mají „rozumné komerční zdůvodnění“. Pominu-li volnost slova „rozumné“, je tu problém i s tím komerčním. Zřejmě je tím myšleno to, že kdo nekupuje ropu kvůli spotřebě, či hedgingu, má nyní problém. Do této definice by samozřejmě spadli i spekulanti – tedy ti, co obchodují férově (nemanipulují s cenami), ale nezajímají je fyzické dodávky, ani hedging – myslí si, že prodají dráž, než nakoupili.

Z vysokých cen ropy sice radost nemám (i když částečně ano, protože nic nás nenaučí šetřit s omezenými zdroji lépe, než jejich vysoká cena). Pokud ale uvedené znamená to, co jsem popsal výše, jde o klasický hon na čarodějnice. Souhlasím přitom s tím, že valná část nárůstu ceny ropy jde na vrub spekulantům. Jsou tu ale tři možnosti:

1.spekulanti jsou hloupí a hromadně se mýlí. To znamená, že vysoká cena ropy není ospravedlněná fundamentem ani v budoucnu a bublina splaskne. Aby nenadělala moc škody, je potřeba spekulanty klepnout přes prsty.

2.spekulanti jsou chytří, očekávají vysoké ceny ropy v budoucnu díky jejímu nedostatku a současné ceny ropy odráží vysoké očekávané ceny v budoucnu (oddiskontované požadovanou mírou návratnosti odpovídající riziku jejich pozic). V tomto případě si dovolím tvrdit, že cena ropy poroste 10%-20% ročně až k bodu, kdy se stane nekonkurenční vůči alternativám (má tedy před sebou ještě dlouhou cestu).

3.spekulanti jsou chytří, ale neprofitují na fundamentu, ale na „hloupé“ druhé straně trhu, která od nich koupí ropu na vrcholu bubliny.

Kloním se k tomu, že jsme někde mezi 2. a 3. Do značné míry tedy spekulanti pouze vyhlazují proces, který tak jako tak nastane – poskytují tedy informaci, kterou zvýšená regulace, apod. jen zamlží. A v neposlední řadě platí (jak jsem zde již popisoval v jiném článku), že regulace a podobné hony na čarodějnice sice odstraní některé krize, jejich celkový dlouhodobý vliv na ekonomiku je horší, než liberální prostředí.


Váš názor
 •  
  10.7.2008 15:08

  MĚ PEKULANTI NEVADÍ(S NAFTOU)!,JÁ JEZDÍM NA PLYN A JEŠTĚ K TOMU NA DŘEVOPLYN,NEB MÁM JEŠTĚ STARÝ SENTINEL Z VÁLKA(DRUHÉ SVĚTOVÉ).KDY BYLO ROVNĚŽ MÁLO NAFTY A BENZÍNU,I KDYŽ TEHDEJŠÍ CELOSVĚTOVÉ ZÁSOBY BYLY PODSTATNĚ VYŠŠÍ,TAKŽE ŽÁDNÍ SPEKULANTI NEDĚLALI ANI BUBLINY NATOŽ PAK SPEKULACE,PROTOŽE BY S NIMI NĚMCI PĚKNĚ ZATOČILI!ROVNĚŽ LIBERÁLNÍ PROSTŘEDÍ MĚ NEVADÍ I KDYŽ NEVOLÍM,NEB MÁM RÁD PANA BROWNA Z LIBERÁLNÍ STRANY VE ANGLII,I KDYŽ SI ŘÍKAJÍ LABOURISTÉ!
  M
 •  
  4.7.2008 14:50

  Článek je celkem zajímavý, ale nechápu, proč jej Patria vydává v placené sekci s datem 4.7.2008 v 14.30 (čili vyvolává dojem jakožto nové aktuální zprávy), když je měsíc starý a byl již publikován nejméně 2x. A takovýchto článků je daleko více. Myslím si, že by bylo seriozní, u takto pojatých článků uvádět datum a čas jejich prvního "vydání" s tím, že se jedná o opakování článku bez aktualizace. Želva1972
  zelva1972
 •  
  5.6.2008 16:40

  No já bych si dovolil úplně nesouhlasit. Liberální prostředí je takové, kde mají všichni stejné informace a podmínky a kde nedochází k manipulacím. V tomto případě to vypadá, že k manipulaci dochází (spekulace s vypůjčenými penězi od FEDu). A na Patrii to znají taky dobře (vydávání investičních doporučení na nákup, aby mohli prodat a naopak, manipulace s politickým závanem na ČEZu, zamlžování informací o hospodaření a ztrátách v AAA Auto apod...). Takže bych nepoužíval plamenné výrazy jako hon na čarodějnice apod....
  Klabouch
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data