Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se mění a začíná pomáhat i globální ekonomice

Čína se mění a začíná pomáhat i globální ekonomice

24.4.2012 7:59, aktualizováno: 24.4. 9:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Někteří ekonomové se obávají vývoje v Číně téměř stejně jako vývoje ve Španělsku a Itálii. Čínští medvědi již několik let tvrdí, že v následujícím roce či dvou přijde kolaps její ekonomiky. Mezi hlavní zdroje obav patří bublina na trhu nemovitostí, nadměrný objem úvěrů a investic a velký objem dluhu ve stínovém bankovním systému, který financuje subjekty spojené s místními vládami.

Ani přes výše uvedené však MMF velké obavy z vývoje v Číně nesdílí. Očekává, že růst mezi lety 2012 a 2016 dosáhne v průměru 8,6 %, což je sice méně než dříve očekávaných 9,4 %, ale rozhodně nejde o tvrdé přistání. Nejde dokonce ani o měkké přistání, protože růst ve výši 8,6 % je stále dosti vysoký. MMF dokonce ani nezmiňuje Čínu na seznamu hlavních rizik pro tento rok. Ta zahrnují jen krizi v eurozóně a geopolitický šok vyvolávající růst cen ropy.

MMF navíc očekává, že růst čínské ekonomiky již nebude negativně ovlivňovat globální stabilitu prostřednictvím zvyšování globální nerovnováhy. V září MMF čekal, že se přebytek čínského běžného účtu v následujících letech výrazně prohloubí až na více než 7 % HDP. Nyní se domnívá, že dosáhne jen 4 % HDP. Silnější domácí poptávka (investice), posílení renminbi a zhoršující se relativní ceny vývozů a dovozů vedly již v minulém roce ke znatelnému poklesu deficitu běžného účtu. Nižší růst v rozvinutých ekonomikách hrál pouze relativně podružnou roli. V rámci čínské domácí poptávky se ale zhoršila nerovnováha mezi spotřebou a investicemi.

Pokud se scénář MMF naplní, bude to pro globální ekonomiku velmi dobrá zpráva. Čínské vedení si cení sociální stability a je si vědomo toho, že k jejímu zajištění potřebuje silný růst. Zároveň chápe, že současný růstový model není udržitelný. Jeho strategie nemusí být dostatečná, je ale mnohem lepší než to, na co jsme zvyklí v USA a v EU. Ne všichni v Číně ovšem s nutností změn souhlasí, takže přes veškerou snahu můžeme čekat obtíže. Čína ale drží obrovský objem zahraničních měnových rezerv, relativně nízký dluh a její soukromý sektor má zdravé rozvahy. Navíc nastartované reformy již nyní motivují k dalšímu pokroku stejným směrem. Spotřebitelé pocítili vyšší životní standard a další liberalizace tak nemusí záviset pouze na vládní politice.

Uvedené je výtahem z „China: No longer the villain“ autora Marco Annunziaty.

 

(Zdroj: VOX)


Čtěte více:

Roach: USA nejsou schopny pohledu do zrcadla, v Číně vážné problémy nehrozí
14.2.2012 16:33
Spojené státy mají mnoho problémů včetně vysoké nezaměstnanosti a obch...
Dokáže Čína to, co jen málo zemí před ní?
23.3.2012 18:48
Čína se nachází na počátku období nižšího a jinak strukturovaného růst...
Poroste Čína jen o 3 % ročně?
9.4.2012 12:39
Již dva roky tvrdím, že přechod čínské ekonomiky na novou rovnováhu bu...
Kdy začne Čína skutečně ohrožovat rozvinuté ekonomiky?
18.4.2012 7:59
Čína vyniká v produkci a dokonce i v určitém zlepšování toho, co na tr...

Váš názor
 • Čínské polopravdy
  24.4.2012 9:44

  Dovozy či vývozy, růst či pokles všechno jedno. Vážení, doufám, že nepředpokládáte, že píšete pro blbce. Než to pustíte ven, mohli byste si to po sobě přečíst.
  Tom
  • Re: Čínské polopravdy
   24.4.2012 10:23

   Co tak kategoricky? Když je před tím slovíčko relativní (myšleno pro Číňany), tak je - nám blbcům - jasné, jak to bylo míněno... ;-) "...and a worsening of China’s terms of trade, as its exports have become cheaper and its imports more expensive (the price you pay for being so large as to move world prices)"
   Kalka.
 • "čínologia 2012" -
  24.4.2012 9:12

  Tak ako Paríž kraľuje móde a Washington politike,Peking ekonomike a Moskva militantike, ....tak nemožno si vsugerovávať, že stačí stáť pod Eiffelovkou a už som tvorcom módy doma v Úplavičkách...alebo vidieť sochu slobody a už som eupolitik,či vidieť Čínsky múr a už som Rockefeler, či vidieť Krásnuju ploščaď - a už som Kutuzov 2012...Aj keď je ROK BORODINA a 200 rokov od VÝPRASKU Bonaparta, jeho malý POTOMOK zase straší už roky v Paríži a Európe.... Čo "nám " predkladá Čínska ekonomika je aj vedecky aj laicky LEN VRCHOL čínskeho ľadovca, plávajúceho v mori globálnych problémov 1949-2012. KTO chce ozaj poznať "ČÍNSKEHO DRAKA" tak NATO nestačí poznať zem pôvodu, trochu mediálnej zbehlosti a dristčínskych "múdryh frází "89-2012" Za 22 rokov svet vyklonoval stovky zaručene spoľahlivých "čínológov" s každej STRANY pohľadov na Čínu -len je to prílš samozvane vyjadrované i forsírované, ako keď "psy brechajú do 2012 a KARAVÁNA ide ďalej. Komu sa nepáči -nech študuje Čínu -seba a SVET , možno ho niečo napadne...Sme len v pozícii či v europozícii statických a čínonemých pozorovateľov VONKAJŚÍCH prejavov Čínskej diplomatickej POLITIKY a obchodu, ktorých princípy sa nedajú kúpiť v "čínskom okydanom obchode" niekde v Európe...na polemiku po zvážení:tienovy@centrum.sk - a mám rád ryžu a už dlho!!!
  turcan
 • Cina
  24.4.2012 8:45

  Cina je soukolim po kterem se pohybuje svetova ekonomika - motorem ovsem stale zustava USA. At se nam to libi nebo ne. Proto "smart money" investori opet investuji na americkych burzach a do americkych papiru. Az se prezene tato boure a vlny se uklidi bude to znovu "good sailing" obzvlaste dnes, kdy investori kteri se spalili se drzi zpatky a vyckavaji jak se veci vyvrbi. A jako do rozjizdejiciho vlaku mohou zdatni jedinci stale naskocit tak do rozjeteho vlaku uz to mozne neni a vlak jim ujede.
  sakisan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university