Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Škodu Transportation koupili manažeři za 17,5 miliardy. Appian dostal dividendu

Škodu Transportation koupili manažeři za 17,5 miliardy. Appian dostal dividendu

02.02.2012 8:23, aktualizováno: 2.2. 9:36
Autor: ČTK

Aktualizováno

Noví vlastníci Škody Transportation před rokem zaplatili za jeden z největších strojírenských podniků v Česku 17,5 miliardy korun. Napsaly to dnešní Lidové noviny s odvoláním na předloňskou výroční zprávu, která byla zveřejněna v minulých týdnech. Vypořádání prodeje nastalo v polovině února 2011, kdy Škoda Transportation přešla pod křídla Skoda Industry, registrované na Kypru.

Lidové noviny upozornily, že ke stejnému datu firma Škoda Holding, bývalá mateřská společnost Škody Transportation, vyplatila dividendu 18,03 miliardy svému přímému vlastníkovi, tedy nizozemské Appian Machinery; v hotovosti ale prý bylo jen 2,28 miliardy, zbytek byla započtená pohledávka za Appianem. Podle LN za posledních pět let odešlo z účtů holdingu celkem 32,5 miliardy korun.

Načasování transakce včetně výplaty dividendy může podle LN navozovat dojem, že k žádné faktické změně majitelů nedošlo, ale že se jen účetní operací přiznali k vlastnictví firmy. To ale účastníci transakce odmítají.

"Jednalo se o velmi složitý transformační proces a nelze říci, že by ta zmiňovaná částka souvisela s prodejem Škody Transportation. Dividenda vycházela z výsledků za 2010 a dřívějších období," citují LN zástupce manažerů bývalé Škody Holding Romana Bindera.

Vlastníky Škody Transpotation jsou od září 2010 čtyři fyzické osoby. Jsou to vrcholoví manažeři holdingu Tomáš Krsek a Michal Korecký a manažeři Appianu Marek Čmejla a Jiří Diviš. Čmejla a Diviš byli loni ve Švýcarsku obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů v kauze MUS. Podle neoficiální informací měli patřit také mezi skryté spolumajitele bývalé Škody Holding, napsaly LN.

Mladá fronta Dnes ve středu napsala, že plzeňskou Škodu v roce 2005 údajně tajně ovládli její tehdejší vrcholoví manažeři. Citovala přitom oficiální žádost o utajení identity manažerů a podrobností obchodu. Žádost byla adresována švýcarským úřadům, které pozadí privatizace společnosti Škoda Holding odhalily při vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS). Dopis napsal před dvěma lety švýcarský právník Daniel Bloch jménem Josefa Brože, který byl v minulosti členem představenstva Škody.


Váš názor
  • ať to dají švýcarům
    02.02.2012 9:10

    , ti to vyšetří .... :-) U nás to bude pod kobercem dříve, než řekneš švec :-)
    Oliwer
Aktuální komentáře
02.06.2025
17:59Měly by akcie vynášet více, než dluhopisy? A klesla relativní atraktivita akcií?
16:54Tomáš Vlk: ISM překvapivě horší, index stáhlo níž vyprazdňování skladů  
16:17Muskův velký návrat?
14:45Trumpova nová cla a vzájemné obviňování, napětí mezi USA a Čínou opět graduje
13:27Týdenní výhled: Trump slibuje vyšší cla, roste napětí ve vztahu s Čínou. Zůstal americký trh práce odolný i v květnu?  
13:25Evropská komise pokutovala firmy Delivery Hero a Glovo za kartel 329 miliony eur
12:50Vztah USA a Číny se zhoršuje a doléhá na sentiment, ropa však roste  
12:02M2C spustila IPO. Akcie mířící na pražskou burzu lze získat snadno online také přes Patria Finance
11:27Ceny ropy rostou, protože OPEC+ zachoval tempo zvyšování těžby
11:00ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
10:52IATA zhoršila výhled zisku aerolinek na letošní rok kvůli obchodnímu napětí
10:44Dominik Rusinko: Průmysl v květnu znovu zaškobrtnul
9:01Rozbřesk: Koruna sleduje mzdy i inflaci, opozice vítězí v polských prezidentských volbách a zlotý je pod tlakem
8:46Nová Trumpova cla, tentokrát na hliník, vyvolávají nové poklesy trhů  
6:10Cooperman hovoří o drahém trhu, Belski o chytrých drobných investorech
01.06.2025
15:48Cla a chaos – dějství druhé?
10:02Víkendář: Přehání se to se zásluhami centrálních bank a jejich politiky cílování inflace?
31.05.2025
15:22Fidelity International: Co mohou očekávat investoři do technologií?
10:05Víkendář: Cla a nedoceněné přínosy evropské měnové unie
30.05.2025
17:12Která země má nejvíce (čistých) zahraničních aktiv? A jak to souvisí s globálními (ne)rovnováhami?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m