Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Špatné investiční rady a budoucnost akcií

Špatné investiční rady a budoucnost akcií

20.9.2012 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Co by měl člověk v současném mediálním prostředí udělat, aby si získal pozornost? Je to jednoduché: Musí nabídnout extrémní pohled. Výsledkem je to, že vyrovnaných pohledů, které by nezahýbaly do extrémů, je velmi málo. Pokud tak například sledujeme hodnocení projevů prezidentských kandidátů, vidíme jen dvě skupiny. První říká, proč byl projev perfektní, naopak druhá řekne, proč byl hrozný. Větší rozlišení a dobře provedenou analýzu nenajdeme, a to se týká i názorů odborníků, včetně nositelů Nobelových cen.

Podobná polarizace bohužel neplatí jen v politice. Názory ohledně vývoje na trhu podléhají stejné dynamice. Jen zřídka slyšíme investiční radu, která by nebyla extrémní a naopak by obsahovala vyváženou analýzu. Namísto toho slyšíme, že „akcie jsou mrtvé, dluhopisy jsou mrtvé, zlato je mrtvé, strategie koupit a držet je mrtvá, ropa je mrtvá a my všichni jsme také mrtví“. Bill Gross ve svém posledním investičním výhledu tvrdil, že návratnost aktiv bude v budoucnu nižší, než tomu bylo v minulosti. Podle některých médií to znamená, že akcie jsou mrtvé. Bill ale ve stejném výhledu uvedl, že jejich návratnost bude vyšší než návratnost dluhopisů.

Bylo by to pohodlné, kdybychom mohli jako nejlepší investiční strategii vybrat jednu třídu aktiv. Budoucnost ale může přinést deflaci, mírnou inflaci či dokonce vysokou inflaci. Žádná skupina aktiv si nepovede dobře při všech scénářích a investoři tedy musí vytvořit portfolio, které ustojí jednotlivé možnosti. Bombastické nadpisy sice mohou generovat největší návštěvnost, obvykle ale znamenají špatnou investiční radu. Většina zodpovědných investorů však naštěstí ví, že popis optimální strategie zabere více než 140 slov.

Podívejme se nyní na akcie a na to, co bude generovat jejich návratnost v budoucnu:

Růst zisků na akcii je tažen vývojem ekonomické aktivity. Někteří poukazují na skutečnost, že mezi návratností akcií a vývojem HDP není žádná korelace. Dokumentují to například následujícím grafem (korelace mezi reálným výnosem akcií a růstem HDP či růstem HDP na hlavu; na ose x leží jednotlivá období – roky do roku 2004):

invest

To, že na první pohled nevidíme vztah, ale neznamená, že zde není kauzalita. Pokud měříme ekonomickou aktivitu na základě příjmů, můžeme říci, že se národní důchod rovná součtu mezd, nájmů, úrokových příjmů a zisků firem. V globální ekonomice je tento vztah samozřejmě složitější, ale přesto je jasné, že existuje vazba mezi zisky a HDP. Pohled ovšem komplikuje to, že u akcií sledujeme zisky na akcii EPS. Pokud tedy společnosti vydávají další akcie, poškozuje to EPS, zatímco jejich stahování z trhu funguje opačně. Podle některých je vydávání nových akcií právě tím faktorem, který ruší vazbu mezi ekonomickým růstem a návratností akcií. U zisků bychom si pak měli uvědomit i to, že v minulosti rostly také díky tomu, že se zvyšoval jejich podíl na HDP. Tak to ale nemůže jít donekonečna a růst zisků v budoucnu tudíž pravděpodobně nebude takový jako v minulosti.

Dalším faktorem ovlivňujícím návratnost akcií je valuace, tedy například PE poměr. Dnešní valuace se zdají být na rozumné úrovni, rozvinuté trhy se obchodují s PE 14, rozvíjející se trhy s PE 12. Podle našeho názoru se nedá v základním scénáři čekat, že by došlo k prudkému růstu valuace; pokud ale pominou extrémní rizika, je i toto možné.

Nakonec jsou ve hře dividendy. I kdyby zisky přestaly růst a stejně se chovala valuace, můžeme mít pozitivní návratnost generovanou dividendami. V 70. letech, kdy bylo dosahováno nižšího ekonomického růstu, byly dividendy z hlediska celkové návratnosti důležitější než kapitálové zisky. Podle našich očekávání by v novém normálu mělo být také dosahováno jen menšího růstu ekonomiky a investoři by se tedy měli zaměřit na firmy schopné platit dividendy a navyšovat je v čase.

Investoři by se měli rovněž orientovat na společnosti, které rostou rychleji než celý trh. Nezáleží na tom, ze které země firmy pocházejí, ale na tom, kde podnikají. Někdy je na tom z hlediska využití rychle rostoucích trhů lépe velká mezinárodní firma. Neměli bychom za ní ale platit přemrštěné ceny. Základem současných investic je totiž ohodnocení firem. Někdy může být výhodnější koupit akcii firmy, která není tak kvalitní, ale obchoduje se s velkým diskontem, než nákup kvalitní firmy za příliš vysokou cenu.

Autorem je Neel Kashkari.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
 • Chikita.......
  21.9.2012 8:42

  vysvetleni je nabile dni - bez tech "zamindrakovanych" individuii by tady bylo uplne mrtvo - proto asi lepsi takove zvasty nezli uplny nezajem. O rady zdejsich makleru zrejme zadny zajem neni. Ne tak dobra vizitka.
  Džordžo
 • Špatné investiční rady od Patrie ........
  21.9.2012 8:10

  Patrije žádné špatné investiční rady nedává ani dávat nemůže, protože zde na jejich stránkách neposkytuje investiční rady žádné. Ty zde slouží jen pár zamindrákovaným individuům, jako velká medvědice, ruphej a nějaký realbull na chytračení a vzájemném napadaní se. Proč to Patrie dovolí je záhadou, když všude upozornˇuje že jakékoliv vulgarity nebo příspěvky které jsou mimo tématu budou vymazány.
  chikita
Aktuální komentáře
25.5.2018
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…
8:59Evropské burzy by mohly otevřít v plusu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university