Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Bank Austria: Rakouské banky budou kvůli nové regulaci potřebovat 19 až 35 mld. EUR, zvýší se poplatky, sníží se úvěrování, o práci přijdou tisíce

Šéf Bank Austria: Rakouské banky budou kvůli nové regulaci potřebovat 19 až 35 mld. EUR, zvýší se poplatky, sníží se úvěrování, o práci přijdou tisíce

19.7.2010 13:11

Nová regulace bankovního sektoru si v sousedním Rakousku vynutí nemalou „daň“. Banky budou kromě veškerého současného kapitálového polštáře potřebovat získat nový kapitál v objemu až 20 miliard eur pro vytvoření mechnismů odpovídajících novým regulatorním požadavkům, dojde zřejmě k přenesení části zátěže na klienty v podobě navýšení bankovních poplatků, k snížení objemu poskytovaných půjček a k masivnímu propouštění – až osminy všech pracovníků bankovního sektoru, varoval o víkendu Willibald Cernko šéf Bank Austria ze skupiny UniCredit.

Basilejský výbor v pátek představil návrh pravidel bankovní regulace Basel III, který by banky po celém světě měl v období expanze více nutit k tvorbě dodatečných kapitálových rezerv. Konkrétní návrh výše nových kapitálových rezerv však prozatím nepadl s tím, že by o ní měly rozhodovat lokální vlády s ohledem na současnou ekonomickou situaci v zemi. Basilejský výbor nyní bude příjmat komentáře bank k navrhované regulaci až do 10. září.

Rakouské banky sice nyní mají volný kapitál v objemu 28 miliard eur (nespadajících do současných povinných 4% kapitálových rezerv), po zavedení nových pravidel ohledně nutnosti tvořit kapitálové rezervy by se tento „polštář“ zredukoval na polovinu, uvedl generální ředitel Bank Austria o víkendu s odvoláním na interní výzkum banky.

Při započtení nákladů na adaptaci bank na nová opatření včetně navrhované rakouské bankovní daně, daně z finančních transakcí či evropských garancí vkladů by dodatečné nároky na kapitál rakouských bank mohly dosáhnout 19,2 až 34,9 miliardy eur, uvedl Cernko. Po odečtení volného bankovního kapitálu, který v novém regulatorním prostředí bude mírně přesahovat 14 miliard eur, mohou banky potřebovat získat 5 až 20 miliard eur „čerstvého“ kapitálu. Průměrný zisk v rámci rakouského bankovního sektoru přitom podle studie banky v posledních pěti letech odpovídal 5,8 miliard eur.

Přizpůsobení se nové regulaci by tak pro banky mohlo znamenat nemalé ztráty. Willibald Cernko proto odhaduje, že již sektor nebude moci zaměstnávat 80 tisíc lidí, jako doposud. Podle jeho odhadu je ohrožených pět až deset tisících pracovních míst. Dále pravděpodobně dojde k zpřísnění podmínek pro úvěrování a k navyšování poplatků.

Rakouské banky dnes i v důsledku vývoje v tomto sektoru v zámoří a kvůli obavám o expozice vůči Maďarsku, kde MMF dočasně zamezilo přístup ke zbývajícím penězům z dohodnutého úvěrového balíku (detaily zde), v úvodu obchodování ve Vídni výrazně ztrácely - Erste Bank přes 3 procenta a Raiffeisen International dokonce přes 5 procent.

(Zdroj: APA, AP, Der Börsianer, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data