Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Citi: Pravděpodobnost „Grexitu“ do roka a půl 90 %, Španělsko s Itálií zažádají o pomoc letos

Citi: Pravděpodobnost „Grexitu“ do roka a půl 90 %, Španělsko s Itálií zažádají o pomoc letos

26.7.2012 13:16, aktualizováno: 26.7. 13:28

Aktualizováno

Dluhové problémy v eurozóně se nadále stupňují a zhoršení výhledu na udržení nejvyššího ratingu Německa, Nizozemska a Lucemburska od Moody’s je jasnou známkou toho, že i země jádra měnové unie budou v rostoucí míře pociťovat dopady krize. „Bereme-li v úvahu zvyšující se neochotu poskytovat dodatečnou pomoc Řecku a problémy Atén v otázce zavádění programů na konsolidaci rozpočtu, zvyšujeme námi předpokládanou pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny v příštím roce až roce a půl na zhruba 90 procent z dříve odhadovaných 50 až 75 %, přičemž se domníváme, že nejpravděpodobněji k tomu dojde během následujících dvou až třech čtvrtletích…,“ uvádějí analytici Citi v červencové zprávě o globálním hospodářském výhledu. Ekonomická prognóza Citi je přitom založena na předpokladu „Grexitu“ k 1. lednu roku 2013. Autorem termínu „Grexit“, zkracujícího „Greek exit“, je právě hlavní ekonom Citi Willem Buiter, bývalý člen měnového výbor Bank of England.

„Náš základní scénář počítá s dlouhodobě slábnoucí ekonomikou a napětím na finančních trzích periferních zemí, které vyústí v další recesi v celé eurozóně v tomto i příštím roce,“ uvedl Buiter. Recese v Řecku přitom bude v obou letech velmi hluboká a rok 2013 bude již pátým rokem prudkého poklesu HDP země, uvádí Citi. Toto přesvědčení podle ní zesiluje fakt, že věřitelské země nadále odolávají tlaku na zmírnění podmínek záchranných programů, zatímco řecké vládě se absolutně nedaří postupovat v hlavních oblastech, jimiž jsou cíle deficitu rozpočtu a reformy na nabídkové straně.

Pravděpodobný odchod Řecka z měnové unie ale není jediným problémem, kterému budou muset evropští politici v příštích měsících čelit, varuje Citi. „I s ohledem na pomoc přislíbenou španělským bankám, nadále předpokládáme, že jak Španělsko, tak Itálie pravděpodobně budou potřebovat určitou formu záchrany ještě do konce roku.“ V případě Španělska by se však dodatečné podmínky spojené s potenciální přímou pomocí Madridu neměly příliš odchýlit od již vyjednaných v souvislosti s injekcí bankovnímu sektoru. Citi reviduje odhad poklesu španělského HDP v letošním roce vzestupně (+0,3 %) na -1,8 % a v příštím roce sestupně (-0,2 %) na -3,3 % vzhledem k lepšímu než očekávanému vyznění posledních dat a ohlášení hlubších škrtů do roku 2014. V případě celé eurozóny Citi čeká letos pokles HDP o 0,6 % a v příštím roce o 0,9 % (dříve -0,7 % resp. -0,8 %).

Podobnou úpravu prognózy provedli ekonomové Citi i v případě HDP Itálie, a to o 0,1 % výše na -2,5 % pro rok 2012 a o 0,2 % níže na -2,2 % pro rok 2013. „Nejistota schopnosti Říma držet se strukturálních reforem a plánu na snížení deficitu s blížícími se volbami, které se budou konat na jaře 2013, spojená s rizikem nákazy z Řecka a eskalací krize ve Španělsku, podle našeho názoru dopadne nepříznivě na italskou ekonomiku a udrží náklady země na financování na neudržitelně vysoké úrovni. S cílem tyto náklady snížit, očekáváme, že Itálie zažádá o zahraniční pomoc EFSF/ESM do konce roku 2012,“ uvádí Citi

Řecko se v roce 2010 stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc. Věřitelé teď s řeckými činiteli jednají o tom, jak země plní dohodnuté podmínky pomoci. Vzhledem k tomu, že Atény plní dohodnuté sliby se značným zpožděním, začíná se spekulovat o tom, že by věřitelé nemuseli další část úvěru Řecku uvolnit. Dnes řecká vláda sestavila na příští dva roky plán úspor v celkovém objemu 11,7 miliardy eur. Ještě dnes by plán měli schvalovat předsedové koaličních stran a následně bude předložen zahraničním věřitelům. 

(Zdroj: Citigroup, CNBC, čtk)


Váš názor
  •  
    26.7.2012 13:33

    Američtí blbečkové se svými věštbami a soukromými agenturami....:-)))))
    paja
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů