Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ztráta JPMorgan již doléhá na akcionáře. Banka zastavuje zpětný odkup akcií za 15 mld. USD

Ztráta JPMorgan již doléhá na akcionáře. Banka zastavuje zpětný odkup akcií za 15 mld. USD

22.5.2012 10:36

Největší banka ve Spojených státech podle aktiv, JPMorgan (32,51 USD, -2,93%), dva týdny po oznámení minimálně 2miliardové ztráty z tradingu přiznala, že se situace již nyní přímo dotkne akcionářů. Tato banka, která si vybudovala slušnou reputaci tím, že dokázala přečkat finanční krizi bez významnější státní pomoci a ztrát, nyní kvůli špatnému hedgingu a obrovské ztrátě pozastavila zpětný odkup vlastních akcií. Ten probíhal na denní bázi a vracel tak akcionářům část ze zisků firmy. Generální ředitel banky Jamie Dimon sice slíbil, že výplatní poměr u dividendy, kterou JPMorgan kvartálně vyplácí, zůstane beze změny.

K oznámení pozastavení programu zpětného odkupu akcií, který měl původně dosahovat celkového objemu 15 miliard dolarů a měl trvat až do prvního kvartálu příštího roku, došlo včera na setkání šéfa JPMorgan s investory při konferenci organizované Deutsche Bank (29,04 EUR, 0,29%) v New Yorku.

Dne 10. května JPMorgan po závěru obchodování na Wall Street oznámila, že během šesti týdnů přišla kvůli nevhodnému zajištění obchodních pozic minimálně o dvě miliardy dolarů a tato ztráta dolehne na výsledky banky za druhé čtvrtletí letošního roku. "Portfolio se pro účely ekonomického zajištění ukázalo jako rizikovější, kolísavější a méně efektivní, než jsme si mysleli. Byla tam spousta chyb, přehmatů a špatného úsudku,“ přiznal Dimon před necelými dvěma týdny s tím, že šlo o do nebe volající pochybení.

Ztráta z pozice, kterou si banka vzala v případě blíže neurčeného "syntetického cenného papíru navázaného na dluhopisy", prý ještě nemusí být pro JPMorgan konečnou. Pokud trh nabere směr, s kterým banka ve svém rizikovém modelu nepočítala, může ztráta podle vyjádření banky narůst o další až miliardu dolarů. Na přímou otázkou, zda za posledních 11 dní ztráta z problematické pozice JPMorgan dále narostal, Dimon včera odmítl odpovědět. Uvedl pouze, že se nebojí, že by její výše přivedla firmu ke „katastrofě.

Akcionáři banky JPMorgan následně podpořili jejího šéfa Jamieho Dimona, když zamítli návrh, aby banka rozdělila funkce generálního ředitele a předsedy správní rady. Okolnosti ztráty nicméně přesto začala vyšetřovat FBI a zkoumají je i úřady pro regulaci finančního sektoru. Dimon na výroční valné hromadě společnosti prohlásil, že banka bude disciplinárně stíhat ty, kdo jsou za ztrátu zodpovědní, a nevyloučil ani odnětí jejich odměn.

Kvůli ztrátě z tradingu již v posledních dnech na své posty rezignovalo několik vysoce postavených představitelů. Nejdůležitější z nich byla Drewová, jedna z nejlépe placených zaměstnanců banky, která sedm let vedla divizi managementu rizik zodpovědnou za finanční ztrátu. Její místo převzal Matt Zames, který dosud působil ve vedení divize investičního bankovnictví.

Akcie JPMorgan ve včerejším obchodování na Wall Street navzdory celkové rally tamních akciových indexů zavřely s téměř 3% ztrátou na 32,5 dolarech. Za poslední měsíc již titul odepsal 24 procent své hodnoty.

Případ JPMorgan opět rozpoutal diskusi o nutnosti zákazů proprietary tradingu, tedy obchodování bank na vlastní účet. Odpůrci těchto praktik se obávají o možný dopad rizikového chování bank na celý sektor a zdraví ekonomiky.

(Zdroj: NYT, Fortune, AP, Bloomberg)

 


Čtěte více:

JPMorgan: Na tradingu jsme přišli o 2 miliardy dolarů kvůli „do nebe volajícím“ chybám
11.5.2012 8:54
Americká investiční banka JPMorgan Chase & Co včera po závěru obchodov...
Co ukazují obrovské ztráty JP Morgan?
14.5.2012 12:40
Zkušení šéfové firem na Wall Street mimo záznam uznávají, že Bank of A...
Roach: Za ztráty JP Morgan může i Fed; Čína zklamala, ale stále je na tom lépe než USA
16.5.2012 14:09
Ztráta JP Morgan nevznikla ve vakuu. Globální ekonomika trpí obrovským...

Váš názor
  •  
    22.5.2012 10:58

    JPM organ jde do kopru http://www.zerohedge.com/news/did-fed-just-give-us-very-big-clue-just-how-big-jpms-cio-loss-may-be
    maart
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data