Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erste (-5 %) uklidňuje investory: Kapitálový limit EBA nejen splníme, ale dokonce přesáhneme (+komentář)

Erste (-5 %) uklidňuje investory: Kapitálový limit EBA nejen splníme, ale dokonce přesáhneme (+komentář)

9.12.2011 10:59, aktualizováno: 9.12. 16:28
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Erste Bank do poloviny příštího roku přesáhne regulátorem požadovanou úroveň jádrového kapitálu o 200 milionů eur díky prodeji nejádrových aktiv a zadrženému zisku a bez nutnosti opět využít vládní pomoc. Rakouská bankovní skupina to dnes ve Vídni uvedla při prezentaci pro investory a analytiky. Akcie Erste Bank dnes ve Vídni i v Praze prudce klesají po včerejších výsledcích evropských zátěžových testů a zahájením revize ratingu S&P s možností jeho snížení.

"Erste Group splní požadavek úrovně jádrového kapitálu Tier 1 na 9 procentech, definovaný od EBA, přes zadržený zisk a výběrový prodej nejádrových aktiv," oznámila dnes banka, jejíž kapitálový nedostatek Evropský bankovní úřad (EBA) odhadl na 743 milionů eur s tím, že jako ostatní banky s nedostatečným kapitálem musí do 20. ledna představit plán na rekapitalizaci. Erste Bank odhadla, že do konce června 2012 navýší jádrový kapitál o 500 až 550 milionů eur díky zadrženému zisku.

"Domníváme se, že Erste Bank by měla být schopna splnit požadavky EBA z interních zdrojů - zadrženého zisku, odprodejem rizikových aktiv, nebo dekonsolidaci rakouských spořitelní, což by bance vylepšilo ukazatel kapitálové přiměřenosti. Přesto nelze v budoucnu vyloučit další opatření, jakými jsou například odprodej dalších aktiv, nebo navýšením kapitálu aby banka naplnila přísnější opatření pro kapitálovou přiměřenost, které po bance požaduje rakouský regulátor," uvedl Tomáš Tomčány, analytik Patria Finance.

Guvernér rakouské centrální banky Ewald Nowotny dnes uvedl, že termín EBA na doplnění jádrového Tier 1 kapitálu na 9 % do poloviny roku 2012 může být pro některé evropské banky velmi "vážným problémem". Dodal však, že očekává, že rakouské banky jej naplní.

Erste Bank zároveň potvrdila odhodlání setrvat v regionu střední a východní Evropy, kde se mezi bankami řadí na druhé místo. V Maďarsku sice plánuje zrušení 43 poboček a propuštění až 450 pracovníků, ale očekává návrat této divize do zisku v roce 2014. Překvapivou informaci dnes při diskusi s investory a analytiky prozdradil šéf maďarských aktivit Erste Radovan Jelasity, když prohlásil, že ke ztrátám maďarské divize přispěly "případy zpronevěry".

Maďarské ministerstvo hospodářství na zprávy o plánu Erste Bank omezit aktivity v zemi zareagovalo s nevolí. „Erste Bank oznámením propouštění a zavření čtvrtiny poboček v zemi "vyprázdnila" jednání mezi vládou a bankami. Za 10 let v zemi dosáhla zisku 60 mld. HUF (195 mil. EUR),“ uvedl ministerstvo v dnešním prohlášení s tím, že Erste Bank nepočkala na výsledek jednání mezi vládou a asociací maďarských bank ohledně cizoměnových půjček.

Erste již v říjnu uvedla, že její maďarské divizi letos hrozí ztráta 500 milionů eur (12,7 miliardy Kč) kvůli rozhodnutí maďarské vlády umožnit domácnostem výhodné refinancování hypoték v zahraničních měnách. Plány na omezení maďarských aktivit již ohlásil také rakouský konkurent Raiffeisen Bank International. Ani ten ale nehodlá maďarský trh úplně opustit

"Vzhledem k celkové ekonomické situaci se Erste Group zejména soustředí na snížení nákladů a na to, aby v roce 2012 zůstaly pod úrovní roku 2011. Podobně management předpokládá pokles oprávek celé skupiny v roce 2012 (bez jednorázových položek v Maďarsku ve třetím kvartálu 2011)," uvedla banka ve zprávě zaslané agenturám.

Při samotné prezentaci Erste Bank následně odhadla celkové náklady v příštím roce na 3,8 miliardy eur, zatímco pro letošek očekává 3,85 miliardy eur.

V prezentaci pro dnešní Capital Markets Day skupiny Erste druhý muž skupiny Franz Hochstrasser zdůraznil silnou bilanci Erste, v rámci které dominují spotřebitelské vklady a úvěry. Celková depozita banky na konci 3Q (ke stejnému datu jsou provedeny zátěžové testy EBA) dosahovala 121,6 miliardy EUR s dominancí retailových depozit (76,3 % či 92,8 mld. EUR). 60,6 procenta depozit pak tvoří termínovaná. Loan-to-deposit (L/D, úvěry ke vkladům) poměr v rámci celé bankovní skupiny dosahuje 111,2 %, přičemž pouze 67 % a 78 % dosahují L/D poměry u České spořitelny a Slovenské sporitelny, zatímco v Rumunsku, Chorvatsku a Maďarsku objem úvěrů výrazně převyšuje vklady (135 %, 145 %, 178 %, v lokálních měnách pak 76 %, 106 %, 70 %). Z toho plyne vnitroskupinové financování v rámci Erste Group, které u rumunské BCR dosahuje 5,3 mld. EUR, u maďarské Erste Bank Hungary 4,4 mld. EUR a u chorvatské Erste Bank Croatia 1,1 mld. EUR. Z ostatních trhů naopak tok financování plyne směrem k matce v rozsahu 0,6 mld. EUR.

Z pohledu dlouhodobého financování banky Hochstrasser uvedl, že si Erste úspěšně zajistila finanční potřebu roku 2011 v objemu 5 miliard eur a v roce 2012 spočetla plánovanou potřebu financování na 3,0 mld. EUR.

Z pohledu krátkodobého financování dle Hochstrassera Erste v měně EUR vykazuje objem 1,0 mld. EUR při vhodném kolaterálu dle pravidel ECB v objemu 12,7 mld. EUR. U USD poměr činí -3,5 mld. USD vůči 3,9 mld. USD (vhodný kolaterál pro Fed), u CHF pak -4,1 mld. CHF ku 4,1 mld. CHF. „Potřeba financování v CHF klesá s programem konverze cizoměnových hypoték v Maďarsku,“ stojí v prezentaci Erste. Na celkovém dostupném kolaterálu v objemu 31,1 mld. EUR (proti 19,1 mld. EUR k prosinci 2007) se z více jak 70 % podílejí vládní a municipální dluhopisy. Erste Group uvedla, že nyní nevyužívá žádný z nástrojů ECB, SNB ani Fedu.

(Zdroj: Erste Bank, Reuters)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  9.12.2011 13:21

  To znamená že je erste dost podhodnocena a byla by blbost ji nekoupit ne ? :)
  Honza
  •  
   9.12.2011 13:45

   Do roku 2014 ji určitě nakoupíme mnohem a mnohem levněji... Nevím proč se plašit, neuteče :-))
   Jesse
Aktuální komentáře
2.12.2016
22:01Americké trhy zaznamenaly první týdenní ztrátu za poslední 4 obchodní týdny
17:07APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s. - Zveřejňuje vnitřní informaci, která se týká rozhodnutí o snížení vlastního kapitálu
17:00Praha close - Praha si před víkendem zopakovala růst, za celý týden ztrácí
16:58Dolaru se na závěr týdne nedaří, data byla slabší a výnosy klesají  
16:55Týden technicky - Dolar ustoupil ze svých maxim, stejně jako SPX500. Ropa lámala rekordy, zlatu se nadále nedařilo
16:38Týden na měnách - Libře dál pomáhají politici  
16:30Šest investičních témat pro rok 2017
16:00F. Kronus: Ropa po OPECu, Nike a Facebook (Video)
15:46APS Fund Alpha uzavřený investiční fond, a.s.- Zveřejňuje opravenou pololetní zprávu k 30.6.2016
15:30Dohoda OPECu může dostat trh do deficitu, cena ropy prudce vzrostla  
14:46Americký trh práce - slabší listopad Fed neodradí  
13:32Jednoduché vysvětlení deziluze z EU
13:09TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady
12:00Mariňák s přezdívkou „Mad Dog“ bude Trumpovým ministrem obrany
11:47ISTROKAPITAL CZ a.s. - Informace o výplatě jmenovité hodnoty a výnosů z dluhopisů
11:30Německo se už připravuje na obchodní válku s USA
11:08Jak se v portfoliu připravit na posílení české koruny
10:30Project Syndicate: Demonetizace - co dělat a co ne
10:29Slabší růst ekonomiky korunu nerozházel, dolar před daty nemá směr  
10:12Pražská burza otevírá bez jasného směru, a tak míří k týdenní ztrátě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data