Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co udělá stárnutí populace s evropskou a globální ekonomikou?

Co udělá stárnutí populace s evropskou a globální ekonomikou?

28.8.2012 13:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Je dobře známo, že stárnutí populace vede k následujícím změnám v ekonomice: Nejdříve dochází k hromadění aktiv, pak ke snižování podílu aktiv rizikových a nakonec ke spotřebě – poklesu celkového množství aktiv. V zemích, kde je stárnutí populace patrné (například v Japonsku a Německu), je tento vývoj skutečně vidět na vývoji zahraničních aktiv. Po prvotní akumulaci aktiv, která vedla k vnějším přebytkům, přišlo snižování rizika. To je patrné z návratu k aktivům, která se považují za bezpečná (domácí aktiva v Německu, domácí aktiva a americké vládní dluhopisy v Japonsku). Tento vývoj samozřejmě přispěl ke zvyšování intenzity krize v Evropě. Nakonec můžeme čekat, že zahraniční aktiva budou spotřebována, což povede k přechodu na vnější deficity.

Vývoj podílu obyvatel starších šedesáti let na celkové populaci ve vybraných zemích ukazuje graf:

natixis

Data ze Spojených států ukazují, že u jedinců obvykle roste zadlužení až do 54 let, pak přijde jeho pokles. Objem držených finančních aktiv a nemovitostí roste do 64 let a pak přijde pokles. Do 64 - 74 let roste objem držených akcií, pak nastává jejich pokles. Můžeme se domnívat, že podobný životní cyklus, který je patrný u jedinců, funguje i v případě celých ekonomik tak, jak bylo popsáno výše, a že jeho efekt bude jasně patrný.

V současné době vidíme, že zmíněný životní cyklus v Německu a Japonsku vyvolal posun k bezpečným aktivům, který má velké makroekonomické dopady. Posun německých úspor směrem k domácím dluhopisům zhoršuje krizi v eurozóně. Preference domácích dluhopisů v Japonsku zase vládě umožňuje financování deficitů za velmi nízké sazby. V budoucnu můžeme čekat, že s tím, jak bude populace dále stárnout, dojde ke snížení finančních nerovnováh. Německo již nebude dosahovat vnějších přebytků a zbylé země eurozóny tak nebudou dosahovat vnějších deficitů. A pokud nebude Japonsko dosahovat vnějších přebytků, budou sníženy globální nerovnováhy a zejména vnější deficit USA.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  •  
    28.8.2012 14:52

    Je mě celkem sympatické, že někoho trápí ještě takové věci. Je třeba jim půjčit Kalouska Hegera a Drábka ,ty mají řešení tak jednoduchá a účinná, že prakticky tyto problémy přestanou existovat. Například po Hegerově zdravotní reformě bude problém, kde zaměstnat lékaře se statisícovým platem, když nebude mít koho léčit, protože nemocní vymřeli. Jak se tento problém projeví makroekonomicky nevím.
    Homo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data