Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zátěžovými testy v USA neprošly čtyři z 19 klíčových bank, včetně Citi. Banky plánují vyšší dividendy

Zátěžovými testy v USA neprošly čtyři z 19 klíčových bank, včetně Citi. Banky plánují vyšší dividendy

14.03.2012 8:26, aktualizováno: 14.3. 10:09
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Zátěžovými testy ve Spojených státech neprošly čtyři z 19 klíčových bank. Mezi neúspěšnými finančními ústavy je rovněž třetí největší americká banka Citigroup. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Fed na základě představených kapitálových plánů bank. Většina největších bank ale bude mít dostatečný kapitál i v případě nenadálého šoku, který by finanční sektor zasáhl. Výsledky zátěžových testů měly být původně zveřejněny až zítra, ale Fed oznámení urychlil poté, co banka JPMorgan zveřejnila záměr navyšovat objem kapitálu navracený akcionářům formou dividend a zpětného odkupu akcií, který byl podkladem pro testy Fedu.

Vedle Citigroup neuspěly ani finanční ústavy SunTrust, Ally Financial a MetLife. Výsledky byly oznámeny až po skončení obchodování, akcie neúspěšných bank nicméně v elektronických systémech na výsledky reagovaly silným poklesem, v některých případech i přes šest procent. Celkově však výsledky zátěžových testů nedokázaly smazat rally, která včera zasáhla bankovní tituly na Wall Street poté, co banka JPMorgan v poslední hodině obchodování oznámila, že zvýší dividendu o 5 centů na akcii a spustí program zpětného odkupu akcií v objemu 15 miliard dolarů. Na tuto zprávy reagovaly rychle další banky, které také oznámily plány na navyšování svých dividend.

Banka
výsledek testu zvýšení dividendy
Ally Financial neprošla N/A
American Express prošla 9%
Bank of America prošla N/A
BNYMellon prošla beze změny
BB&T prošla 25%
Capital One prošla beze změny
Citigroup neprošla N/A
Discover prošla beze změny
Fifth Third Bancorp prošla N/A
Goldman Sachs prošla možné
JPMorgan prošla 20%
Keycorp prošla možné
Metlife neprošla N/A
Morgan Stanley prošla beze změny
PNC Financial prošla možné
Regions Financial prošla N/A
State Street prošla N/A
SunTrust Banks neprošla N/A
USBancorp prošla 56%
Wells Fargo prošla 83%

 

Scénář nepříznivého vývoje předpokládá, že americká ekonomika spadne do další recese a míra nezaměstnanosti vystoupí až na 13 procent. Akcie by v tomto dramatickém scénáři propadly o 50 procent a počítá se i s dalším propadem cen nemovitostí až o 21 procent. Banky, které zátěžovými testy prošly, mají jak dostatečnou kapitálovou přiměřenost, tak dostatečné rezervy, aby mohly nadále fungovat bez problémů i při nejhorším ze scénářů, a to bez omezení jejich dividendové politiky a při pokračování programů zpětného odkupu akcií.

Bankovní skupina Citigroup, která je nejvýznamnějším z propadlíků v testech je také bankou která nejvíce čerpala z vládní finanční pomoci bankám v době krize. Citigroup již vládní půjčku 45 miliard dolarů z fondu TARP splatila a uvedla, že bez posledních kapitálových změn by testy Fedu prošla. Americká centrální banka navíc podle Citi nepožadovala po bance změnu její dividendové politiky. Akcie Citigroup sice po závěru obchodování na výsledcích testů ztratily 3,5 procenta, ale v bankovní rally v rámci regulérních obchodních hodin předtím zakončila se ziskem 6,3 procenta.

Nejhůř dopadla banka Ally Financial, u které Fed naměřil kapitálovou přiměřenost podle základního hlediska "Tier 1" pouze 4,4 procenta. Zbylé tři banky, které neuspěly, nesplnily alespoň jeden z požadavků, většinou také ukazatel minimální kapitálové přiměřenosti.

Zdaleka nejlépe naopak dopadla Bank of New York Mellon, jejíž kapitálová přiměřenost činí 13,1 procenta. Dobře dopadla i banka State Street, které Fed zjistil ukazatel kapitálové přiměřenosti 12,5 procenta. Velmi dobře si stojí také American Express. Hůře dopadla Bank of America a JPMorgan Chase & Co, i když i tyto banky testem prošly.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, CNBC)


Váš názor
  • 6% pád po close
    14.03.2012 9:37

    to je sice pěkné, ale vyhnány byly za týden o víc takže jsou stále dostatečně nadhodnoceny na to, že jsou připraveny na odpis. Stát už podruhé Citi nezestátní a to zda k něčemu dojde je snad všem jasné, jen ten časový rámec je trošku oddalován. Navíc evropské banky za lebvně půjčené eura kupují hlavně v USA (i proto šel ten dolar nahoru) a tam hlavně banky. Takže levné peníze od ECB stejně zařídí pohyb, at je zpráva jakákoliv, nyní nesmí dojít k tomu, že by jim aktiva propadla, to by se pak zhroutila i DB a o bankách jako SG či KBC není ani třeba hovořit, ty se možná položí i bez ztrát na US burze (k tomu je ovšem potřeba uvést skutečné účetnictví nejen to pro media:-) ).
    chicko
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data