Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurostat: Účet za finanční krizi v EU by mohl dosáhnout až 21,2 bilionu Kč

Eurostat: Účet za finanční krizi v EU by mohl dosáhnout až 21,2 bilionu Kč

22.10.2009 13:59
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Účet za nedávnou finanční krizi v Evropské unii by mohl dosáhnout až 814 miliard eur, tedy 21,2 bilionu korun. Číslo zahrnuje veškeré závazky, které jsou spojené s problémy finančních institucí a které by mohly mít dopad na dluhy a rozpočtové deficity členských států EU. Česku žádné platby nehrozí. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes vůbec poprvé zveřejnil Eurostat. Objem českého rozpočtu se v posledních letech pohybuje kolem bilionu korun ročně.
 
Veškeré závazky však neodpovídají reálným dopadům do státních rozpočtů v loňském roce. Ty jsou podstatně menší a v eurozóně činí 3,3 miliardy eur (85,8 miliardy eur), což odpovídá zhruba 0,04 procenta HDP. V celé Evropské unii se finanční "injekce" do bank projevila v rozpočtu 9,2 miliardy eur (239 miliard korun) na výdajové stránce, což odpovídá 0,07 procentům HDP.

Vůbec první detailní statistika k dopadům finanční krize do rozpočtů odhalila, že krize nejvíc postihla Velkou Británii a Irsko. Tamní celkové závazky spojené s problémy bank dosahují celkem 652 miliard eur (téměř 17 bilionů korun), což je značný podíl na celkových závazcích v unii.

Celkem 12 členských států EU finanční krize podle Eurostatu nepostihla vůbec a pro vládu neznamenala žádné výdaje. Mezi těmito zeměmi jsou i Česko a Slovensko.

Rozpočtové deficity však rostou napříč EU, přestože v současnosti nemají vliv ani tak finanční "injekce", ale především výpadky příjmů států během hospodářské krize. Zatímco ještě v roce 2007 byl průměrný rozpočtový deficit v eurozóně 0,6 procenta HDP, což bylo vůbec nejméně za posledních 30 let, o rok později to byla již dvě procenta HDP. Stejný trend postihl i celou evropskou sedmadvacítku, kde průměrný rozpočtový schodek vzrostl z 0,8 procenta na 2,3 procenta.

Spolu s rozpočtovými deficity roste i celkový dluh. V roce 2007 činil v eurozóně v průměru 66 procent HDP a v roce 2008 již 69,3 procenta HDP. V celé EU vzrostl z 58,7 procenta HDP na 61,5 procenta HDP. Za povšimnutí stojí skutečnost, že podle stanovených rozpočtových pravidel v unii by celkový dluh u členského státu neměl překročit 60 procent HDP. Tuto hranici však v loňském roce překročilo celkem devět členských států EU, přičemž zdaleka nejvíce peněz dluží Itálie (105,8 procenta HDP).

Případné závazky spojené s finanční krizí v jednotlivých státech EU

členský stát EU případné závazky v miliardách eur
Belgie 35,8
Bulharsko 0
Česko 0
Dánsko 0
Německo 66,3
Estonsko 0
Irsko 352,7
Řecko 0,002
Španělsko 0
Francie 34,6
Itálie 0
Kypr 0
Lotyšsko 0
Litva 0
Lucembursko 0
Maďarsko 0
Malta 0
Nizozemsko 2,7
Rakousko 7,0
Polsko 0
Portugalsko 1,8
Rumunsko 0
Slovinsko 0
Slovensko 0
Finsko 0,1
Švédsko 13,6
Velká Británie 299,6
Eurozóna 501,0
EU 27 814,2

Pozn.: žádné závazky u některých členských států nemusí znamenat, že stát neměl s finanční krizí žádné výdaje. U Česka a dalších 11 zemí tomu však tak je.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data