Ministerstvo financí zhoršilo pro letošní i příští rok odhad růstu české ekonomiky. Letos by hrubý domácí produkt (HDP) měl stoupnout o 1,9 procenta a v roce 2012 o 2,3 procenta. Vyplývá to ze dnes zveřejněné nové makroekonomické predikce MF. V lednu úřad odhadoval letošní růst ekonomiky na 2,2 procenta a růst v roce 2012 na 2,7 procenta.
"Oživení světové ekonomiky zůstává i nadále zatíženo mnoha nejistotami. Hlavní zdroje rizik pro ČR jsou spojeny se stavem veřejných rozpočtů a situací v bankovním sektoru v některých zemích eurozóny," uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Česká národní banka ve své únorové prognóze odhaduje letošní růst HDP na 1,6 procenta, v roce 2012 by měla ekonomika podle centrální banky stoupnout o tři procenta. Podle odhadů České bankovní asociace, které vytvořily bankovní analytici, by letos měla ekonomika stoupnout o 1,9 procenta a příští rok o tři procenta.
Ministerstvem odhadované zpomalení letošního ekonomického růstu zapříčiní hlavně úsporná politika vlády. "Pro rok 2011 očekáváme vlivem konsolidačních fiskálních opatření zpomalení růstu. Předpokládáme, že v roce 2012 dojde k návratu růstové dynamiky na úroveň roku 2010," uvedlo MF.
V roce 2013 by ekonomika měla růst podle MF o 3,3 procenta a následně v roce 2014 stoupnout o čtyři procenta.
Ve srovnání se zahraničím očekává ministerstvo financí, že letos i příští rok by se neměla výrazně změnit úroveň HDP na obyvatele v přepočtu běžné parity kupní síly. ČR by měla tak zůstat na 76 až 77 procentech 12 původních členských zemí eurozóny. To je více, než počítají odhady v případě Slovenska, Polska, Portugalska nebo Maďarska.
Inflaci ministerstvo očekává letos ve srovnání s předchozími odhady nižší. Průměrná míra inflace by měla letos činit 2,1 procenta proti původně předpovídaným 2,3 procenta. Naopak v roce 2012 by měla inflace stoupnout až na 3,2 procenta kvůli postupnému sjednocování sazeb daně z přidané hodnoty. Zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty z deseti procent na 14 procent a posléze od roku 2013 zavedení jedné sazby ve výši 17,5 procenta je výsledkem politické dohody o penzijní reformě.
"Uvažujeme o téměř plném prosazení těchto změn do spotřebitelských cen, neboť zvýšení snížené sazby se týká komodit nezbytných a naopak snížení základní sazby DPH podléhají zboží a služby, kde je velmi tvrdá konkurence. Celkový objem administrativních vlivů v roce 2012 přispěje k inflaci 2,3 procentního bodu," uvedlo MF.
Nižší letos i příští rok odhaduje ministerstvo financí nezaměstnanost. Letos by měla klesnout na 6,9 procenta z loňských 7,3 procenta. V roce 2012 pak úřad předpokládá její pokles na 6,5 procenta. "Hlavním důvodem pro mírně optimističtější výhled vývoje nezaměstnanosti jsou nové úpravy legislativy, zlepšující se strukturální charakteristiky trhu práce i očekávané zlepšování ekonomické situace," uvedlo MF.
Naopak pesimističtější je MF ohledně spotřeby domácností. Zatímco v minulé prognóze očekávalo ministerstvo pro letošek zvýšení spotřeby o jedno procento, nyní počítá s růstem o 0,7 procenta. Ještě více pak zhoršilo odhad pro rok 2012, a to na 1,9 procenta z předchozích 2,9 procenta.
Odhady ministerstva financí (v závorce uvedeny odhady z předchozí lednové predikce)
HDP |
2,3 % |
1,9 % (2,2 %) |
2,3 % (2,7 %) |
Průměrná míra inflace |
1,5 % |
2,1 % (2,3 %) |
3,2 % (2,4 %) |
Spotřeba domácností (vývoj) |
0,5 % |
0,7 % (1 %) |
1,9 (2,9 %) |
Nezaměstnanost |
7,3 % |
6,9 % (7,2 %) |
6,5 % (6,8 %) |
(Zdroj: MF)
Deficit veřejných financí letos podle odhadů ministerstva financí klesne na 4,2 procenta hrubého domácího produktu. V lednu úřad ještě pro letošek počítal s deficitem 4,6 procenta. Loni činil schodek veřejných financí 4,7 procenta HDP. Pro přijetí eura je nezbytné dodržet tříprocentní hranici.
"Příjmová strana bude pravděpodobně posílena rychlejším růstem některých daňových příjmů, jako je daň z přidané hodnoty a daň z příjmů právnických osob," uvedlo MF.
V letech 2012 a 2013 předpokládá MF další zlepšení deficitu až k 2,9 procenta HDP. Cílem je podle MF dosáhnout v roce 2016 vyrovnaných veřejných financí.
Celkový dluh vládního sektoru na konci roku 2011 odhaduje MF na 41,4 procenta HDP. Loni přitom byl 38,5 procenta HDP.