Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Morální hazard stále tíživější

Morální hazard stále tíživější

6.1.2012 18:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Morální hazard vzniká v situaci, kdy mají ekonomické subjekty motivaci pro nebezpečné chování, protože se cítí být v bezpečí před jeho negativními důsledky. Tento jev se nyní stal klíčovým problémem ekonomické politiky, kterého se obávají jak vlády, tak centrální banky. Situace se zhoršila po pádu Lehman Brothers. Ten americká vláda připustila pravděpodobně na základě obav, že záchrana této společnosti by vedla další investiční banky k podstupování větších rizik. Dramatické důsledky, které bankrot měl, jsou pak obecně známy.

Problém morálního hazardu se prolíná i krizí v Evropě. Ve snaze eliminovat pocit, že vládní dluhopisy představují bezrizikovou investici, se objevily požadavky německé vlády na to, aby soukromý sektor nesl část nákladů pomoci, která byla poskytnuta Řecku. Tyto požadavky ale zároveň napomohly k rozšíření nákazy na další země.

Obavy z toho, že by vlády zadlužených zemí ztratily motivaci k zodpovědnému chování, zase vedou Německo a ECB k odmítnutí monetizace velkého objemu vládních dluhopisů. Tento negativní postoj trvá přesto, že některé ze zemí trpí pouze krizí likvidity - současný stav pak může její trvání prodlužovat.

Patrný je tedy systematický konflikt mezi snahou o vyhnutí se morálnímu hazardu a snahou o eliminaci významných krátkodobých hrozeb. Zdá se, že problém tkví v tom, že politika zaměřená na vyhnutí se morálnímu hazardu musí být oznámena dlouho dopředu a nemůže být implementována ve chvíli, kdy se objevují jiné komplikace. To znamená následující: Banky a investoři měli být již před dlouhou dobou varováni, že americká vláda nebude investiční banky zachraňovat. Mělo jim také být oznámeno, že veřejný dluh zemí eurozóny je rizikový, regulátoři ale vysílali přesně opačné signály. ECB měla již před dlouhou dobou oznámit, že nebude monetizovat veřejný dluh, protože většina investorů se domnívala, že k tomu nakonec dojde.

Potíž tedy spočívá v tom, že „pravidla hry” nebyla známa dopředu. Kdyby americká vláda varovala, že nechá padnout i velkou finanční instituci, rizika protistran by byla již dopředu omezena. Dluhopisy zemí eurozóny byly prezentovány jako bezpečné aktivum, snaha o přenesení ztrát na investory pak jejich status nečekaně změnila. A ECB před krizí nikdy jasně neuvedla, že v případě zadlužených zemí nebude moci hrát roli věřitele poslední instance. Prevence nečekaných šoků vyžaduje dlouhodobou znalost pravidel.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • Nová doba...
    9.1.2012 9:32

    Snažit se znovu obnovit důvěru v to, že platí pravidla už považuji za nereálný cíl. Současná společnost (americká a v závěsu za ní i evropská) stanovila nový cíl - peníze. A tomu se musí přizpůsobit všechno. I státy garantovaná pravidla a zákony. V Maďarsku nemá vláda problém odebrat lidem peníze na důchod. U nás nemají problém zpětně měnit pravidla stavebního spoření... A proč? Protože peníze jsou mnohem důležitější než morálka. ... Odmáznout dluh - to už taky není problém. Dluhy se od jisté doby (kdy se v Americe rozhodli, že mají tak velký dluh, že už ho nikdy nebudou splácet) nemusí platit. Je to potřeba jenom dotáhnout na úroveň běžného občana. Aby také nemusel platit své závazky u bank a u státu. Samozřejmě se to vysvětlí, že je to v zájmu těch slušných, co ještě dluhy platí. A těm se to vezme z účtu. ...
    pmx
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data