Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský parlament podpořil stažení části emisních povolenek CO2 z obchodování

Evropský parlament podpořil stažení části emisních povolenek CO2 z obchodování

15.03.2012 13:38, aktualizováno: 15.3. 14:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Svojí vahou se za návrh Evropské komise a parlamentních výborů ohledně řešení situace převisu nabídky na trhu s emisními povolenkami dnes postavil Evropský parlament. Ten v nezávazné rezoluci podpořil stažení části emisních povolenek z obchodování a jejich přesunutí do dalšího období, pokud to „bude vhodné“. Zodpovědnost přitom ponechává na regulátorech.

EP podpořil názor, aby regulátoři získali pravomoc bezodkladně z trhu stáhnout určité množství obchodovaných povolenek, které budou považovat za adekvátní v období propadu jejich cen. Opatření by mohlo vejít v platnost od příštího roku. EP doporučil Evropské komisi, aby navrhla legislativu, umožňující odebrání části obchodovaných povolenek ze systému (ETS). Zároveň ale odmítl tvrdší požadavek svého výboru pro životní prostředí, aby byly pokráceny povolenky u evropských energetik a podniků.

Rezoluce Evropského parlamentu dnes "posvětila" cíle snižování emisí v Evropské unii jako celek. Hlavní cíl je vytyčen na snížení emisí CO2 proti úrovním roku 1990 o 80 procent do roku 2050. Po cestě jsou dílčí cíle: o 20 % do roku 2020, o 40 % do roku 2030 a o 60 % do roku 2040.

Evropská komise hledá způsob, jak stabilizovat trh s emisními povolenkami CO2, o kterém stále více lidé z oboru hovoří jako o zkrachovalém a přežitém experimentu. V rámci nové energetické legislativy si chce vyhradit právo v rámci stabilizace cen na trhu část emisních povolenek z obchodování stáhnout, „pokud to bude potřeba“.

Evropský parlament již dříve signalizoval podporu dočasnému zablokování části emisních povolenek obchodovaných v rámci Evropského obchodního systému s emisemi ETS.

Systém ETS od svého vzniku v roce 2005 zahrnul přes 11 tisíc energetických a průmyslových podniků v Evropě a letos se snaží expandovat na zahrnutí leteckých společností. Právě to vyvolává prudké střety, hrozící obchodními válkami mezi Evropou a zbytkem světa. Čína již vydala svým leteckých společnostem pokyn se do systému nezapojovat.

Výbor EP pro životní prostředí již v prosinci vydal stanovisko doporučující na trhu vyblokovat část emisních povolenek. Ceny poté vzrostly o 32 %. Doporučil EP výboru pro průmysl následovat jeho návrh. Tak se stalo na konci února.

Dosavadní návrhy výborů předpokládaly, že počet vydávaných povolenek se ve třetí fázi systému obchodování do roku 2020 sníží proti dosavadnímu předpokladu celkem o osm procent, což je asi 1,4 miliardy povolenek. Podle nynějších pravidel se má nabídka povolenek v letech 2013 až 2020 snižovat o 1,74 procenta ročně, zatímco návrh předpokládá snižování ročním tempem 2,25 procenta.(Zdroj: Bloomberg)

Váš názor
  •  
    15.03.2012 15:04

    nutno podotknout, že odhlasování ze strany EP se všeobecně očekávala, ale v zásadě je to jen krok ke klíčovému hlasování ve rady ministrů 27 zemí EU. Tam bude pro návrh nutné získat 255 hlasů z 345. Očekává se, že proti se postaví Polsko, ale to má pouhých 27 hlasů. Celý východní blok 101 hlasů. Rumunsko např. 14, ČR a Maďarsko 12. Toto hlasování rozhodne !!! Následně mohou jít povolenky k 15 EUR ale také k 5 EUR. S tím v souladu půjde i cena elektřiny a cena některých evropských utility. Citlivé rozhodnutí to může být pro Fortum, Verbund ale i ČEZ.
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Delta Air Lines Inc (06/20 Q2)
9:00CZ - CPI, y/y
14:30USA - PPI, m/m