Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád vlády - Co bude následovat?

Pád vlády - Co bude následovat?

25.03.2009 12:21
Autor: Research, Patria Finance

Prezident republiky nejprve jmenuje nového předsedu vlády a na jeho návrh poté ostatní členy kabinetu. Prezident není vázán žádným termínem, do kdy musí premiéra jmenovat. Vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Pokud vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru. Když ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

K předčasným volbám lze dospět také jinými cestami. Jednou z možností je ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. K přijetí takového zákona je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců a třípětinové většiny přítomných senátorů.

Předčasné volby jsou vyhlášeny také v případě, že se Poslanecká sněmovna do tří měsíců neusnese na vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry, nebo není-li Poslanecká sněmovna déle než tři měsíce usnášeníschopná, nebo v případě, že by zasedání Poslanecké sněmovny bylo přerušeno na déle než 120 dnů.

Aktuální situace je komplikovaná a na obzoru není žádné snadné řešení. Nejpravděpodobnějším scénářem je pokračování současné vlády v demisi a standardní ústavní scénář s třemi pokusy o sestavení vlády. Může jít o zdlouhavý proces trvající řadu měsíců. Opozice bude patrně nabádat vládu v demisi, aby nepřijímala žádná zásadní a strategická rozhodnutí, což se týká například privatizace či změn daňového systému. Otázkou je, jak bude za této situace schvalován státní rozpočet na letošní rok.

V případě předčasných voleb by byla situace nejspíše opět velmi těsná. Podle březnové průzkumu volebních preferencí Centra pro výzkum veřejného mínění by nyní volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD s 26 procenty hlasů, druhá ODS by získala 23 procent. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostaly KSČM s 11,5 procenty a Strana zelených s 5procentní podporou. Naopak preference KDU-ČSL klesly na 4 procenta, což by nestačilo.


Váš názor
  • Následovat bude
    25.03.2009 13:56

    zejména manipulace volebními preferencemi, respektive bude pokračovat, protože započala vpředvečer formálního založení nové strany, nedávno. (Formování úvah pro její založení bylo vyvoláno právě rozevíráním nůžek mezi koalicí a opozicí, přivírání nůžek lze již registrovat.) Lze očekávat podobný UP efekt jako v případě zelených před volbami minulými, nyní bude vysvětlen sílou osobnosti V.K. (Nutno dodat, že tentokrát bude vysvětlení důvěryhodnější a snad nebude třeba dalších Jacques.) Je s podivem, že se neustále někdo snaží dávat "občanům" alternativu, ačkoliv si stádo přeje silnou sociální síť, kterou nakonec zabezpečuje i pravicová vláda (což je taky s podivem, ale lze to chápat jako ustoupení většině). Zajímavé je, že jakákoliv demokratická vláda, levá nebo pravá, je kritizována za ztěžování podnikání čímkoliv a ať je vládnuto v ekonomickém rozmachu či krizi, opatření vlády pravicové nebo levicové vede vždy k deficitu a to co předvádí dnes USA objektivně zakládá důvody k obavám o budoucnost světové ekonomické rovnováhy. Prostě politika vždy škodí ekonomice, pouze někdy méně než jindy. Proto vysvětlovat volatilitu koruny pádem vlády nebo pád vlády dávat za příčinu zhoršení ekonomických podmínek, je zcela irelevantní. Zvlášť v dnešní době, kdy spekulace vládne všem vztahům, jsou podobné situace vyzdvihovány jako příčiny, spíš se však jedná o příležitost maskovat skutečnost.
    Mudrc
Aktuální komentáře
09.12.2021
11:40Po růstu přichází konsolidace. Evergrande formálně krachuje  
11:18Optimismus spotřebitelů ve světě roste, jejich ochota utrácet se podle PwC zvyšuje
10:31Vývoz z Německa v říjnu překvapivě vzrostl o 4,1 procenta, nejvíce za rok
9:08Rozbřesk: Německý i český říjnový průmysl nastavily laťku výš, než jsme čekali, konec roku nemusí být tak špatný
8:51Evropa míří k růstovému zahájení obchodování  
8:48Cena emisních povolenek vystoupila na rekordních více než 90 eur za tunu
8:44S talenty nejlépe zachází Švýcarsko, Česko si polepšilo na 37. pozici
6:11Estenssoro: Marco Polo a digitální měny centrálních bank
08.12.2021
22:08Nasdaq 100 po třetí v řadě v zeleném, Pfizer -0,62 %  
17:21Strategie, která přinesla 2763 % za 12 let? Staňte se mistry tradingu!
16:58Pandemie příští rok skončí a globální ekonomika se zotaví, předpovídá JP Morgan
16:06V roce 2020 se USA staly největším vývozním trhem britských finančních služeb
16:02Technologicko finanční protipóly akciového trhu, růst sazeb v USA a napřimující se výnosová křivka
15:13Bullard (Fed): Americká ekonomika a monetární politika v příštím roce
13:55Akcie se vracejí do zisků. Studie ukázala, že tři dávky Comirnaty neutralizují omikron a dvě chrání proti vážným dopadům
13:34Akcie provozovatele saúdskoarabské burzy první den trhají rekordy
11:38Nezaměstnanost v Česku klesla v listopadu na 3,3 procenta
11:34Exxon postupně snižuje emise. Jaká bude jeho role v nízkouhlíkovém světě?
9:48The Information: Apple ještě za Cooka uzavřel dohody kvůli podnikání v Číně za stovky miliard dolarů
9:38Spekulace o uvedení Porsche na burzu oživily. Desítky miliard eur by značka využila na elektromobilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Chewy Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Oracle Corp (11/21 Q2, Aft-mkt)
2:30Čína - CPI, y/y
8:00DS Smith PLC
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:15Costco Wholesale Corp (11/21 Q1)