Trhy na konci minulého týdne zklamal vývoj v Evropě a zejména postoj ECB. Ta je stále velmi opatrná ohledně toho, že by se intenzivněji podílela na řešení krize v eurozóně. K tomu se přidává opakovaný rozpad proklamovaného jednotného postoje zástupců jednotlivých zemí měnové unie, ke kterému dojde ve chvíli, kdy se ze summitu vrátí domů. Pro CNBC to uvedl Jim O'Neill z (93,93 USD, -1,61%). Podle jeho názoru ale zároveň dochází k tomu, že akciové trhy po celém světě ztrácejí citlivost na vývoj v Evropě. Například pro americký trh je tak nyní mnohem důležitější vývoj na domácím trhu práce než situace v eurozóně.
Ekonom přiznává, že mu není úplně jasné, proč americká ekonomika začala náhled zpomalovat. Určitou roli podle něho hraje i vývoj kolem (33,76 USD, -0,41%) a pozornost, která je věnována vedení velkých společností. Ta vyvolává na straně managementu „velkou opatrnost“ například v oblasti investic a obavy z toho, aby vedení společností neudělalo nějakou chybu. „Musíme pochopit, že lidé v životě dělají chyby a nikdo z nás se tomu nevyhne,“ přemítal O'Neill v souvislosti s tím, jak se vyvíjí podnikatelský sentiment a jaký má vliv na zpomalující americkou ekonomiku. Rostoucí obavy v USA pak podle něho vzbuzuje i blížící se fiskální útes.
O'Neill se domnívá, že ani Fed si není jistý ohledně toho, jaké fundamentální posuny nyní v americké ekonomice probíhají. Nehrne se proto do další vlny uvolnění tak rychle, jak bychom s ohledem na jeho dvojí mandát čekali, a namísto toho čeká na další indikace toho, co se vlastně v ekonomice děje.
Další z předních ekonomů Jan Hatzius pro CNBC uvedl, že poslední data z amerického trhu práce jsou „dosti slabá“ a zdá se, že americká ekonomika opět zpomalila. Není sice v recesi, její růst se ale nachází pod trendem. Ekonom se domnívá, že Fed nakonec přijde s dalším uvolněním politiky, pravděpodobně se tak ale stane až ke konci roku poté, co skončí současný program Twist. I podle něho čelí ekonomika velké nejistotě, kterou zvyšuje hrozící fiskální útes. Vývoj v posledních letech, který přinášel opakovaná zklamání ohledně rychlosti oživení ekonomiky, je podle ekonoma po prasknutí úvěrové bubliny typický. K tomu se přidávají specifické faktory, například fiskální politika.
(Zdroj: CNBC)