Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo a kde si bude vydělávat v roce 2040?

Kdo a kde si bude vydělávat v roce 2040?

12.10.2010 18:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak si budeme vydělávat v roce 2040? Tento článek prezentuje čtyři scénáře pro ekonomiku Nizozemí, základním rozlišujícím faktorem je rozvoj technologií. Mnohé z uvedeného lze aplikovat i na zbytek Evropy.

Při tvorbě scénářů byla v úvodu uvedená otázka rozdělena na dvě části: Kdo si bude vydělávat a kde to bude? Lidé jsou vnímáni z pohledu svých rolí jako zaměstnanců, města z pohledu produkce, která v nich probíhá. Hlavní charakteristiky pracujících a velikost a struktura měst budou dány rozvojem technologie. Následující obrázek ukazuje možnosti týkající se rozdělení jednotlivých úkolů v zaměstnání, tedy míru specializace (vodorovná osa) a možnosti týkající se velikosti měst (vertikální osa):


Netherlands
Zdroj: The Netherlands of 2040

Zaměstnanci mohou být vysoce specializovaní a budou vynikat v určité oblasti. Míru specializace jednotlivých měst pak budou určovat s ní spojené náklady. Jako současný příklad takového města lze uvést Detroit. Nebo mohou být zaměstnanci všeumělové, kteří budou s využitím celosvětově dostupných znalostí a dovozů vyrábět hlavně pro místní trh. Současnými příklady měst s tímto typem produkce jsou New York, Londýn či Amsterodam. Ve všech scénářích se přitom důležitost měst zvyšuje. První možností je, že budou relativně malá, hustě rozmístěná. Druhou je vznik omezeného počtu vysoce koncentrovaných měst. Kombinací uvedeného jsou následující možnosti:

Ve městech talentu (v grafu Talent Towns) je klíčový talent a dokonalost. Důležité je dokonalé spojení jednotlivých měst, vazby mezi lidmi a jednotlivými místy se budou rychle měnit. Zaměstnanci musí být ve své specializaci výborní a musí být flexibilní ohledně změny pracovního místa; předpokladem je odpovídající vzdělání. Talentová města jsou místa příležitostí, které je třeba využívat.

V kosmopolitních centrech (Cosmopolitan Centres) dominuje ve velkém rozsahu využívaná specializace. Nutné je vzdělávání zaměřené na dokonalost. Nevýhodou je nejistota a náklady spojené s přechodem na jiný typ produkce. Pokud daná specializace přestane vyhovovat, poznamená to celé město. Tato centra jsou extrémem, kde se budou střídat období velké prosperity a hluboké recese.

V rovnostářských společnostech (Egalitarian Ecologies) platí, že co je malé, to je hezké. Ve městech střední velikosti probíhá široké spektrum činností. Pracující jsou dobře připraveni na negativní šoky, protože jsou schopni rychle měnit zaměstnání. Přestože je průměrný výkon na rozumné úrovni s nízkou volatilitou, tato města z technologického pokroku netěží. Jde o svět stability a slušné prosperity.

Pro metropolitní trhy (Metropolitan Markets) je rozhodující velikost. Firmy, zaměstnanci a jejich aktivity jsou koncentrované do několika extrémně velkých měst. Příležitosti pro menší města jsou omezené, protože ekonomická aktivita se stahuje do velkých měst. Věda z této velikosti těží a bude schopna přicházet s novými technologiemi, které se ve společnosti široce rozšíří. Konkurence firem se omezí na místní trhy, mezinárodní konkurence bude omezena. Jde o svět prosperity pro vítěze a zoufalství pro regiony, které zůstanou pozadu.

Uvedené je výtahem z článku „The Netherlands of 2040”, jehož autory jsou George M. Gelauff, Baster Weel a Albert van der Horst.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC