Dlouhé volání evropských politiků po rozmělnění moci anglosaské trojice ratingových agentur Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch bude vyslyšeno už do konce letošního roku. Belgický list Le Soir dnes napsal, že se Evropa ještě letos vybaví vlastní Evropskou ratingovou agenturou (ERA). Půjde podle něj o o globální ratingovou agenturu, která bude pokrývat všechny regiony a sektory trhu.
„ERA bude založena na novém provozním modelu, který řeší vrozené slabiny a střety zájmu současných struktur,“ uvedl pro belgický deník Bruno Colmant, partner společnosti Roland Bergerg, která při přípravě spuštění ERA radí německé kancléřce Angele Merkelové. Nová ratingová agentura by podle něho neměla mít ziskové cíle, protože by nebyla přímo financována investory. Navíc by její nezávislost měla být sledována komisí akademiků a vlády by do jejího rozhodování nesměly jakkoliv zasahovat.
Dosud hodnotí společnosti či státy a jejich schopnost splácet dluhy pouze soukromé ratingové agentury. Na základě analýzy přidělují firmám či zemím ratingové známky, které pak nepřímo ovlivňují výši úroků i chuť investorů společnosti či státu půjčovat.
Ratingové agentury čelily v poslední době zesílené kritice hned několikrát. Nejdříve byly označeny za spoluviníky finanční krize 2008, podle značné části odborné veřejnosti totiž nepodávaly objektivní hodnocení odrážející skutečnou finanční kondici jednotlivých bank a firem. Bývalí analytici Moody’s před americkou vyšetřovací komisí vypověděli, že byli ze strany vedení nuceni připisovat rizikovým dluhopisům vyšší než zasloužené ratingy.
Další vlně kritických hlasů čelily ratingové agentury na pozadí stále aktuální dluhové krize v Evropě, kdy svým výrazným snižováním ratingových stupňů pro slabší země eurozóny pomohly rozdmýchat paniku na trzích a snížit zájem investorů o evropská aktiva. V tomto kontextu již před více než rokem evropští politici začali veřejně mluvit o myšlence Evropské ratingové agentury, která by zvýšila konkurenci v odvětví.
(Zdroj: Le Soir, AP, CNBC, CBS, ČTK)