Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád vlády - Co bude následovat?

Pád vlády - Co bude následovat?

25.03.2009 12:21
Autor: Research, Patria Finance

Prezident republiky nejprve jmenuje nového předsedu vlády a na jeho návrh poté ostatní členy kabinetu. Prezident není vázán žádným termínem, do kdy musí premiéra jmenovat. Vláda musí do 30 dnů od jmenování předstoupit před Poslaneckou sněmovnu a požádat ji o vyslovení důvěry. Pokud vláda důvěru nezíská, prezident jmenuje nového premiéra a jeho ministry a tato vláda znovu do 30 dnů požádá sněmovnu o důvěru. Když ani druhý kabinet u poslanců neuspěje, jmenuje prezident předsedu vlády na návrh šéfa Poslanecké sněmovny. V případě, že ani tato vláda nezíská do 30 dnů od poslanců důvěru, může prezident sněmovnu rozpustit a do 60 dnů pak následují předčasné volby.

K předčasným volbám lze dospět také jinými cestami. Jednou z možností je ústavní zákon o zkrácení volebního období Poslanecké sněmovny. K přijetí takového zákona je třeba souhlasu třípětinové většiny všech poslanců a třípětinové většiny přítomných senátorů.

Předčasné volby jsou vyhlášeny také v případě, že se Poslanecká sněmovna do tří měsíců neusnese na vládním návrhu zákona, s jehož projednáním spojila vláda otázku důvěry, nebo není-li Poslanecká sněmovna déle než tři měsíce usnášeníschopná, nebo v případě, že by zasedání Poslanecké sněmovny bylo přerušeno na déle než 120 dnů.

Aktuální situace je komplikovaná a na obzoru není žádné snadné řešení. Nejpravděpodobnějším scénářem je pokračování současné vlády v demisi a standardní ústavní scénář s třemi pokusy o sestavení vlády. Může jít o zdlouhavý proces trvající řadu měsíců. Opozice bude patrně nabádat vládu v demisi, aby nepřijímala žádná zásadní a strategická rozhodnutí, což se týká například privatizace či změn daňového systému. Otázkou je, jak bude za této situace schvalován státní rozpočet na letošní rok.

V případě předčasných voleb by byla situace nejspíše opět velmi těsná. Podle březnové průzkumu volebních preferencí Centra pro výzkum veřejného mínění by nyní volby do Poslanecké sněmovny vyhrála ČSSD s 26 procenty hlasů, druhá ODS by získala 23 procent. Do Poslanecké sněmovny by se ještě dostaly KSČM s 11,5 procenty a Strana zelených s 5procentní podporou. Naopak preference KDU-ČSL klesly na 4 procenta, což by nestačilo.


Váš názor
  • Následovat bude
    25.03.2009 13:56

    zejména manipulace volebními preferencemi, respektive bude pokračovat, protože započala vpředvečer formálního založení nové strany, nedávno. (Formování úvah pro její založení bylo vyvoláno právě rozevíráním nůžek mezi koalicí a opozicí, přivírání nůžek lze již registrovat.) Lze očekávat podobný UP efekt jako v případě zelených před volbami minulými, nyní bude vysvětlen sílou osobnosti V.K. (Nutno dodat, že tentokrát bude vysvětlení důvěryhodnější a snad nebude třeba dalších Jacques.) Je s podivem, že se neustále někdo snaží dávat "občanům" alternativu, ačkoliv si stádo přeje silnou sociální síť, kterou nakonec zabezpečuje i pravicová vláda (což je taky s podivem, ale lze to chápat jako ustoupení většině). Zajímavé je, že jakákoliv demokratická vláda, levá nebo pravá, je kritizována za ztěžování podnikání čímkoliv a ať je vládnuto v ekonomickém rozmachu či krizi, opatření vlády pravicové nebo levicové vede vždy k deficitu a to co předvádí dnes USA objektivně zakládá důvody k obavám o budoucnost světové ekonomické rovnováhy. Prostě politika vždy škodí ekonomice, pouze někdy méně než jindy. Proto vysvětlovat volatilitu koruny pádem vlády nebo pád vlády dávat za příčinu zhoršení ekonomických podmínek, je zcela irelevantní. Zvlášť v dnešní době, kdy spekulace vládne všem vztahům, jsou podobné situace vyzdvihovány jako příčiny, spíš se však jedná o příležitost maskovat skutečnost.
    Mudrc
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data