Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trojka vydá doporučení k další pomoci Řecku v září, to zvažuje chybějící finance pokrýt emisí poukázek

Trojka vydá doporučení k další pomoci Řecku v září, to zvažuje chybějící finance pokrýt emisí poukázek

06.08.2012 8:23, aktualizováno: 6.8. 9:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Inspektoři Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) uzavřeli návštěvu Řecka, při níž téměř dva týdny zkoumali, jak předlužená země plní podmínky záchranného programu. Zástupci "trojky" se do Atén vrátí počátkem září, aby dojednali závěrečné doporučení pro výkonné orgány svých institucí, sdělil dnes šéf řecké mise MMF Poul Thomsen.

"Jednání šla dobře, dosáhli jsme značného pokroku. Teď si dáme přestávku a vrátíme se počátkem září," řekl Thomsen po setkání členů trojky s řeckým ministrem financí Jannisem Sturnarasem.

Řecká vláda trojce přislíbila nové úspory a strukturální reformy, aby věřitele přesvědčila, že má nárok na další peníze z letos dohodnutého balíku v sumě 130 miliard eur (3,3 bilionu Kč). Řecko potřebuje nové peníze co nejdříve, aby bylo schopno dál splácet dluhy v situaci, kdy v plnění plánu úspor zčásti kvůli dvojím volbám výrazně zaostalo.

Atény musí 20. srpna splatit dluhopis v částce 3,2 miliardy eur a nové peníze mohou získat od mezinárodních věřitelů nejdříve v září, poté, co trojka napíše své doporučení. Činitel ministerstva financí dnes naznačil, že Řecko může mezitím zacelit mezeru emisemi krátkodobých pokladničních poukázek.

"Situace je na hranici únosnosti, což bude trvat do září, kdy bude hotova zpráva ("trojky" čili zástupců Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu)," řekl náměstek. "Obezřetně hospodaříme s peněžními rezervami a zkoumáme několik řešení, například vydání pokladničních poukázek. Optimální řešení vybereme v dohodě s našimi partnery," dodal.

Řecko je od trhu víceletých dluhopisů odstřiženo od jara 2010, kdy se stalo prvním státem, který požádal partnery v eurozóně o finanční pomoc. Téměř každý měsíc ale vydává krátkodobé pokladniční poukázky a výnosy z nich financuje splácení jejich předešlých emisí.

Tento měsíc musí Řecko ke splacení tříměsíčních a šestiměsíčních poukázek získat emisí nových 2,6 miliardy eur. Německý list Die Welt v sobotu napsal, že ECB se ve čtvrtek rozhodla zvýšit pro řeckou centrální banku limit pokladničních poukázek, které může řecká centrální banka přijímat do zástavy za nouzové úvěry bankám.

Vláda argumentuje tím, že v plnění cílů zaostává kvůli hluboké recesi, a požádala o více času. Věřitelé však Aténám vzkázali, že program nefunguje kvůli pomalému uskutečňování reforem. Vláda a politické strany se nakonec dohodly, že požadavek na prodloužení termínů zatím odloží.

Řecká vláda minulý týden sestavila na příští dva roky plán úspor v rozsahu 11,5 miliardy eur. Slíbila také zásadní reformy od rozsáhlé privatizace přes liberalizaci trhů a vstupu do profesí po omezení byrokratických překážek podnikání.

Podle činitele ministerstva financí už trojka vyjádřila souhlas se značnou částí předložených úsporných kroků. "Budeme dále pracovat na tom, abychom jim mohli poslat další opatření do konce týdne. Musíme to uzavřít do počátku září," řekl agentuře Reuters činitel, který si nepřál být jmenován.

Nové škrty zřejmě opět nevyhnutelně vyvolají silnou nespokojenost většiny veřejnosti, která má za sebou už více než dva roky utahování opasků. "Budeme se co nejvíce snažit, aby byla nová opatření sociálně spravedlivá," řekl další z nejmenovaných řeckých činitelů.

Atény v květnu 2010 dostaly pomoc 110 miliard eur, ta ale problém s předlužením země nevyřešila. Letos mezinárodní věřitelé sjednali s Řeckem druhý balík pomoci ve výši 130 miliard eur.

(Zdroj: čtk, Kathimerini, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m