Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste (-5 %) uklidňuje investory: Kapitálový limit EBA nejen splníme, ale dokonce přesáhneme (+komentář)

Erste (-5 %) uklidňuje investory: Kapitálový limit EBA nejen splníme, ale dokonce přesáhneme (+komentář)

9.12.2011 10:59, aktualizováno: 9.12. 16:28
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Erste Bank do poloviny příštího roku přesáhne regulátorem požadovanou úroveň jádrového kapitálu o 200 milionů eur díky prodeji nejádrových aktiv a zadrženému zisku a bez nutnosti opět využít vládní pomoc. Rakouská bankovní skupina to dnes ve Vídni uvedla při prezentaci pro investory a analytiky. Akcie Erste Bank dnes ve Vídni i v Praze prudce klesají po včerejších výsledcích evropských zátěžových testů a zahájením revize ratingu S&P s možností jeho snížení.

"Erste Group splní požadavek úrovně jádrového kapitálu Tier 1 na 9 procentech, definovaný od EBA, přes zadržený zisk a výběrový prodej nejádrových aktiv," oznámila dnes banka, jejíž kapitálový nedostatek Evropský bankovní úřad (EBA) odhadl na 743 milionů eur s tím, že jako ostatní banky s nedostatečným kapitálem musí do 20. ledna představit plán na rekapitalizaci. Erste Bank odhadla, že do konce června 2012 navýší jádrový kapitál o 500 až 550 milionů eur díky zadrženému zisku.

"Domníváme se, že Erste Bank by měla být schopna splnit požadavky EBA z interních zdrojů - zadrženého zisku, odprodejem rizikových aktiv, nebo dekonsolidaci rakouských spořitelní, což by bance vylepšilo ukazatel kapitálové přiměřenosti. Přesto nelze v budoucnu vyloučit další opatření, jakými jsou například odprodej dalších aktiv, nebo navýšením kapitálu aby banka naplnila přísnější opatření pro kapitálovou přiměřenost, které po bance požaduje rakouský regulátor," uvedl Tomáš Tomčány, analytik Patria Finance.

Guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny dnes uvedl, že termín EBA na doplnění jádrového Tier 1 kapitálu na 9 % do poloviny roku 2012 může být pro některé evropské banky velmi "vážným problémem". Dodal však, že očekává, že rakouské banky jej naplní.

Erste Bank zároveň potvrdila odhodlání setrvat v regionu střední a východní Evropy, kde se mezi bankami řadí na druhé místo. V Maďarsku sice plánuje zrušení 43 poboček a propuštění až 450 pracovníků, ale očekává návrat této divize do zisku v roce 2014. Překvapivou informaci dnes při diskusi s investory a analytiky prozdradil šéf maďarských aktivit Erste Radovan Jelasity, když prohlásil, že ke ztrátám maďarské divize přispěly "případy zpronevěry".

Maďarské ministerstvo hospodářství na zprávy o plánu Erste Bank omezit aktivity v zemi zareagovalo s nevolí. „Erste Bank oznámením propouštění a zavření čtvrtiny poboček v zemi "vyprázdnila" jednání mezi vládou a bankami. Za 10 let v zemi dosáhla zisku 60 mld. HUF (195 mil. EUR),“ uvedl ministerstvo v dnešním prohlášení s tím, že Erste Bank nepočkala na výsledek jednání mezi vládou a asociací maďarských bank ohledně cizoměnových půjček.

Erste již v říjnu uvedla, že její maďarské divizi letos hrozí ztráta 500 milionů eur (12,7 miliardy Kč) kvůli rozhodnutí maďarské vlády umožnit domácnostem výhodné refinancování hypoték v zahraničních měnách. Plány na omezení maďarských aktivit již ohlásil také rakouský konkurent Raiffeisen Bank International. Ani ten ale nehodlá maďarský trh úplně opustit

"Vzhledem k celkové ekonomické situaci se Erste Group zejména soustředí na snížení nákladů a na to, aby v roce 2012 zůstaly pod úrovní roku 2011. Podobně management předpokládá pokles oprávek celé skupiny v roce 2012 (bez jednorázových položek v Maďarsku ve třetím kvartálu 2011)," uvedla banka ve zprávě zaslané agenturám.

Při samotné prezentaci Erste Bank následně odhadla celkové náklady v příštím roce na 3,8 miliardy eur, zatímco pro letošek očekává 3,85 miliardy eur.

V prezentaci pro dnešní Capital Markets Day skupiny Erste druhý muž skupiny Franz Hochstrasser zdůraznil silnou bilanci Erste, v rámci které dominují spotřebitelské vklady a úvěry. Celková depozita banky na konci 3Q (ke stejnému datu jsou provedeny zátěžové testy EBA) dosahovala 121,6 miliardy EUR s dominancí retailových depozit (76,3 % či 92,8 mld. EUR). 60,6 procenta depozit pak tvoří termínovaná. Loan-to-deposit (L/D, úvěry ke vkladům) poměr v rámci celé bankovní skupiny dosahuje 111,2 %, přičemž pouze 67 % a 78 % dosahují L/D poměry u České spořitelny a Slovenské sporitelny, zatímco v Rumunsku, Chorvatsku a Maďarsku objem úvěrů výrazně převyšuje vklady (135 %, 145 %, 178 %, v lokálních měnách pak 76 %, 106 %, 70 %). Z toho plyne vnitroskupinové financování v rámci Erste Group, které u rumunské BCR dosahuje 5,3 mld. EUR, u maďarské Erste Bank Hungary 4,4 mld. EUR a u chorvatské Erste Bank Croatia 1,1 mld. EUR. Z ostatních trhů naopak tok financování plyne směrem k matce v rozsahu 0,6 mld. EUR.

Z pohledu dlouhodobého financování banky Hochstrasser uvedl, že si Erste úspěšně zajistila finanční potřebu roku 2011 v objemu 5 miliard eur a v roce 2012 spočetla plánovanou potřebu financování na 3,0 mld. EUR.

Z pohledu krátkodobého financování dle Hochstrassera Erste v měně EUR vykazuje objem 1,0 mld. EUR při vhodném kolaterálu dle pravidel ECB v objemu 12,7 mld. EUR. U USD poměr činí -3,5 mld. USD vůči 3,9 mld. USD (vhodný kolaterál pro Fed), u CHF pak -4,1 mld. CHF ku 4,1 mld. CHF. „Potřeba financování v CHF klesá s programem konverze cizoměnových hypoték v Maďarsku,“ stojí v prezentaci Erste. Na celkovém dostupném kolaterálu v objemu 31,1 mld. EUR (proti 19,1 mld. EUR k prosinci 2007) se z více jak 70 % podílejí vládní a municipální dluhopisy. Erste Group uvedla, že nyní nevyužívá žádný z nástrojů ECB, SNB ani Fedu.

(Zdroj: Erste Bank, Reuters)


Váš názor
 •  
  9.12.2011 13:21

  To znamená že je erste dost podhodnocena a byla by blbost ji nekoupit ne ? :)
  Honza
  •  
   9.12.2011 13:45

   Do roku 2014 ji určitě nakoupíme mnohem a mnohem levněji... Nevím proč se plašit, neuteče :-))
   Jesse
Aktuální komentáře
24.3.2018
12:42Víkendář: Větší bezpečnost samořídících aut je zatím pohádkou, jejich budoucnost je nejasná
7:51Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů? - druhá část
23.3.2018
20:58Americké akcie dále propadaly, za vším stojí Trump
18:36Potřebujeme výrazný posun ve mzdách
17:53Neoblíbený scénář investorů se vrací na obrazovky: A možná přijde i medvěd!
17:32Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
17:21Tržby Kofoly loni stagnovaly, zátěží bylo Polsko
17:15Technická analýza: Eurokoruna odpočívá, zatímco s eurodolarem to cloumá
17:04Technická analýza: Nečekaný pokles zásob vynesl ropu do rezistentní oblasti, další růst může být složitý
16:47Tržní nálada se zvedla, ale opatrnost převládá. Eurodolar se koncem týdne konsoliduje  
16:41Jakub Lukáš: Důvěra ve Facebook je teď nahlodaná (video)
15:57Komodity nám možná říkají, že rok 2008 je zpátky
14:51Čína sleduje své občany. Pomáhá jí umělá inteligence
14:28Evropa nadále v červeném pod hrozbou obchodní války. Trhy v USA zatím neví kudy kam.  
14:24Kongres schválil rozpočet vlády USA, Trump hrozí vetem
13:14Co si odmítáme přiznat i deset let po pádu Bear Sterns
12:34Perly týdne: Zvířecí pudy na akciích, rozdělení ČEZu i Facebooku a ruské jedovaté pohádky
11:14Hra na škatulata? Bankovní sektor ve střední a východní Evropě je prý připraven
11:01Komerční banka, a. s. - konání řádné valné hromady 2018
10:48Pražská burza, německý DAX i další trhy v Evropě krvácejí. Trhy se bojí obchodní války

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data