Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bartuška: České firmy jen stěží dostanou 70 % zakázky Temelína. Nabídky do pondělka

Bartuška: České firmy jen stěží dostanou 70 % zakázky Temelína. Nabídky do pondělka

27.06.2012 15:28
Autor: Redakce, Patria.cz

České firmy zřejmě nezískají 70procentní podíl na zakázce dostavby Jaderné elektrárny Temelín, jak slibují účastníci tendru, uvedl v rozhovoru pro čtk vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. Uchazeči o dostavbu příští týden v pondělí předloží své nabídky a provozovatel elektrárny ČEZ bude věnovat mimo jiné pozornost tomu, jakou mají české firmy šanci na uplatnění. Vítěz tendru má být vybrán zhruba za rok.

"Tendr vstupuje do finální fáze. Dosud všechno byly sliby a teď uvidíme realitu," řekl Bartuška. Účastníky tendru jsou americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium tvořené Škodou JS a firmami Atomstrojexport a Gidropress. Všichni shodně slibují, že budou-li stavět Temelín, zajistí zhruba 70procentní účast českých firem. Mají proto s českými firmami uzavřeny smlouvy o budoucí spolupráci. „Uvidíme, co bude v nabídkách, ale myslím, že to konečné číslo bude nižší, než 70 procent," řekl Bartuška.

Odborníci společnosti ČEZ budou dle Bartušky posuzovat jednotlivé nabídky po většinu druhého pololetí. Ke konci roku by pak firma měla mít představu o předběžném pořadí uchazečů. Ti pak budou znovu osloveni a dostanou možnost doplnit své nabídky do jara 2013. V létě příštího roku by měl být vybrán vítěz tendru.

"Zásadní posouzení nabídek musí být provedeno inženýry uvnitř ČEZ. Vláda bude mít poslední slovo, ale já bych nechtěl, aby nějaký politik inženýrům říkal, s kým mají stavět," uvedl Bartuška. "Inženýři ale také mohou říct, že nevěří ani jednomu ze tří uchazečů," dodal.

Před zahájením dostavby Temelína musí vybraná firma jako referenci již provozovat srovnatelný jaderný reaktor ve světě, upozornil Bartuška. Současné projekty všech tří uchazečů ale zatím podle něj nenapovídají tomu, že by byly dokončeny v předpokládaném termínu.

ČEZ s vybranou firmou nejprve podepíše takzvanou limitovanou autorizaci k práci. S tou bude spojena příprava dokumentace pro územní řízení a povolení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Pak bude podepsána další podobná smlouva zaměřená na stavební povolení. Až po zajištění všech povolení podepíše ČEZ s dodavatelem takzvaný pokyn ke stavbě, ve kterém se zaváže k zaplacení hlavní a největší sumy zakázky.

Pokyn ke stavbě by mohl přijít v roce 2016 či 2017. "V té době už musí být ve světě vzorový reaktor dodavatele v provozu. Kdyby nebyl, bude lepší to zabalit a jít pryč," upozornil v rozhovoru Bartuška. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025.

Otázkou zůstává, zda se elektrárna při nízkých cenách elektřiny vyplatí. ČEZ navrhuje zavedení pevných výkupních cen elektřiny z Temelína a vládní zmocněnec Bartuška takovou možnost nevylučuje. "V Evropě nyní nikdo do energetiky neinvestuje, kromě subvencovaných obnovitelných zdrojů. V Německu a Británii proto hoří debata o feed-in tarifech (pevných výkupních cenách) plynových a jaderných elektráren a její výsledek napoví hodně o budoucnosti evropské energetiky," dodal Bartuška.


Říkám zcela otevřeně, že mě dosud žádný z tří uchazečů o dostavbu jaderné elektrárny Temelín nepřesvědčil o schopnosti postavit Temelín 3+4 řádně, v termínu a za cenu, která bude ve smlouvě, uvedl Václav Bartuška v únorovém online rozhovoru na Patria.cz s tím, že objel všechny stavby reaktorů třetí generace všech tří uchazečů a ví o potížích tohoto odvětví docela dost. Teprve po dokončení bloků 3 a 4 v Temelíně přitom vidí realisticky pátý blok v jaderné elektrárně Dukovany. V květnu před poslanci šéf ČEZu Beneš potvrdil probíhající tendr na Temelín s plánovanou dostavbou do roku 2025 i plán postavit pátý blok Dukovan s dokončením mezi lety 2032 až 2035.

(Zdroj: čtk, ČEZ)


Čtěte více:

Bartuška na Patria.cz: Problémem jádra v Evropě není Německo, ale propad technické vzdělanosti
08.02.2012 17:01
Říkám zcela otevřeně, že mě dosud žádný z tří uchazečů o dostavbu jade...
Beneš (ČEZ): Záměr postavit pátý blok Dukovan trvá
17.05.2012 17:23
Generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes potvrdil záměr fir...
Pačes: Dostavba Temelína se vyplatí, cena je ale divná a státem garantovaná cena elektřiny absurdní
29.05.2012 9:05
"Naše úvahy i výpočty ukazují, že by pro nás bylo ekonomicky výhodné, ...
A. Svoboda o ukončení šetření skupiny ČEZ a dalším výhledu společnosti (video)
26.06.2012 18:14
ČEZ dnes oznámil, že ukončí šetření Evropské komise kvůli podezření z ...

Váš názor
  •  
    27.06.2012 16:28

    o cem porad blaboli ? Zadna dostavba Temelina nikdy nebude...Vsichni v Evrope se odvraci od jadra a tady budou dostavovat? Nemci a rakusaci to nikdy nedovoli!! I u nas bude spousta lidi,co pujdou s rakusaky proti!! A jestli si Necas mysli neco jineho,tak je naivni sasek...
    Vata
    • Zpet do jeskyni
      27.06.2012 17:54

      Tohle jsou ty same reci jako pri zavadeni hromosvodu - elektriny - automobilu a prece se najdou blbeckove co rikaji i po sto letech to same. Svata prostoto.
      karlik
    •  
      27.06.2012 17:17

      Šašek jsi leda tak ty, ty zelena hlavo.
      ...
Aktuální komentáře
30.10.2025
15:57Jak rozpoznat bublinu na AI a na co si dát pozor
14:41Stabilní sazby a silná koruna dokončí proces dezinflace, myslí si Seidler
14:37ECB ponechává sazby beze změny. Inflace je pod kontrolou, ekonomika roste
14:16Dva giganti, stejná strategie. Alphabet více přesvědčil růstem Cloudu i Searche. Nad Metou visí meč metaversa  
13:40Největší evropský výrobce dronů zvažuje polské IPO  
12:53Zepbound a Mounjaro jdou na dračku. Eli Lilly překonala odhady a zlepšila výhled
12:52Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí stagnovala, o čtvrtletí dříve klesla
12:05Výhled na výsledky Erste: Silné výnosy vykompenzují růst nákladů  
11:35Jakub Blaha: MercadoLibre zrychluje růst díky expanzi, na úrovni zisku však přišlo zklamání  
11:11Příměří v obchodní válce, jestřábí Fed, smíšené zprávy od velkých techů a mírně červené trhy  
10:56Pozitivní kvartál Stellantisu zastínily obavy z jednorázových nákladů
10:26Jakub Blaha: Microsoft překonal odhady, akcie přesto klesají  
10:16Jan Bureš: HDP viditelně nad odhadem, nová vláda přebírá ekonomiku v ideální době
10:05Volkswagen propadl do ztráty, brzdí ho cla, chybějící čipy i nezájem o elektromobily. Škoda Auto se naopak leskne
10:04OpenAI se připravuje na IPO. Valuace může dosáhnout jednoho bilionu dolarů
9:24Čistý zisk Komerční banky překonal očekávání díky jednorázovým položkám, výnosy zaostaly za odhady  
9:00Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 30.9.2025 (3Q 2025)
8:57Hodnotím 12 z deseti, pochvaloval si Trump jednání se Si Ťin-pchingem
8:48KB překonala očekávání trhu, USA a Čína se sbližují a výsledky big techu  
8:43Rozbřesk: Koruna se dostává do lehké defenzivy, ECB sazby nezmění a zaujme vyčkávací postoj

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Advance Auto Parts Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Amazon.com Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (09/25 Q3, Bef-mkt)
Apple Inc (09/25 Q4, Aft-mkt)
Biogen Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Bristol-Myers Squibb Co (09/25 Q3, Bef-mkt)
Builders FirstSource Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Cloudflare Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Coinbase Global Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Credit Agricole SA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Crocs Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Edwards Lifesciences Corp (09/25 Q3, Aft-mkt)
Eli Lilly & Co (09/25 Q3, Bef-mkt)
Estee Lauder Cos Inc/The (09/25 Q1, Bef-mkt)
First Solar Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Gilead Sciences Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
HelloFresh SE (09/25 Q3, Bef-mkt)
Cheniere Energy Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Illumina Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
ING Groep NV (09/25 Q3, Bef-mkt)
Intercontinental Exchange Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
JP - Základní O/N úroková sazba
Mastercard Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Merck & Co Inc (09/25 Q3, Bef-mkt)
Peabody Energy Corp (09/25 Q3, Bef-mkt)
Pluxee NV (08/25 Q4, Bef-mkt)
Prysmian SpA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Raiffeisen Bank International AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Reddit Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Riot Platforms Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
ROBLOX Corp (09/25 Q3, Bef-mkt)
Roku Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Shell PLC (09/25 Q3, Bef-mkt)
Societe Generale SA (09/25 Q3, Bef-mkt)
Strategy Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
TotalEnergies SE (09/25 Q3, Bef-mkt)
Twilio Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Universal Music Group NV (09/25 Q3, Aft-mkt)
VICI Properties Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
Volkswagen AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Wacker Chemie AG (09/25 Q3, Bef-mkt)
Western Digital Corp (09/25 Q1, Aft-mkt)
Zillow Group Inc (09/25 Q3, Aft-mkt)
7:00Covestro AG (09/25 Q3)
7:00Deutsche Lufthansa AG (09/25 Q3)
7:00Electrolux AB (09/25 Q3)
8:00Puma SE (09/25 Q3)
8:00Repsol SA (09/25 Q3)
9:00CZ - HDP, q/q
11:30Cigna Group/The (09/25 Q3)
11:30Kimberly-Clark Corp (09/25 Q3)
11:30Xerox Holdings Corp (09/25 Q3)
12:00Altria Group Inc (09/25 Q3)
12:15S&P Global Inc (09/25 Q3)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:15EMU - Jednání ECB, depozitní sazba