Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jen tak se odtud nehneme, říkají protestující z Wall Streetu a chtějí solidaritu bohatých

Jen tak se odtud nehneme, říkají protestující z Wall Streetu a chtějí solidaritu bohatých

23.9.2011 13:11
Autor: ČTK

Již sedmým dnem pokračují protesty v centru finančního světa na newyorském Wall Streetu. A jen tak neskončí, řeklo ČTK hned několik účastníků. Vadí jim nízká solidarita bohatých se zbytkem společnosti, ale i to, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech údajně není moc slyšet.

Střediskem protestu je náměstí Liberty Square, které se nachází na úhlopříčce mezi ulicí Wall Street a místem, kde stávaly věže Světového obchodního centra. Na prostranství dnem i nocí posedává, postává a diskutuje několik set převážně mladých protestujících, i když tu a tam lze zahlédnout i lidi středního věku, či ještě starší.

Všude visí nebo leží plakáty s různými hesly jako "Američané proti chamtivosti korporací" či "Disent je vlastenecký", je tu i vymezený postor na skladování jídla, vody či léků. Uprostřed náměstí také sedí lidé s notebooky, kteří jsou v kontaktu se sympatizanty v jiných městech a zemích. Patří k nim třeba Španělsko, přičemž protest v Madridu spolu s arabským jarem posloužil newyorské akci jako hlavní inspirační zdroj.

“Účelem tohoto shromáždění je okupovat Wall Street, dát prostor hlasu rozumu namísto hlasu privilegované menšiny, která kontroluje společnost. Myslím si, že je třeba, abychom my, 99 procent společnosti, která každý den pracuje, obstarává si jídlo, čepuje benzin či připravuje hamburgery, byli slyšet. Problém současné společnosti tkví v tom, že je všechno zkorumpované,” řekl ČTK účastník protestu, který se představil jako Austin.

Jeho jméno prý není důležité, důležitý je kolektiv, který akci společně vytváří. Stejně ČTK odpověděl asi dvacetiletý Jason, který před pár měsíci studoval v Praze. “Osobně je mi zle z toho, když si každý den zapnu televizi a vidím, jak stále více lidí v naší vládě bere ohled jenom na potřeby bohatých, kteří ale nic neodvádějí do systému, jenž o ně tak nezaslouženě pečuje,” uvedl.
 
Jason je na Wall Streetu s přestávkami na odpočinek od soboty, kdy protest začal. Stejně jako Austin tu chce být tak dlouho, dokud se v americké společnosti něco nepohne. Pro začátek by mu stačilo, pokud by v Kongresu prošel pondělní návrh prezidenta Baracka Obamy na zavedení zvláštní daně pro nejbohatší Američany, jež by měla snížit schodek rozpočtu.

Austin by si na Liberty Square přál být tak dlouho, dokud "hlas menšiny nebude mít dopad na společnost". "Jak k tomu dospět, si nejsem jistý. Ale místní kolektiv je podle mne dostatečně chytrý na to, aby přišel s odpovědí. Kousek odsud na zdi visí návrh principů solidarity, který je seznamem našich požadavků a cílů,” uvedl.

Stejně jako Jason přitom zdůraznil, že protest je nenásilný. Možná trochu překvapivě přitom uvedl, že považuje za možné spojence konzervativní hnutí Tea Party, které představuje nejvýraznější protestní hlas v současné politice. Na rozdíl od tohoto hnutí, které média líčí jako extrémní, ale lidi přítomné na Liberty Square považuje za umírněné. Možná i proto mu prý zatím americké sdělovací prostředky věnují spíše omezenou pozornost. "Ve skutečnosti nám jde o totéž," podotkl Austin.

Spojené státy by se podle něj měly stát zemí, která respektuje principy, na nichž byla založena. "Chtěl bych také, aby každý měl zdravotní péči a jídlo. Žijeme ve společnosti, která se dokáže postarat o každého,...a přece se tak neděje," uvedl.

Za akcí na Wall Streetu stojí aktivistická skupina Adbusters, která se staví proti konzumnímu stylu života. Požadavkem protestujících je mimo jiné skoncovat s nerovností bohatství, trestem smrti či politickou korupcí. Považují se za zástupce 99 procent Američanů v kontrastu vůči jednomu procentu nejbohatších. V říjnu by se protest měl přenést do hlavního města Washingtonu, již nyní jej prý následují podobně smýšlející lidé v Chicagu či San Francisku.


Váš názor
 • AURORA
  23.9.2011 14:14

  ještě jim chybí křížník AURORA a USSA je na světě
  Deny:-)
 • Vrazi z Vólstrýtu!
  23.9.2011 13:33

  Správně, je třeba té kapitalistiké pakáži ukázat hlas lidu! Až na ně dopadne trvdá pěst dělnické třídy, poznají, že jejich ravanšistický proud je u konce! To jsem si hezky zavzpomínal při četní článku ;-). Ještě mi chyběl ten obrázek netvora s dolary v ruce a cylindrem v barvách vlajky USA.
  THUD
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba