Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Západní svět čeká dekáda velmi pomalého růstu, říká Faber a radí zlato v trezoru... mimo USA!

Západní svět čeká dekáda velmi pomalého růstu, říká Faber a radí zlato v trezoru... mimo USA!

24.8.2011 18:12, aktualizováno: 24.8. 18:24

Aktualizováno

„Když se podívám na politiky v Evropě i ve Spojených státech, nedomnívám se, že by byly vyhlídky nikterak dobré. Spíš si myslím, že dalších 10 let bude růst západního světa velmi tlumený a životní úroveň bude dále upadat,“ představil svou vizi budoucnosti Marc Faber v rozhovoru pro CNBC. Navzdory dnešnímu nejstrmějšímu propadu ceny zlata za poslední rok a půl doporučil vydavatel neotřelého měsíčníku Boom, Doom and Gloom investorům nakupovat fyzické zlato. „Uložte si jej na bezpečném místě, nejlépe mimo Spojené státy,“ dodal Faber.

V očích Marca Fabera však budoucí vývoj nemá znamenat žádnou propastnou změnu v ekonomickém cyklu z poslední dekády. „Myslím, že jsme se z té (poslední) recese v mnoha odvětvích ekonomiky nikdy doopravdy nedostali,“ vysvětluje. Stav v němž se dnes americká ekonomika nachází je ve srovnání například s rokem 1999 „mnohem horší – kvůli Fedu, lze dodat“, prohlásil v pořadu CNBC.

V turbulencích, v nichž se trhy zmítají od snížení ratingu USA a eskalace dluhové krize v Evropě, investoři podle Fabera budou dále snižovat své expozice vůči akciím. „Investoři, vlastně po celém světě, věřili regulátorům, věřili systému a byli nadšení z držení akcií... za posledních 10 let se ale nálada dost změnila. Investoři, především ti drobní, již nevěří v rozhodování špiček. Jsou naštvaní, když vidí, kolik vykonavatelé vedoucích postů berou a jsou naštvaní na regulátory. Myslí si, že trhy jsou zmanipulované a štvou je ratingové agentury,“ shrnuje klima v investorské obci. Faber se proto domnívá, že mnoho jednotlivců už se po poslední zkušenosti na akciové trhy, naopak využijí vzchopení trhů k snížení svých pozic.

V tomto bodě se Marc Faber zcela rozchází se závěrem Mark Mobius, který zkraje týdne prohlásil: „V tuto chvíli se domnívám, že už skáčeme po dně. Lidem v jednu chvíli dojde, že aby překonali inflaci, která je důsledkem vyšší peněžní zásoby, je třeba být zainvestován v akciích.“ Vyšší peněžní zásobu přitom Mobius čeká díky přesvědčení, že americká centrální banka nevzdala podporu ekonomiky dalším tisknutím peněz a nákupem vládních dluhopis.

Jak by mělo podle Fabera vypadat ideální portfolio počítající s jeho predikcí dekády velmi slabého ekonomického růstu Západu? Měl by to být diversifikovaný mix: „25-30 procent v akciích, 20-30 procent fyzického zlata v bezpečnostní schránce ideálně mimo USA, nějaká hotovost a až 30 procent v realitách, nejlépe v Asii,“ radí Marc Faber z pozice investičního guru. Diversifikaci přitom doporučuje nejen v rámci tříd aktiv, ale i z geografického pohledu. „Nevěřte nikomu,“ radí na konci mírně paranoidního vystoupení v CNBC.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg)


Váš názor
 •  
  25.8.2011 8:28

  Dnes je opravdu lepsi byt CEO nez politik. CEO a jeho kumpani muhou poskozovat spolecnost zcela beztrestne a bez dohledu. Za pomoci ratingovych agentur do ni za sverene penize nakoupit zcela bezcenna aktiva. Politika nakonec jednou nezvoli ale nas uspesny CEO jde vesele dal do jine firmy. Dnes je spolecnost treba mnohem vice chranit pred managementem nez akcionarem. Je-li to vubec mozne.
  L
 • Jediné, čím si v článku můžeme být jistí
  25.8.2011 8:04

  jediné, čím si v článku můžeme být jistí, je fakt, že ekonomika se z posledních krizí počínaje rokem 1997 a 2001 dosud nevzpamatovala.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů