Aktualizováno Čínská ekonomika pravděpodobně dosáhne dna v prvním či druhém čtvrtletí tohoto roku. Exportní sektor a trh s bydlením procházejí kontrakcí, monetární politika ale začíná být uvolněnější a zvyšuje se tok peněz z bank do infrastrukturních projektů. Druhá polovina roku by tak měla být lepší než první. Pro CNBC to uvedl Stephen Green, senior ekonom ze Standard Chartered. Investoři byli podle něho v minulých měsících zklamaní hlavně z toho, že vláda neuvolnila politiku tak, jak trh doufal. Tempo uvolnění ale odpovídalo tomu, že ekonomická situace nebyla tak špatná.
Adrian Mowat z se domnívá, že akcioví investoři by neměli věnovat tolik pozornosti vývoji čínského HDP. „Říkám klientům, aby se tolik neobávali toho, jak roste HDP, ale aby sledovali vývoj v jednotlivých částech ekonomiky. Já se obávám, že druhá polovina roku bude o něco slabší,“ uvedl Mowat. Poukazuje na to například vývoj v počtu nových stavebních projektů, které mají se zpožděním vliv na zbytek ekonomiky.
Ray Attrill, který stojí v čele měnových strategií v , se domnívá, že čínská ekonomika si v prvním čtvrtletí zřejmě prošla „svým nejnižším bodem“. Úvěrový cyklus se podle něho začíná otáčet a vládě se podaří dosáhnout měkkého oživení.

Společnost Bespoke poukazuje na to, že čínský akciový index prorazil dvousetdenní klouzavý průměr směrem nahoru, což je obecně bráno jako známka dlouhodobějšího rostoucího trendu. Index se přitom pod tímto průměrem pohyboval posledních 228 dní, což je od roku 1990 třetí nejdelší období tohoto typu. To jasně ukazuje, jak slabý byl čínský trh během posledního roku.
(Zdroj: CNBC)