Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Špatné investiční rady a budoucnost akcií

Špatné investiční rady a budoucnost akcií

20.09.2012 18:11
Autor: Redakce, Patria.cz

Co by měl člověk v současném mediálním prostředí udělat, aby si získal pozornost? Je to jednoduché: Musí nabídnout extrémní pohled. Výsledkem je to, že vyrovnaných pohledů, které by nezahýbaly do extrémů, je velmi málo. Pokud tak například sledujeme hodnocení projevů prezidentských kandidátů, vidíme jen dvě skupiny. První říká, proč byl projev perfektní, naopak druhá řekne, proč byl hrozný. Větší rozlišení a dobře provedenou analýzu nenajdeme, a to se týká i názorů odborníků, včetně nositelů Nobelových cen.

Podobná polarizace bohužel neplatí jen v politice. Názory ohledně vývoje na trhu podléhají stejné dynamice. Jen zřídka slyšíme investiční radu, která by nebyla extrémní a naopak by obsahovala vyváženou analýzu. Namísto toho slyšíme, že „akcie jsou mrtvé, dluhopisy jsou mrtvé, zlato je mrtvé, strategie koupit a držet je mrtvá, ropa je mrtvá a my všichni jsme také mrtví“. Bill Gross ve svém posledním investičním výhledu tvrdil, že návratnost aktiv bude v budoucnu nižší, než tomu bylo v minulosti. Podle některých médií to znamená, že akcie jsou mrtvé. Bill ale ve stejném výhledu uvedl, že jejich návratnost bude vyšší než návratnost dluhopisů.

Bylo by to pohodlné, kdybychom mohli jako nejlepší investiční strategii vybrat jednu třídu aktiv. Budoucnost ale může přinést deflaci, mírnou inflaci či dokonce vysokou inflaci. Žádná skupina aktiv si nepovede dobře při všech scénářích a investoři tedy musí vytvořit portfolio, které ustojí jednotlivé možnosti. Bombastické nadpisy sice mohou generovat největší návštěvnost, obvykle ale znamenají špatnou investiční radu. Většina zodpovědných investorů však naštěstí ví, že popis optimální strategie zabere více než 140 slov.

Podívejme se nyní na akcie a na to, co bude generovat jejich návratnost v budoucnu:

Růst zisků na akcii je tažen vývojem ekonomické aktivity. Někteří poukazují na skutečnost, že mezi návratností akcií a vývojem HDP není žádná korelace. Dokumentují to například následujícím grafem (korelace mezi reálným výnosem akcií a růstem HDP či růstem HDP na hlavu; na ose x leží jednotlivá období – roky do roku 2004):

invest

To, že na první pohled nevidíme vztah, ale neznamená, že zde není kauzalita. Pokud měříme ekonomickou aktivitu na základě příjmů, můžeme říci, že se národní důchod rovná součtu mezd, nájmů, úrokových příjmů a zisků firem. V globální ekonomice je tento vztah samozřejmě složitější, ale přesto je jasné, že existuje vazba mezi zisky a HDP. Pohled ovšem komplikuje to, že u akcií sledujeme zisky na akcii EPS. Pokud tedy společnosti vydávají další akcie, poškozuje to EPS, zatímco jejich stahování z trhu funguje opačně. Podle některých je vydávání nových akcií právě tím faktorem, který ruší vazbu mezi ekonomickým růstem a návratností akcií. U zisků bychom si pak měli uvědomit i to, že v minulosti rostly také díky tomu, že se zvyšoval jejich podíl na HDP. Tak to ale nemůže jít donekonečna a růst zisků v budoucnu tudíž pravděpodobně nebude takový jako v minulosti.

Dalším faktorem ovlivňujícím návratnost akcií je valuace, tedy například PE poměr. Dnešní valuace se zdají být na rozumné úrovni, rozvinuté trhy se obchodují s PE 14, rozvíjející se trhy s PE 12. Podle našeho názoru se nedá v základním scénáři čekat, že by došlo k prudkému růstu valuace; pokud ale pominou extrémní rizika, je i toto možné.

Nakonec jsou ve hře dividendy. I kdyby zisky přestaly růst a stejně se chovala valuace, můžeme mít pozitivní návratnost generovanou dividendami. V 70. letech, kdy bylo dosahováno nižšího ekonomického růstu, byly dividendy z hlediska celkové návratnosti důležitější než kapitálové zisky. Podle našich očekávání by v novém normálu mělo být také dosahováno jen menšího růstu ekonomiky a investoři by se tedy měli zaměřit na firmy schopné platit dividendy a navyšovat je v čase.

Investoři by se měli rovněž orientovat na společnosti, které rostou rychleji než celý trh. Nezáleží na tom, ze které země firmy pocházejí, ale na tom, kde podnikají. Někdy je na tom z hlediska využití rychle rostoucích trhů lépe velká mezinárodní firma. Neměli bychom za ní ale platit přemrštěné ceny. Základem současných investic je totiž ohodnocení firem. Někdy může být výhodnější koupit akcii firmy, která není tak kvalitní, ale obchoduje se s velkým diskontem, než nákup kvalitní firmy za příliš vysokou cenu.

Autorem je Neel Kashkari.

(Zdroj: Pimco)


Váš názor
 • Chikita.......
  21.09.2012 8:42

  vysvetleni je nabile dni - bez tech "zamindrakovanych" individuii by tady bylo uplne mrtvo - proto asi lepsi takove zvasty nezli uplny nezajem. O rady zdejsich makleru zrejme zadny zajem neni. Ne tak dobra vizitka.
  Džordžo
 • Špatné investiční rady od Patrie ........
  21.09.2012 8:10

  Patrije žádné špatné investiční rady nedává ani dávat nemůže, protože zde na jejich stránkách neposkytuje investiční rady žádné. Ty zde slouží jen pár zamindrákovaným individuům, jako velká medvědice, ruphej a nějaký realbull na chytračení a vzájemném napadaní se. Proč to Patrie dovolí je záhadou, když všude upozornˇuje že jakékoliv vulgarity nebo příspěvky které jsou mimo tématu budou vymazány.
  chikita
Aktuální komentáře
28.03.2020
7:36Víkendář: Velká manipulace a přicházející fiskální dominance
27.03.2020
21:51Wall Street šla před víkendem do hotovosti
20:37Sněmovna reprezentantů USA schválila rekordní finanční injekci 2,2 bilionu dolarů
20:01Moneta kvůli dopadům koronaviru reviduje výhled, čeká nižší provozní výnosy
19:37Moneta Money Bank - Uveřejnění vnitřní informace dne 27. března 2020
19:31Moneta Money Bank - Pozvánka na valnou hromadu 28.4.2020
18:09Počítání příborů na Titaniku?
17:23Akcie před víkendem korigují zisky a ropa padá  
17:14Gori: Dobře využijte čas, který ještě máte
16:25Spotřebitelská důvěra v USA spadla v březnu nejníže za více než tři roky a nejvíce od krize
15:42Aassve: Španělská chřipka naznačuje, že škody budou dlouhodobé
15:24Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatě výnosů HZL WHB
15:10Reuters: Křetínský by s Mediasetem mohli mít zájem o ProSieben
14:02Bloomberg: Pár týdnů s koronavirem otáčí ekonomii vzhůru nohama
14:00BAT: Uzavření hranic ovlivnilo obchod s tabákem, prodejci zavřeli
12:36Perly týdne: Nutnost nahodilého testování, pandemický korporátní socialismus v USA a u nás dostupné bydlení nebude
11:05TMR, .a.s. - Zveřejnění doplněné Roční zprávy spol. TMR, a.s.
10:56Jan Bureš: Propady hospodářství budou výrazné. Je správné, že vláda a ČNB teď používají maximální palebnou sílu
10:21Jsou trhy už připraveny na dopady koronaviru? Dnes dopoledne mají navrch dluhopisy  
10:03Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Zveřejňuje hospodářské výsledky a výroční zprávu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data