Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa bude mít do konce roku vlastní ratingovou agenturu, tvrdí Le Soir

Evropa bude mít do konce roku vlastní ratingovou agenturu, tvrdí Le Soir

13.10.2011 13:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Dlouhé volání evropských politiků po rozmělnění moci anglosaské trojice ratingových agentur Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch bude vyslyšeno už do konce letošního roku. Belgický list Le Soir dnes napsal, že se Evropa ještě letos vybaví vlastní Evropskou ratingovou agenturou (ERA). Půjde podle něj o o globální ratingovou agenturu, která bude pokrývat všechny regiony a sektory trhu.

„ERA bude založena na novém provozním modelu, který řeší vrozené slabiny a střety zájmu současných struktur,“ uvedl pro belgický deník Bruno Colmant, partner společnosti Roland Bergerg, která při přípravě spuštění ERA radí německé kancléřce Angele Merkelové. Nová ratingová agentura by podle něho neměla mít ziskové cíle, protože by nebyla přímo financována investory. Navíc by její nezávislost měla být sledována komisí akademiků a vlády by do jejího rozhodování nesměly jakkoliv zasahovat.

Dosud hodnotí společnosti či státy a jejich schopnost splácet dluhy pouze soukromé ratingové agentury. Na základě analýzy přidělují firmám či zemím ratingové známky, které pak nepřímo ovlivňují výši úroků i chuť investorů společnosti či státu půjčovat.

Ratingové agentury čelily v poslední době zesílené kritice hned několikrát. Nejdříve byly označeny za spoluviníky finanční krize 2008, podle značné části odborné veřejnosti totiž nepodávaly objektivní hodnocení odrážející skutečnou finanční kondici jednotlivých bank a firem. Bývalí analytici Moody’s před americkou vyšetřovací komisí vypověděli, že byli ze strany vedení nuceni připisovat rizikovým dluhopisům vyšší než zasloužené ratingy.

Další vlně kritických hlasů čelily ratingové agentury na pozadí stále aktuální dluhové krize v Evropě, kdy svým výrazným snižováním ratingových stupňů pro slabší země eurozóny pomohly rozdmýchat paniku na trzích a snížit zájem investorů o evropská aktiva. V tomto kontextu již před více než rokem evropští politici začali veřejně mluvit o myšlence Evropské ratingové agentury, která by zvýšila konkurenci v odvětví.

(Zdroj: Le Soir, AP, CNBC, CBS, ČTK)


Váš názor
 • ja to jasný
  13.10.2011 15:49

  Už i Baťa říkával, že "dobré se chválí samo". Sódruzi v Bruselu ovšem Baťovo heslo jaksi nepochopili :-))
  Jesse
  • Re: ja to jasný
   13.10.2011 16:40

   Každá agentura je a bude vždycky, někomu nějak poplatná. Ale na druhou stranu, co je na tom špatného mít o názor víc a navíc o pohled z druhé strany než má dosavadní trojka. Trochu konkurence by mohlo přispět k objektivizaci názorů všech čtyř. A propo, zatím jsem nevěřil ani jedné z dosavadní trojky, takže nevím co by mě přinutilo věřit té nové čtvrté. Ale to neznamená, že si Ty jejich mnohdy cinty se zájmem nepřečtu a neudělám opak. :-)
   /eye/
 •  
  13.10.2011 15:22

  Agentura bude zcela nezávislá a bude se naprosto nezávisle řídit nezávislými názory Barrosa.
  Hans
  • to už tu bylo
   14.10.2011 9:01

   Plán se vždycky plnil na 105%, tak bude zase! Tisíckrát opakovaná lež se stane pravdou?
   Pedro
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university