Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stiglitz: Mělo by být zavedeno pravidlo „pokud jsi příliš velký na to, abys padl, jsi příliš velký na to, abys existoval“

Stiglitz: Mělo by být zavedeno pravidlo „pokud jsi příliš velký na to, abys padl, jsi příliš velký na to, abys existoval“

13.10.2009 18:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční systém nás zklamal a náklady s tím spojené nereprezentují pouze výdaje na záchranu finančních institucí, ale i náklady plynoucí ze špatné alokace kapitálu. K tomu se nyní ještě přidávají ztráty z rostoucí nezaměstnanosti. Celkový náklad se proto počítá doslova v biliónech dolarů. Přínosy finančních inovací, které ke vzniku krize přispěly, se přitom tomuto číslu ani zdaleka neblíží, uvedl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz. Poměr celkových přínosů a nákladů tedy podle Stiglitze indikuje, že se stala velká chyba. Krize podle jeho názoru narušila i společenskou dohodu, na jejímž základě existovala ochota tolerovat nerovnosti ve společnosti, které vedly ke zvýšené inovaci a růstu. Pokud ale zmíněné nerovnosti existují i v případě, že dochází k masivním ztrátám, tato tolerance se ztrácí.

Kvůli krizi je nyní těžké přijmout tezi, že jsou trhy schopny se samy regulovat. Neviditelná ruka trhu se úplně zdiskreditovala. Přitom to, že například kvůli asymetrickým informacím nefunguje, je podle ekonoma známo již dlouho, některé politické skupiny však nejsou ochotny tento fakt přijmout. Tržní selhání ve skutečností znamenají selhání veřejnosti, která jim nebyla schopna zabránit.

Centrální bankéři podle Stiglitze často tvrdí, že bublinu nelze poznat dříve než praskne; a i pokud by to šlo, neexistují nástroje, jak jejímu vzniku zabránit. To ale podle Stiglitze není pravda, nástroje vždy existovaly, centrální bankéři je však nechtěli použít. Jedním z indikátorů, že finanční systém nefunguje tak, jak má, byla velikost transakčních nákladů – pokud 40 % korporátních zisků generoval finanční sektor, znamenalo to, že nefunguje efektivně. To je patrné například i na výši poplatků za převod hotovosti, která je neúměrná k nákladům a která odráží neefektivnost sektoru, jeho monopolní sílu a neochotu řešit uvedený problém.

Velikost finančního sektoru by se podle Stiglitze měla zmenšit, ne však plošně. Měla by narůst ta část, která poskytuje peníze private equity společnostem a podnikům, snížit by se měla část zabývající se „gamblingem“. To je ale přesně opak toho, co se nyní ve Spojených státech děje. Problémem jsou jak banky, které jsou „příliš velké na to, aby padly“, tak banky, které jsou příliš propojené a mají podobný model fungování. Tento problém se však v Evropě ani v USA neřešeší. A uprostřed další krize tak finančníci opět „přiloží zbraň na spánek politiků a řeknou, že pokud jim nedají peníze, zhroutí se celý svět“. Podle Stiglitze by tak mělo být zavedeno pravidlo „pokud jsi příliš velký na to, abys padl, jsi příliš velký na to, abys existoval“.

Zdroj: Bloomberg TV


Váš názor
 • Neviditelná ruka trhu se úplně zdiskreditovala.
  14.10.2009 6:42

  Opravdu ale opravdu falešný názor. Autor by měl vrátit Nobelovu cenu.
  Václav Klaus
  • Re: Neviditelná ruka trhu se úplně zdiskreditovala.
   14.10.2009 9:19

   je tam hodně pravdy, veliká část světových financí se točí jen ve velikém kasínů a zisk z těchto obchodů je možný jen za předpokladu, že se přikládá pod kotel(jednoduše letadlo) a to jsou ty bubliny, které jde s trohou snahy rozeznat podle exponencionálního růstu oběmu obchodů, tento systém je velmi citlivý na jakoukoliv změnu a jeho zhroucení poškdilo a nejspíš ještě poškodí/zastaví "správné bankovnictví", které tvoří krev těla ekonomiky, a co se stane s tělem se zastaveným oběhěm krve? Potřebuje resuscitaci od centrálních bank, to jde, ale zaplatí se za to.
 • Vážení spolučtenáři
  13.10.2009 20:06

  Dnes jsem četl v HN takovou rozhořčenou citaci Havla,jako, že nás Rusko začne finančně ovládat, toho samého Havla, který hned jak měl prezidentské podpisové právo, zrušil celý náš zbrojní průmysl, který zdatně konkuroval americkému. Mějme paměť, dvacet let není tak hodně u nás třicátníků na zapomenutí. Vřele Vám doporučuji VACHKOVI dokumenty z doby okolo 1990. Získáte legrační pohled na 20. let oslav Listopadu. www.karelvachek.cz
  Bondy
Aktuální komentáře
30.11.2020
22:01Lehce negativní úvod týdne v USA  
18:13Výjimečný konec roku?
17:44Úvod týdne jako na houpačce při smíšených zprávách. Eurodolar se od 1,20 odráží dolů  
16:42CNBC: Tradiční vánoční rally? Raději se tolik netěšte
15:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení o rozhodování per rollam
14:56Moderna dokončila testy, požádá v USA a EU o mimořádné schválení
14:47FT: Maradonův opomíjený příspěvek k monetární politice
13:09S&P Global koupí v největší letošní akvizici firmu IHS Markit
12:54Týdenní výhled: Evropské trhy končí nejlepší měsíc v historii  
11:27Eurodolar už jen krok od 1,20, akcie si rozmyslely úvodní pokles  
10:37El-Erian: Situace na trzích je jako výlet do Disneylandu
9:46Aktivita v čínských továrnách rostla nejrychleji za tři roky
9:16Rozbřesk: Týden ve znamení vakcíny a čísel z amerického trhu práce
8:50Evropské burzy by si poslední listopadové ráno mohly vzít oddech po silném měsíci  
8:28Ve čtvrtek se uvolní některá protiepidemická opatření
7:57PFNonwovens a.s. - Oznámení o odložené valné hromadě 8-1-2021
5:51Rekordní měsíc na trzích vyvolává obavy z přehřátí
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Zoom Video Communications Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:50JP - Průmyslová výroba, m/m
2:00Čína - PMI v průmyslu
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago