Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Mělo by být zavedeno pravidlo „pokud jsi příliš velký na to, abys padl, jsi příliš velký na to, abys existoval“

Stiglitz: Mělo by být zavedeno pravidlo „pokud jsi příliš velký na to, abys padl, jsi příliš velký na to, abys existoval“

13.10.2009 18:03
Autor: Redakce, Patria Online

Finanční systém nás zklamal a náklady s tím spojené nereprezentují pouze výdaje na záchranu finančních institucí, ale i náklady plynoucí ze špatné alokace kapitálu. K tomu se nyní ještě přidávají ztráty z rostoucí nezaměstnanosti. Celkový náklad se proto počítá doslova v biliónech dolarů. Přínosy finančních inovací, které ke vzniku krize přispěly, se přitom tomuto číslu ani zdaleka neblíží, uvedl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Poměr celkových přínosů a nákladů tedy podle Stiglitze indikuje, že se stala velká chyba. Krize podle jeho názoru narušila i společenskou dohodu, na jejímž základě existovala ochota tolerovat nerovnosti ve společnosti, které vedly ke zvýšené inovaci a růstu. Pokud ale zmíněné nerovnosti existují i v případě, že dochází k masivním ztrátám, tato tolerance se ztrácí.

Kvůli krizi je nyní těžké přijmout tezi, že jsou trhy schopny se samy regulovat. Neviditelná ruka trhu se úplně zdiskreditovala. Přitom to, že například kvůli asymetrickým informacím nefunguje, je podle ekonoma známo již dlouho, některé politické skupiny však nejsou ochotny tento fakt přijmout. Tržní selhání ve skutečností znamenají selhání veřejnosti, která jim nebyla schopna zabránit.

Centrální bankéři podle Stiglitze často tvrdí, že bublinu nelze poznat dříve než praskne; a i pokud by to šlo, neexistují nástroje, jak jejímu vzniku zabránit. To ale podle Stiglitze není pravda, nástroje vždy existovaly, centrální bankéři je však nechtěli použít. Jedním z indikátorů, že finanční systém nefunguje tak, jak má, byla velikost transakčních nákladů – pokud 40 % korporátních zisků generoval finanční sektor, znamenalo to, že nefunguje efektivně. To je patrné například i na výši poplatků za převod hotovosti, která je neúměrná k nákladům a která odráží neefektivnost sektoru, jeho monopolní sílu a neochotu řešit uvedený problém.

Velikost finančního sektoru by se podle Stiglitze měla zmenšit, ne však plošně. Měla by narůst ta část, která poskytuje peníze private equity společnostem a podnikům, snížit by se měla část zabývající se „gamblingem“. To je ale přesně opak toho, co se nyní ve Spojených státech děje. Problémem jsou jak banky, které jsou „příliš velké na to, aby padly“, tak banky, které jsou příliš propojené a mají podobný model fungování. Tento problém se však v Evropě ani v USA neřešeší. A uprostřed další krize tak finančníci opět „přiloží zbraň na spánek politiků a řeknou, že pokud jim nedají peníze, zhroutí se celý svět“. Podle Stiglitze by tak mělo být zavedeno pravidlo „pokud jsi příliš velký na to, abys padl, jsi příliš velký na to, abys existoval“.

Zdroj: Bloomberg TV


Váš názor
 • Neviditelná ruka trhu se úplně zdiskreditovala.
  14.10.2009 6:42

  Opravdu ale opravdu falešný názor. Autor by měl vrátit Nobelovu cenu.
  Václav Klaus
  • Re: Neviditelná ruka trhu se úplně zdiskreditovala.
   14.10.2009 9:19

   je tam hodně pravdy, veliká část světových financí se točí jen ve velikém kasínů a zisk z těchto obchodů je možný jen za předpokladu, že se přikládá pod kotel(jednoduše letadlo) a to jsou ty bubliny, které jde s trohou snahy rozeznat podle exponencionálního růstu oběmu obchodů, tento systém je velmi citlivý na jakoukoliv změnu a jeho zhroucení poškdilo a nejspíš ještě poškodí/zastaví "správné bankovnictví", které tvoří krev těla ekonomiky, a co se stane s tělem se zastaveným oběhěm krve? Potřebuje resuscitaci od centrálních bank, to jde, ale zaplatí se za to.
 • Vážení spolučtenáři
  13.10.2009 20:06

  Dnes jsem četl v HN takovou rozhořčenou citaci Havla,jako, že nás Rusko začne finančně ovládat, toho samého Havla, který hned jak měl prezidentské podpisové právo, zrušil celý náš zbrojní průmysl, který zdatně konkuroval americkému. Mějme paměť, dvacet let není tak hodně u nás třicátníků na zapomenutí. Vřele Vám doporučuji VACHKOVI dokumenty z doby okolo 1990. Získáte legrační pohled na 20. let oslav Listopadu. www.karelvachek.cz
  Bondy
Aktuální komentáře
12.12.2017
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data