Německý projektant solárních elektráren Solar dnes vyhlásil platební neschopnost. Je to druhý bankrot německé firmy z odvětví solární energie po krachu výrobce modulů Solon z minulého týdne a podle analytiků není zdaleka poslední. Oba případy ukazují, že světová krize mohutně podporovaného odvětví solární energetiky zasáhla už i zemi, kde boom tohoto oboru v minulém desetiletí začal.
Solar sdělila, že nedokázala najít partnery pro své nové projekty ve Spojených státech a Španělsku. Dodala, že od září intenzivně jedná o prodeji svých amerických projektů, neúspěšně. Akcie na burze ve Franfurtu propadly o 0,65 EUR na 0,44 EUR, od počátku roku 2011 přišly o 95 procent hodnoty. V úvodu obchodování ztrácely 10 %.
Solar proslula svými elektrárnami se slunečními kolektory využívajícími parních turbin, zejména projektem Andasol v jižním Španělsku. Společnost není kótována na burze a její tržní hodnota činí podle agentury Reuters kolem 14 milionů eur.
Před týdnem se do bankrotového režimu přihlásil jeden z největších výrobců solárních modulů Solon, který se stal první německou obětí celosvětové krize solární energetiky. V sektoru, který je zcela závislý na státních subvencích, převládla silná nadvýroba, protože poptávka po solárních zařízeních v důsledku snižování státní podpory výrazně klesá.
V USA už zkrachovala řada výrobců solárních panelů v čele se známým případem Solyndra. Potíže však začínají mít i výrobci v Číně, jejichž levná produkce ke krizi výrazně přispěla.
Analytici po bankrotu Solonu uváděli, že jde jen o začátek dlouhé vlny, v níž tento sektor v Německu výrazně prořídne. Švýcarská banka Sarasin v nedávné studii předpověděla, že v Německu jsou nyní na řadě firmy jako Conergy a .
(Zdroj: Solar , čtk, Bloomberg, Reuters)