Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchod v červenci: Příliš slabá poptávka

Maloobchod v červenci: Příliš slabá poptávka

02.09.2011 10:01
Autor: David Marek

Maloobchodní tržby se v červenci meziročně snížily o 1,7 procenta. O měsíc dříve klesly o 3,3 procenta. Mzdy téměř stagnují v reálném vyjádření, objem spotřebitelských úvěrů klesá, míra úspor domácností se zvyšuje. Výsledkem je pokles spotřebních výdajů. Ani ve 3. čtvrtletí patrně tato část ekonomiky nepřispěje k růstu HDP. Zároveň lze očekávat, že jádrová inflace bude i nadále záporná.

Měsíční statistiky registrací nových i ojetých osobních a lehkých užitkových automobilů naznačovaly obrat a výrazné zvýšení tržeb. Růst tržeb z prodeje a oprav automobilů o 1,7 procenta je v tomto kontextu zklamáním. Ještě horší to je s prodejem pohonných hmot, kde došlo k reálnému poklesu o 3,0 procenta.

Překvapivě silný propad postihl prodej potravin, kde tržby meziročně klesly o 6,2 procenta. Od roku 2001, kde začíná časová řada, nikdy nedošlo k tak hlubokému propadu. Vysvětlit se dá snad jen tím, že domácnosti omezily nákupy méně zbytných potravinářských výrobků a substitucí dražších potravin levnějšími.

Nevedlo se ani prodejnám s drogerií a kosmetikou, kde tržby klesly o 2,6 procenta, nebo knihkupcům a papírnictvím, jejichž obrat se snížil o 4,4 procenta. Naopak stále poměrně rychle rostou tržby z prodeje oblečení a obuvi (7,3 procenta). Vypadá to, jakoby české domácnosti šetřily na jídle, ale nebyly ochotny uskromnit se při nakupování oblečení. Tento paradox může vysvětlovat rozdílný vývoj v různých socioekonomických skupinách domácností.

Maloobchod ukazuje, že i na začátku 3. čtvrtletí zůstává domácí poptávka, přesněji její spotřební složka, slabá. Nejenže nestagnuje, ale dále klesá. Nenachází totiž oporu v trhu práce, kde mzdy v reálném vyjádření stagnují, a míra nezaměstnanosti klesá jen velmi pomalu. Za poslední rok se snížila pouze o 0,4 procentního bodu. Zároveň se domácnosti chovají opatrněji, což se projevuje poklesem objemu spotřebitelských úvěrů. Za poslední rok objem těchto půjček klesl o 1,6 procenta.

Slabá poptávka drží při zemi inflaci. Použijeme-li jako měřítko poptávkových inflačních tlaků jádrovou inflaci abstrahující od vlivu změna daní, regulovaných cen a kolísání cen potravin a pohonných hmot, zjistíme, že česká ekonomika je již více než dva roky v deflaci. Za této situace jsou úvahy o zpřísnění měnové politiky ČNB zcela liché.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data