Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ v Bulharsku čelí zastaralé přenosové soustavě, 40 % na hraně životnosti

ČEZ v Bulharsku čelí zastaralé přenosové soustavě, 40 % na hraně životnosti

05.04.2012 9:37
Autor: mediafax

Energetická společnost ČEZ se v Bulharsku potýká se zastaralou přenosovou soustavou, která je v nejvytíženějších oblastech na hranici životnosti. V rozhovoru pro bulharský deník Trud to řekl regionální manažer ČEZ pro Bulharsko Petr Dokládal.

V narážce na stav rozvodné sítě v Sofii a na západě Bulharska poznamenal, že si zaslouží zvláštní pozornost, protože se týká hlavního města a nejdůležitějších center zimní turistiky - regionů Bansko a Borovets.

"Kolem 40 procent sítě je staré 40 let, což znamená, že jsou téměř u konce své provozní doby," upozornil v rozhovoru Dokládal.

Podle něj letošní leden a únor, které byly nejchladnějšími měsíci za posledních 20 až 30 let, jasně ukázaly, že by společnost měla vyčlenit peníze nejen na investice do své sítě, ale také na údržbu. Jinak by se problémy s rozvodnou sítí mohly opakovat velmi brzy.

V rozhovoru také poznamenal, že Státní energetická a vodní regulační komise (SEWRC) by si měla uvědomit, že dodatečné investice musí být provedeny do údržby kritické infrastruktury, přičemž společnost ČEZ v současnosti plánuje nahradit dvě vysokonapěťová vedení a rekonstruovat jednu transformovnu za 13 až 20 milionů bulharských leva (zhruba 163,5 až 251,5 milionu korun).

Pokud by chtěla dosáhnout standardů EU, tak by podle Dokládala musela společnost zdvojnásobit své investice ze současných 70 milionů leva (880 milionů korun) na zhruba 150 milionů leva (1,88 miliardy korun). ČEZ proto letos požádá o 152 milionů leva (1,91 miliardy korun).

"Ztráty energie při přenosu společnost započítala do cen pro konečné zákazníky, přestože se je snažila zatížit co nejméně," vysvětlil Dokládal.

Za sedm let se prý ztráty snížily o osm až devět procent na současných 13 procent.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data