Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dick Bove: 40-60% riziko druhého dna ekonomiky; finanční reforma odřízne Američany od služeb bank; výsledky JPMorgan jsou chabé

Dick Bove: 40-60% riziko druhého dna ekonomiky; finanční reforma odřízne Američany od služeb bank; výsledky JPMorgan jsou chabé

15.7.2010 16:21
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Reforma finanční regulace, která je v posledních fázích schvalování před uvedením v platnost, připraví miliony Američanů o přístup k bankovním službám, uvedl známý bankovní analytik Rochdale Securities Dick Bove. Kromě toho se opřel do výsledků JPMorgan, které podle něj nestály za nic, protože banka je „vzala peníze z rezerv a dala je do zisku“. Až se podmínky zhorší, banky podle Boveho tyto peníze znovu stáhnout či budou nuceny vložit do rezerv a přidusí ekonomiku. Ta bez peněz nemůže expandovat a Bove pravděpodobnost druhého dna americké ekonomiky odhaduje na 40 až 60 procent.

O návrh reformy Wall Street má Kongres jednat později v rámci dne. Jejím smyslem má být neopakování finanční krize let 2007 až 2009. Nad segmentem spotřebitelského financování má dohlížet nová autorita, regulátoři získají větší pravomoc nad problémovými bankami, budou moci stanovovat limity úvěrování „too big to fail“ bankám, limity tradingu velkých bank, budou moci vyžadovat přísnější kapitálové vybavení, což bankám sebere zdroje, aby se připravily na horší časy, uvádí Bove. V reakci na finanční reformu podle Boveho banky učiní jednoduché – zavedou další poplatky a náklady, které přenesou na své zákazníky a ti, kteří na ně nebudou mít, přijdou o přístup k bankovním službám.

Banka JPMorgan dnes jako první velká americká banka reportovala proti odhadům trhu lepší než očekávaná čísla. Bove ale říká, že výsledky na titulu, na který drží doporučení „koupit“ nestály za nic. „Prostě vzali peníze z rezerv a dali je do zisku, to je vše. A u každé další banky, která bude reportovat výsledky za druhé čtvrtletí, uvidíme podobné přesuny,“ uvedl Bove. „Chtěl bych viděl lepší výnosy. Jediným skutečně pozitivním číslem je pokles rezerv na špatná aktiva. Ostatní je neuspokojivé, trading katastrofální," dodal analytik. Pro banky budou podle Boveho charakteristické slabé výsledky z obchodování, které budou pokračovat i v dalším čtvrtletí. „JPMorgan s 37% propadem investičních příjmů je dokladem dopadu špatné sezóny do tržeb,“ uvedl Bove s tím, že rostoucí tržby očekává u regionálních hráčů typu BB&T či USBancorp.

Podle Boveho riziko druhého dna ekonomiky zdaleka není odvráceno, protože je jí předpovídáno (a plošně očekáváno) zpomalení tempa růstu a banky tyto peníze zase schovají zpět či budou s poklesem ekonomiky a spojenými dopady nuceny vložit do rezerv na špatná aktiva. „To co dělají, je zvýšení volatility a otřesů při dalším poklesu ekonomiky,“ uvedl Bove s tím, že bez přísunu peněz ekonomika nemůže dýchat a finanční reforma zvýšenými požadavky tyto odlivy peněz podpoří.

„Domnívám se, že existuje 40% až 60% pravděpodobnost opětovného návratu ekonomiky na druhé dno,“ uvedl Bove. „JPMorgan srazila rezervy tak dramaticky, že pro nás nemůže být dokladem a reálnou představou toho, kde se ekonomika skutečně nachází a kam se může pohnout do konce roku,“ míní Bove.

Vedle smíšeně přijímaných proti odhadům trhu nad očekávání dobrých výsledků JPMorgan ránu Wall Street dnes zasadila americká makrodata. Zejména propady indexů výrobní aktivity oblastí New York a Filadelfie a vývoj pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti posílá americké akcie z úvodní oscilace kolem nuly aktuálně do ztrát přes jedno procento u S&P 500, DJIA i Nasdaq .

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data