Většina ekonomických dat z americké ekonomiky z minulého týdne byla zklamáním, zdá se, že růst je stále pod trendem a nedochází k jeho zvýšení. Nejde ale o začátek dalšího poklesu ekonomiky, jde o růst „s trochou spotřeby, trochou investic a trochou federálních výdajů“. Pro CNBC to uvedl John E. Silvia, hlavní ekonom ve . Vyřešit je podle něho třeba problém dluhového limitu, nejde však pouze o nějaké „papírové řešení“, ale o „těžké volby“. Fed dokončí QE2, nepřistoupí k oficiálnímu QE3, ale „za oponou“ bude nadále nakupovat vládní dluhopisy.
Dan Greenhaus z Miller Tabak se domnívá, že ekonomika se „jednoznačně“ dostala do fáze zpomalení a růst zaměstnanosti se zmenšuje namísto toho, aby se zvyšoval. Mělo by ale jít jen o přechodný jev. Významnější problém představuje nedostatečný růst mezd. Robert A. Dye z PNC se také domnívá, že současné problémy mají jen přechodný ráz. Stojí za nimi vyšší ceny ropy na počátku tohoto roku, špatné zimní počasí, jarní záplavy a tornáda a japonská katastrofa. Cena ropy ale již klesla na 100 dolarů za barel, počasí by se mělo normalizovat a Japonsko by mělo obnovit produkci na konci léta nebo na počátku podzimu. Dlouhodobější faktory jsou představovány hlavně omezením výdajů místních vlád i vlády federální a slabostí trhu realit. A k slabému růstu přispívají i strukturální faktory, např. klesající růst produktivity, uzavírá ekonom.
Stephen Stanley z Pierpoint Securities však poukazuje na to, že i přechodné faktory mohou mít negativní dopad na optimismus podnikatelů. Domnívá se ovšem, že ekonomika zatím vykazuje velkou odolnost a je schopná se rychle zotavit. Joseph Brusuelas z Bloombergu jde ještě dále, protože podle něho již zpomalení a špatná data z trhu práce „jednoznačně otřásly důvěrou malých a středně velkých firem“. Ian Shepherdson z High Frequency Economics se zase domnívá, že jde o přehnanou reakci na růst cen ropy a japonské zemětřesení.
(Zdroj: CNBC, Real Time Economics)